Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test 13 DVD přehrávačů: úvod

30.7.2007, Jan Dedek, recenze
Na trhu je dnes opravdu velký výběr DVD přístrojů všeho druhu. Narazit můžete na DVD přehrávače či DVD rekordéry a jejich kombinace s VHS videorekordéry, nebo DVD rekordéry s pevným diskem. Předtím, než si pořídíte nový DVD přístroj, je třeba pečlivě vybírat. S výběrem DVD přehrávačů vám pomůže tento srovnávací test v podobě série recenzí, která zde budou v následujících dnech uvedeny.

DVD přístroje


Doba přehrávačů a rekordérů VHS se zdát být už pomalu pryč a tato zařízení nahrazují jiná s podporou DVD. Prvními v řadě jsou už zmíněné přehrávače DVD. První přehrávače sloužily pouze k přehrávání DVD, VCD a AudioCD. Moc toho tedy neuměly, v současnosti jsou jejich možnosti mnohem obsáhlejší a na trhu se objevují stále nové modely, které přinášejí stále něco nového, a to v cenách kolem 1 000,- Kč a výše.

V následujícím testu se podíváme podrobněji na třináct DVD přehrávačů devíti značek v cenové relaci od 1 000,- do 3 000,- Kč a jak uvidíte, ten nejdražší nemusí být ten nejlepší.A aby nezůstalo jen u DVD přehrávačů, dočkáte se později i testů DVD rekordérů a nepřijdete ani o HDD/DVD rekordéry, jak jen to bude možné budou jejich testy následovat.


Kabeláž


Přehrávač lze k zobrazovacímu zařízení připojit několika způsoby mezi kterými mohou být značné rozdíly - i toto bude bráno v potaz během testu.

Téměř všechny DVD přístroje lze k dalšímu zařízení, např. televizoru, připojit kabelem s konektory SCART, který přenáší jak video, tak audiosignály. Jeho prostřednictvím mohou být přenášeny všechny obvyklé analogové videosignály, tj. složený, s oddělenou jasovou i barevnou složkou (S-Video) i se samostatnými barvami (RGB). S těmito konektory bývají někdy problémy, protože někdy ztrácejí kontakt a obraz vypadává.

Dalším kabelem pro přenos signálu je kabel kompozitního videa, který je osazen žlutými konektory CINCH (RCA). Pro přenos zvuku musíte zapojit ještě audio kabel, většinou s červeným a bílým konektorem.Kabely S-video přenášejí také pouze obrazovou složku, přičemž samostatné vedení jeho jasové a barevné složky zajišťuje vyšší čistotu obrazu. Zvuk se přitom přenáší stejně jako u kompozitního videa samostatnými audio kabely s konektory CINCH.

Další možností je zapojení přístrojů pomocí komponentního kabelu s trojicí konektorů cinch s rozdílovým signálem YUV (Y/Pb/P). Konektory jsou v barvě červené, modré a zelené a slouží pouze pro přenos obrazu. Jednotlivé větve kabelu jsou poměrně silné, tedy dobře odrušené. V našich končinách není toto zapojení moc běžné, protože ho většinou nepodporují zobrazovací zařízení. Zvuk se opět vede odděleně.Poslední možností z těch běžných je připojení pomocí kabelu HDMI. Toto zapojení je poměrně mladé, ale zdaleka nejlepší. Video i audio se přenáší jedním 19 žilovým kabelem a navíc digitálně. Zjednodušeně řečeno co vyleze z přehrávače, to uvidíte na zobrazovacím zařízení (TV, LCD, Plasma, apod.).

Zvuk se nemusí vést jen přes zatím zmíněné konektory, některé přehrávače totiž mají ještě analogový audio výstup 5.1 či digitální koaxiální audio výstup a poslední možností je digitální optický výstup (konektor Toslink - nejlepší varianta).


Možnosti přehrávačů


Stále více přibývá přístrojů, které dokáží přehrát záznam ve formátu DivX či Xvid. Tyto formáty nabízejí poměrně vysokou kvalitu obrazu a zvuku při daleko menších nárocích na objem dat, a proto může být 1,5 hodinový záznam nahrán i na klasické CD.Mnohé přístroje také podporují zobrazování fotek ve formátu JPEG uložených na CD nebo DVD. To jistě potěší mnohé majitele digitálních fotoaparátů, kterým umožní prohlížet si fotografie na televizní obrazovce.

Mezi testovanými formáty tak nebude chybět zástupce MPEG-2 a MPEG-1 - formát AVCHD, DVD, MiniDVD, SVCD a VCD, dále zástupce MPEG-4 - DivX, Xvid, VMW, stranou nezůstanou ani audio formáty WMA či MP3 a na zoubek se podíváme také zobrazování fotek ve formátu JPEG.


Účast v našem srovnávacím testu


To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v recenzích 13 DVD přehrávačů, které budou následovat v nadcházejících dnech zde na stránkách TV Freaku. Konkrétně se testu zúčastní následující modely:
  • Daewoo DV 1300S, Daewoo DV 2000S, Daewoo DV 2500H
  • LG DVX298H
  • Manta Prince 3, Manta Emperor IV Neron
  • Orava DVD-510
  • Samsung DVD-HD870
  • Sencor SDV 7104, Sencor SDV 7107, Sencor SDV 7108, Sencor SDV 7301H
  • Toshiba SD 270