Test 13 DVD přehrávačů: úvod

Test 13 DVD přehrávačů: úvod
, , recenze
Na trhu je dnes opravdu velký výběr DVD přístrojů všeho druhu. Narazit můžete na DVD přehrávače či DVD rekordéry a jejich kombinace s VHS videorekordéry, nebo DVD rekordéry s pevným diskem. Předtím, než si pořídíte nový DVD přístroj, je třeba pečlivě vybírat. S výběrem DVD přehrávačů vám pomůže tento srovnávací test v podobě série recenzí, která zde budou v následujících dnech uvedeny.
K oblíbeným
reklama

DVD přístroje


Doba přehrávačů a rekordérů VHS se zdát být už pomalu pryč a tato zařízení nahrazují jiná s podporou DVD. Prvními v řadě jsou už zmíněné přehrávače DVD. První přehrávače sloužily pouze k přehrávání DVD, VCD a AudioCD. Moc toho tedy neuměly, v současnosti jsou jejich možnosti mnohem obsáhlejší a na trhu se objevují stále nové modely, které přinášejí stále něco nového, a to v cenách kolem 1 000,- Kč a výše.

V následujícím testu se podíváme podrobněji na třináct DVD přehrávačů devíti značek v cenové relaci od 1 000,- do 3 000,- Kč a jak uvidíte, ten nejdražší nemusí být ten nejlepší.A aby nezůstalo jen u DVD přehrávačů, dočkáte se později i testů DVD rekordérů a nepřijdete ani o HDD/DVD rekordéry, jak jen to bude možné budou jejich testy následovat.


Kabeláž


Přehrávač lze k zobrazovacímu zařízení připojit několika způsoby mezi kterými mohou být značné rozdíly - i toto bude bráno v potaz během testu.

Téměř všechny DVD přístroje lze k dalšímu zařízení, např. televizoru, připojit kabelem s konektory SCART, který přenáší jak video, tak audiosignály. Jeho prostřednictvím mohou být přenášeny všechny obvyklé analogové videosignály, tj. složený, s oddělenou jasovou i barevnou složkou (S-Video) i se samostatnými barvami (RGB). S těmito konektory bývají někdy problémy, protože někdy ztrácejí kontakt a obraz vypadává.

Dalším kabelem pro přenos signálu je kabel kompozitního videa, který je osazen žlutými konektory CINCH (RCA). Pro přenos zvuku musíte zapojit ještě audio kabel, většinou s červeným a bílým konektorem.Kabely S-video přenášejí také pouze obrazovou složku, přičemž samostatné vedení jeho jasové a barevné složky zajišťuje vyšší čistotu obrazu. Zvuk se přitom přenáší stejně jako u kompozitního videa samostatnými audio kabely s konektory CINCH.

Další možností je zapojení přístrojů pomocí komponentního kabelu s trojicí konektorů cinch s rozdílovým signálem YUV (Y/Pb/P). Konektory jsou v barvě červené, modré a zelené a slouží pouze pro přenos obrazu. Jednotlivé větve kabelu jsou poměrně silné, tedy dobře odrušené. V našich končinách není toto zapojení moc běžné, protože ho většinou nepodporují zobrazovací zařízení. Zvuk se opět vede odděleně.Poslední možností z těch běžných je připojení pomocí kabelu HDMI. Toto zapojení je poměrně mladé, ale zdaleka nejlepší. Video i audio se přenáší jedním 19 žilovým kabelem a navíc digitálně. Zjednodušeně řečeno co vyleze z přehrávače, to uvidíte na zobrazovacím zařízení (TV, LCD, Plasma, apod.).

Zvuk se nemusí vést jen přes zatím zmíněné konektory, některé přehrávače totiž mají ještě analogový audio výstup 5.1 či digitální koaxiální audio výstup a poslední možností je digitální optický výstup (konektor Toslink - nejlepší varianta).


Možnosti přehrávačů


Stále více přibývá přístrojů, které dokáží přehrát záznam ve formátu DivX či Xvid. Tyto formáty nabízejí poměrně vysokou kvalitu obrazu a zvuku při daleko menších nárocích na objem dat, a proto může být 1,5 hodinový záznam nahrán i na klasické CD.Mnohé přístroje také podporují zobrazování fotek ve formátu JPEG uložených na CD nebo DVD. To jistě potěší mnohé majitele digitálních fotoaparátů, kterým umožní prohlížet si fotografie na televizní obrazovce.

Mezi testovanými formáty tak nebude chybět zástupce MPEG-2 a MPEG-1 - formát AVCHD, DVD, MiniDVD, SVCD a VCD, dále zástupce MPEG-4 - DivX, Xvid, VMW, stranou nezůstanou ani audio formáty WMA či MP3 a na zoubek se podíváme také zobrazování fotek ve formátu JPEG.


Účast v našem srovnávacím testu


To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v recenzích 13 DVD přehrávačů, které budou následovat v nadcházejících dnech zde na stránkách TV Freaku. Konkrétně se testu zúčastní následující modely:
  • Daewoo DV 1300S, Daewoo DV 2000S, Daewoo DV 2500H
  • LG DVX298H
  • Manta Prince 3, Manta Emperor IV Neron
  • Orava DVD-510
  • Samsung DVD-HD870
  • Sencor SDV 7104, Sencor SDV 7107, Sencor SDV 7108, Sencor SDV 7301H
  • Toshiba SD 270
reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik