Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih MPEG bezeztrátově? Pak Womble MPEG Video Wizard!

29.1.2006, Radek Jahoda, recenze
MPEG komprese se stala hojně používanou i při nahrávání v reálném čase, protože je to často jediný formát, který používají poslední modely TV karet. Zrychluje to přípravu finálního DVD, protože není nutné provádět následnou kompresi, a šetří to místo na disku. Na druhou stranu je to nevhodné pro další zpracování. Ale i tuto nectnost lze přeměnit na ctnost, pokud použijeme správný program na další úpravy - např. MPEG Video Wizard od Womble, jenž dokáže stříhat MPEG bez rekomprese. Postupem času se z tohoto programu stal výkonný video editor.
Samozřejmě se nemůže rovnat profesionálním editorům, to není ani jeho účel. Největší silou tohoto programu je totiž právě možnost rychlého střihu pokud možno bez rekomprese. Ta proběhne pouze tehdy, je-li to nutné - na přechodech, při použití filtrů, efektů nebo titulků.

Pracovní prostředí programu je rozděleno do samostatných oken, která jsou k sobě pevně přichycena. Jejich uspořádání lze měnit, k dispozici je několik předdefinovaných pracovních ploch. Jediné okno je samostatné a není přichycené k ostatním. Jde o hlavní panel, který slouží pro přepínání funkcí programu, vyvolání utilit, přepínání vzhledů a ukončení programu.




Základní rozvrstvení zbývajících oken vidíte na následujícím obrázku. Vlevo je panel se záložkou pro otvírání/zavírání projektů, další záložky obsahují seznam přechodů, seznam filtrů a efektů a seznam vložených a používaných souborů, rozdělených podle typu. Horní část obsahuje dvě video okna, levé pro přehrávání samostatných video souborů s možností vybrání její části a vložení do timeline, pravé okno pak slouží pro náhled projektu z timeline.



Časová osa má pouze jednu stopu pro video, ale pro tento účel to bohatě postačuje. Další stopy slouží pro titulky, zvukový doprovod a komentář. Soubory vložené do časové osy nezobrazují svůj obsah, jsou reprezentovány jen barevnými obdélníky. Přechody mezi nimi jsou pak vidět šikmou čarou, viz obrázek výše. Filtry a efekty se přetahují z levého okna myší nebo je lze vybírat ze speciálního okna se seznamem a bližším nastavením. K dispozici je téměř 30 filtrů a stejné množství 2D a 3D přechodů.



Nebudeme zde rozvádět celou práci s programem, zastavme se ale ještě u titulků. Není to jen titulkovač ale přímo jednoduchý grafický editor, umožňující vkládat i čáry, obdélníky, zakulacené obdélníky a elipsy různých tloušťek, barev (dokonce i dvoubarevné) a stylů. Částečně lze také vytvořit pohyblivé titulky, nejde ale o pravé definování pohybu pomocí klíčových snímků, ale pouze o předem definované profily pohybu.



Jakmile jsme se střihem hotovi, můžeme přistoupit k exportu. Program slouží pro střih MPEGů, takže finální výstup může být také pouze MPEG-1 nebo MPEG-2. Lze použít variabilní nebo konstantní bitrate a lze specifikovat i rychlost hledání pohybových vektorů, počet snímků v GOPu, poměr stran atd., viz obrázek:



Toto nastavení se ale použije pro části, které je nutné vyrenderovat, pokud je vstup shodný s výstupem, dojde pouze ke kopírování již zkomprimovaných snímků, což je rychlé a nemá to vliv na kvalitu výstupu. Jednoduchý a přehledný graf nám oznámí, které části se budou renderovat a které ne.



SOučástí programu jsou i utility pro práci s MPEG streamy - MPEG Multiplexer, MPEG DeMultiplexer, MPEG System Stream Code Convertor a MPEG Video GOP Fixer. Všechny jsou určitě všem jasné, posledně jmenovaný slouží pro vyhledání chyb ve streamu a hlavně pro validitu pro autorizování DVD disků, které mají přísnější specifikaci MPEG komprese pro korektní přehrávání ve stolních DVD přehrávačích.



Takže až budete potřebovat rychle pracovat s MPEG soubory, rychle vystříhat reklamy nebo opravit některé části, vspomeňte si na tento program, určitě výborně poslouží. Pro tento účel určitě.