Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Telit Galileo: DVB-T přijímač se záznamem

29.9.2011, Tomáš Ligmajer, recenze
Nedávno se na českém trhu objevila novinka v podobě multimediálního DVB-T přijímače od společnosti Telit pod názvem Galileo. Dokáže nabídnout něco víc, než jeho početní cenoví konkurenti, nebo zapadne do průměru? To zjistíme v naší recenzi.
Telit Galileo je primárně určen k příjmu pozemního digitálního vysílání (DVB-T), přičemž disponuje jedním USB portem, umožňujícím připojit flash disk nebo externí pevný disk. Tato všem dobře známá funkce uváděná pod zkratkou PVR (Personal Video Recorder) rozšiřuje přístroj o multimediální videorekordér a přehrávač, s možností nahrávat oblíbené pořady na připojené zařízení. Nutno podotknout, že se jedná o velmi užitečnou vlastnost (pokud je funkční), jenž přiláká další kupce.


DVB-T přijímač Telit Galielo je adeptem na vítěze v soutěži „mrňous roku“.


Jelikož jsem doposud nikdy nepřišel do styku s výrobky od společnosti Telit (možná jste na tom podobně), zajímalo mě, co dalšího mezi jejich produkty naleznu. Italská firma se specializuje především na mobilní telefony, ale v poslední době představila dva DVB-T přijímače (jedním z nich je právě Galileo) a jeden DVD rekordér. Uvidíme, co dokáže tento „italský“ produkt nabídnout (přesněji čínský, nikoho asi nepřekvapí, že je celý vyráběn v Číně).


Obdélníková krabička menších rozměrů (165 × 150 × 55 mm) nenabízí žádný speciální design, na každé straně je logo výrobce s italskou vlaječkou a několik technických parametrů, nás však bude zajímat její obsah.
V balení nalezneme přijímač s napájecím kabelem, dálkový ovladač a uživatelský návod (čeština+angličtina). Trochu mě vylekala absence baterií do dálkového ovladače, nakonec se ukázalo, že ovladač využívá jiný typ než standardní tužkové baterie, k tomu se dostaneme za okamžik.Pohled na přední panel, naprostou chudobu odvrací přítomnost USB portu.


Přijímač je vyráběn v černé barvě, drážky pro chlazení jsou umístěny jak seshora, tak i na spodní straně. Přední panel, jak je obvyklé u levnějších přijímačů, neobsahuje žádný display či tlačítka, pouze signalizační LED diodu společně se snímačem signálu dálkového ovladače. Vlevo je logo Telit a vpravo jeden USB port pro připojení externího datového nosiče.Pohled na zadní panel s velmi skromnou výbavou.


Zadní panel pobral jen ty nejzákladnějšími konektory, ostatně malé rozměry přístroje toho ani více nedovolují. Úplně vlevo konektory: RF IN pro připojení antény a RF LOOP pro odvedení signálu do dalšího přístroje. Následuje SCART konektor pro TV a úplně vpravo se nachází síťový napájecí adaptér s napevno přidělaným kabelem o délce jednoho metru.


Dálkový ovladač: krátký, tenký, ale široký.


Dálkový ovladač má celkem 37 tlačítek, jejich rozložení je vcelku zdařilé, ale ovládání některých funkcí je „trošičku“ komplikovanější (EPG, úprava předvoleb). Spodní barevná část slouží k ovládání funkce PVR a kromě devíti větších tlačítek uprostřed ovladače je zbytek menší a poměrně tvrdý na stisk. Na DO vás zaujmou dvě vlastnosti, je lehký a tenký, mně však trochu vadily jeho širší rozměry. Váhu ovladače výrazně snižuje odlišný typ použité baterie. Na spodní hraně je umístěna vysouvací část, kam se vkládá malá knoflíková 3V baterie typu CR2025.


Použitá baterie v DO se liší od běžně používaných typů.


Dosah k senzoru na přijímači je kolem 6 metrů, ale mířit musíte poměrně přesně. Ani po delší době používání jsem se nemohl zbavit laciného dojmu, kdy držíte kus plastu, jenž vám nepadne do ruky. Ovladač prostě postrádá jakékoli ergonomické prvky.


Technické parametry přijímače Telit Galileo
Tuner
1× RF vstup
1× RF výstup
Frekvenční rozsah: 174 MHz až 230 MHz (VHF); 470 MHz až 862 MHz (UHF)
Úroveň signálu: –10 až –70 dBm
Šířka pásma
7 MHz a 8 MHz
Formát
MPEG-2 ISO/IEC 13818-1
Poměr obrazu
16:9 (PB, AUTO) / 4:3 (Pan & Scan, Letterbox)
Audio formát
MPEG I. a II. 32 / 44,1 / 48 KHz
Podporovaná multimédia
JPEG, BMP, MP3, MPG (MPEG-2)
Konektory
1× TV SCART
1× USB 2.0
Napájecí kabel
Fixní
Vstupní napětí
~ 220V – 240V 50/60 Hz
Spotřeba
maximálně 5 W (v režimu stand-by 1 W)
Demodulátor
COFDM
Datový tok
maximálně 15 Mb/s
Video výstup
CVBS, RGB
Dekódovací modul
PAL-NTSC-AUTO
Rozměry (š × h × v)
120 × 100 × 38 mm
Hmotnost
0,38 kg