www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Sony XEL-1: OLED poprvé v akci

Sony XEL-1: OLED poprvé v akci
, , recenze
Trvalo to dlouho, ale získali jsme pro test jednu z prvních OLED televizí, které kdy byly vůbec vyrobeny. Dlouho propagovaná a všude omílaná technologie je sice stále v plenkách, ale už teď ukazuje drápky. Pojďme se na prvního zástupce podrobně podívat.
reklama

OLED nejen v mobilech a MP3


Technologie OLED byla v posledních letech nejčastěji nasazována v menších mobilních telefonech, přenosných MP3 přehrávačích apod. Nízká životnost organických buněk a změna barevného spektra rychlejším stárnutím modrých sub-pixelů v tomto případě totiž až tak nevadí. Budoucnost těchto panelů ale spočívá především v běžné spotřební elektronice, jako jsou televize nebo monitory, kde dokáže perfektně eliminovat nespočet záporných vlastností. Ve stručnosti odezvu, homogenitu podsvícení, nedostatečný kontrast nebo třeba pozorovací úhly.Nebudeme se zde ale pouštět do detailních rozborů celé technologie, která je popsána v článku Technologie OLED – tak kde vězí?. V době publikace zmíněného rozboru se už s technologií značně experimentovalo a byla dostupná v již zmíněných drobných elektronických zařízeních.

My se ale dnes již můžeme setkat s prvními vzorky malých televizorů, které místo LCD a LED využívají moderní organické světlo generované skrze OLED. I když se nám do testu dostal jen před-produkční vzorek v podobě Sony XEL-1, který kompletně postrádá jakoukoliv jazykovou verzi (kromě Japonštiny, což nám testování příliš neusnadnilo) a napájení bylo třeba řešit skrze externí převodník, byli jsme za něj rádi.

Je tomu již více než rok, co v Sony představili OLED televizor XEL-1, který jako první přináší tuto technologii běžným smrtelníkům. Stále se sice jedná o opravdu malou úhlopříčku, která dosahuje pouhých 11" s rozlišením 960 x 540 pixelů, ale pro prezentaci a ukázku schopností je to postačující. Minimalistická tloušťka činí pouhé 3 mm, hmotnost nepřesahuje 2,2 kg a celkový design je velmi povedený.


Futuristický design jako vystřižený z filmu Avatar.
- pro zvětšení klikněte -

Zajímavým způsobem řešená konstrukce umožňuje dotáhnout celý displej do minimalistické tloušťky, kdy veškerá potřebná řídicí elektronika včetně tuneru apod. je umístěna v podstavci. Je pravděpodobné, že u úhlopříček přesahujících 30" by asi výrobce k podobné konstrukci nesáhl, ale v současném provedení se nám líbí. Na bočním stojanu je možné displej naklápět ve velkém úhlu a díky jeho tloušťce vypadá čistě. Již zmíněný podstavec pak obsahuje tuner, tlačítka, veškeré konektory a navíc skrývá dvojici miniaturních reproduktorů.


Konstrukce je perfektně propracovaná a kombinace materiálů působí čistě.
- pro zvětšení klikněte -

Konstrukce je lépe viditelná při pohledu ze zadní strany. Výrobce zde zkombinoval lesklý kovový materiál spolu s velmi oblíbeným černým lesklým plastem – řešení je to více než zdařilé. Panel samotný je velmi lehký a relativně velká hmotnost podstavce jej proto skvěle udrží, i když si jej nakláníte nebo s ním jakkoliv štelujete. Opět je ale jasné, že u větších úhlopříček by asi musela být konstrukce provedena trochu odlišně.


Super tenký profil má jen tři milimetry.
- pro zvětšení klikněte -

Pokud se nyní podíváte na tloušťku celého displeje, má pouhé tři milimetry – je to dáno tím, že OLED není potřeba podsvětlovat (svítí samo o sobě), což výrobcům umožňuje vyrábět tyto přístroje v doposud nevídaných rozměrech. Fyzikální vlastnosti OLED navíc umožňují nanést organickou vrstvu na libovolný materiál, čili by televizor mohl klidně být i průhledný (ve vypnutém stavu). Opět si zde všimněte čistého a hlavně neotřelého designu – k novinkám to zcela jistě patří.


