Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Stylově na DVD s DVD Styler

29.1.2009, Radek Jahoda, recenze
Pokud již zpracováváte video pod Linuxem, tak je vhodné vše dotáhnout až do finálního konce - vypálení DVD. K tomu je vhodný DVD Styler, grafický program pro tvorbu struktury DVD včetně menu.
Pro práci v něm není nutný ani žádný návod. Je tak jednoduchý, že ho každý, kdo má zkušenosti s tvorbou DVD v jiných programech, zvládne během pár minut.

Grafické rozhraní zobrazuje ve spodní části seznam vložených videí a menu, vlevo je ovládací panel a největší část vpravo zabírá editor menu. Ovládací panel má tři virtuální záložky - jeho obsah se přepíná třemi tlačítky zcela vlevo. První z nich je průzkumník souborů File browser, který využijeme pro vkládání souborů do projektu, ať už jsou to videa, zvuk nebo obrázky pro pozadí menu. Stačí je vzít a přetáhnout myší na příslušné místo. Přetáhnutí do menu vytvoří přímo odkaz. Podporované typy souborů se zobrazují jako ikonky, takže rovnou vidíme například náhled obrázků nebo videa.

Pokud chceme vytvořit slideshow obrázků, tak to jednoduše provedeme vybráním snímků a přetažením do spodní části. Nelze ale ovlivnit jejich umístění, není možnost vložit přechody ani je rozpohybovat. Jediné, co můžeme nastavit, je délka zobrazení obrázku. Proto je možná lépe je vytvořit v jiném programu.


Grafické rozhraní
(klepněte pro zvětšení obrázku)

Druhá záložka Background je přímo pro tvorbu pozadí menu. Je to seznam obrázků zobrazených jako náhledové ikony a klepnutím na ně pak nastavíme pozadí.

Třetí záložka Buttons zobrazí seznam přednastavených tlačítek, které vložíme přetažením do menu.

Nastavení projektu je jednoduché, vybereme typ vytvářeného disku - PAL nebo NTSC, nastavíme formát zvuku (který je ale téměř nepodstatný, protože lze vkládat oba dva typy) a vyplníme i název disku.


Nastavení projektu


Každému tlačítku je možné nastavit požadovanou akci (skok na požadovaný titul a kapitolu, nebo mu přiřadit přímo libovolný příkaz, což již ale vyžaduje znalost DVD specifikace) a také jeho vzhled v dialogovém okně po klepnutí na jeho ikonku v menu.


Nastavení tlačítka menu

Vloženým video souborům můžeme rovněž nastavit některéé parametry. Je vhodné vkládat je již ve formátu DVD, pak dochází rovnou k multiplexování a neprovádí se konverze souborů. V opačném případě je možné nastavit konverzi souborů do MPEG-2 formátu a zvuku do MPEG Layer 2 nebo AC3. Nastavíme i časy kapitol a případné příkazy DVD.


Nastavení parametrů video souboru

Pak již můžeme stisknout tlačítko pro vypálení. Další možností je vytvořit jen strukturu disku, nebo obraz DVD, nemusíme rovnou vypalovat.


Tvorba struktury disku a vypálení

Ještě se podívejme na nastavení programu. Pokud nezvládáte angličtinu, máte na výběr i z dalších jazyků včetně češtiny (několik frází ale zůstalo nepřeloženo). Dále zde zvolíme typ disku pro budoucí projekty, automatické generování kapitol a startovní adresář průzkumníka.


Nastavení programu


Druhá záložka odhaluje, že tento program je jen grafické rozhraní. Samotný akt multiplexování, autorizace a ostatních akčních činností dělají jiné programy, spouštěné z příkazové řádky. Tyto příkazy pak můžeme právě zde změnit.


Nastavení příkazů

Jak je vidět, DVD Styler je velmi jednoduchý, daň za to je ale fakt, že pokud chceme odlišnosti, musíme ručně nastavit některé činnosti. Například změna defaultní zvukové stopy na jinou vyžaduje vložení příkazu (číslováno od nuly, takže 1 je druhá stopa)
audio = 1; jump cell 1;
do nastavení souboru. Stejně tak pro vložení titulků (přetažení přímo na klip ve spodní části) je nutné je zapnout pomocí
subtitle = 64; jump title 1;
Díky ručnímu vkládání příkazů je tak možné usměrňovat věci požadovaným způsobem. Pokud ale vytváříme jednoduché věci, tak se tím zabývat nemusíme.

Jestliže požadujete rozšířené funkce, jako například možnost nastavovat kapitoly naklikáním myší v časové ose, možnost jednoduchého střihu apod., tak Vás tento program asi nechá chladným. Pokud ale ještě nevyužíváte jiný program pro tvorbu DVD, rozhodně stojí DVD Styler za vyzkoušení. Na Linuxu ho mít prostě musíte, ve Windows jde pak o vhodnou alternativu, navíc zcela zdarma.


Jednoduchost
Vkládání kapitol
Možnost ručně vkládat příkazy
Nastavení slideshow
Orientační cena zdarma, Adresa programu: zde
reklama
reklama