Sada konektorů není zrovna nejbohatší, ale pro běžné použití stačí.
- pro zvětšení klikněte -

Pro připojení signálu máte na zadní straně - na rozdíl od standardních specifikací - pouze jeden HDMI konektor, dva konektory pro zapojení antény nebo jiného kabelu s televizním signálem a nechybí ani oblíbený USB port a síťový konektor. Námi testovaný vzorek se od běžné specifikace lehce odlišoval, ale to není pro test až tak podstatné – horší byly japonské popisky, které v našich končinách působí opravdu exoticky.Stejně jako samotný televizor, je i dálkové ovládání opravdu super-tenké a nepřesahuje tloušťku ani 5 mm. V ruce působí až neuvěřitelně lehce a vzdušně. Ostatně na fotografii sami vidíte, jak je jeho profil úzký.


S japonskými popisky jsme si bohužel neporadili.
- pro zvětšení klikněte -

Japonské popisky v menu přístroje a na zadní straně u konektorů by nám až tak nevadily, ale dálkový ovladač, na kterém nepřečtete ani jeden popisek, je už větším oříškem. Sice díky své nízké hmotnosti a tloušťce působí trochu jako dětská hračka, ale kvalita je přitom na vysoké úrovni. Plastová tlačítka se příliš neprohýbají, mají dobrou odezvu a dobrý zdvih – není ale samozřejmě jasné, jak bude vypadat finální vzorek a zda výrobce něco neobmění.

Sony XEL-1
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
11'' (16 : 9)
Odezva
neměřitelná
Jas
výrobce neudává
Kontrast
více než 1 000 000 : 1
Technologie
OLED
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
neexistují
Počet barev
výrobce neudává
Rozteč bodů
0,254 mm
Nativní rozlišení
960 x 540 px
Vestavěné reproduktory
ANO (2 × 1,2 W)
Tunery
Analog, DVB-T, DVB-C, MPEG4
Vstupy
1×HDMI 1.3, anténní vstup, 1×USB 2.0, RJ 45
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ne
Hmotnost
2,2 kg s podstavcem
Norma TCO
TCO 06
Progressive scan
ANO
Teletext / EPG
ANO 1000 stran
Různé variace
NE
Speciální vlastnosti
USB 2.0 konektor
Ikona Odkaz na databázi

Kupte televizory výhodně na MALL.cz
reklama
Nejnovější články
Nové LG OLED i LCD TV budou mít certifikaci „WiSA Ready“ Nové LG OLED i LCD TV budou mít certifikaci „WiSA Ready“
LG jako první významný výrobce nabídne televizory, které prošly certifikací aliance WiSA. Po dokoupení příslušenství tedy OLED TV i vybrané LCD TV pro rok 2019 zvládnou bezdrátový přenos vysoce kvalitního zvuku v tomto standardu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Japan OLED ukázal tištěné OLED displeje pro různé účely Japan OLED ukázal tištěné OLED displeje pro různé účely
Japan OLED, společný podnik Sony a Panasonicu, se pochlubil několika prototypy OLED panelů vyrobených pomocí tisku. Jedná se o televizor, počítačový monitor, ale i displeje pro použití v automobilech či chytrých domácnostech.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Oppo přidá svým Blu-ray přehrávačům podporu HDR10+ Oppo přidá svým Blu-ray přehrávačům podporu HDR10+
Oppo sice ukončilo výrobu a vývoj nových produktů, ale pokračuje v brilantní poprodejní podpoře. Během několika týdnů by měla na modely UHD Blu-ray přehrávačů dorazit aktualizace přidávající podporu HDR10+.
11.12.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Prosincové novinky v O2 TV: vylepšené HBO OD a vánoční sekce Prosincové novinky v O2 TV: vylepšené HBO OD a vánoční sekce
Zákazníci O2 TV se mohou těšit na rozšířenou nabídku obsahu ve službě HBO On Demand. Kromě toho se v O2 Videotéce objevila nová sekce obsahující nejoblíbenější vánoční filmy. Připravena je také bezplatná ochutnávka dvou programů.
11.12.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Tom Cruise bojuje proti vyhlazování videa u TV Tom Cruise bojuje proti vyhlazování videa u TV
Moderní televize mají funkci vyhlazování obrazu, který pak působí mnohem plynuleji. Zatímco některému typu obsahu to prospívá, mnohé to docela ničí. A Tom Cruise nám k tomu řekl svůj kritický názor. Anketa: Jakou snímkovací frekvenci chcete vy?
7.12.2018, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů