Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony NWZ-A818 8 GB: MP4 ve jménu kvality

26.3.2008, Petr Papež, recenze
Sony NWZ-A818 8 GB je skvěle zpracovaný MP4 přehrávač s výborným zvukem. Displej se i přes menší rozměry vyznačuje nadstandardní kvalitou, dodávaná sluchátka jsou vysoký nadprůměr a ovládání je intuitivní. Má přehrávač i nějaké zápory?

Kapitoly článku:
  1. Sony NWZ-A818 8 GB: MP4 ve jménu kvality
  2. Design, zpracování a poslech
  3. Popis funkcí
  4. Praxe a závěr
Sony NWZ-A818 8GB patří k luxusnějším a dražším 8GB MP4 přehrávačům na trhu. V řadě A od Sony to donedávna byl nejlepší dostupný typ, dnes už se objevuje nástupce s pořadovým číslem A828. My však máme k dispozici starší, přesto však stále dobře konkurenceschopnou, verzi. Ze starší řady jsou k dispozici tři typy. Od sebe se odlišují pouze velikostí integrované paměti (2 GB, 4 GB a testovaný 8 GB). Novější řada má celkem pět typů. Tři typy se také odlišují pouze velikosti paměťového prostoru (4 GB, 8 GB a 16 GB). Poslední dva přehrávače jsou k dispozici s 4 GB nebo s 8 GB a nemají špunty, ale náhlavní sluchátka.Přehrávač dorazil v papírové krabici napěchované manuály a příslušenstvím. Sony k bílé hudební krabičce přidává bílá sluchátka intraaurální konstrukce, USB kabel sloužící k napájení a přenosu souborů, stojánek, instalační CD a manuály. Zde mám výhrady především k absenci napájecího adaptéru do elektrické sítě.

Na dalším obrázku je redukce do stojánku (například BCR-NWU3, TDM-NW1 - na českém webu sony.cz o nich ale není žádná relevantní zmínka), protože každá z řad (B, S, A) má jinou velikost přístroje. Do redukce se přehrávač z jedné strany "zasekne" o tlačítko hlasitosti. I v případě použití malé síly se tlačítko sepne a hlasitost zařízení se vyšplhá na maximum.Dodávaná sluchátka mají výbornou kvalitu a pravděpodobně je nebudete muset měnit za lepší. Jejich nevýhodou je velmi krátká délka kabelu, přibližně 47 cm k pravému sluchátku, což sotva stačí na umístění přehrávače do náprsní kapsy u bundy i při moji menší výšce.

Z českého zastoupení Sony nás ubezpečili v tom, že jsme neobdrželi kompletní balení, jelikož ke sluchátkům je prý v balení standardně dodávána prodlužka, kterou jsme pro testování neměli k dispozici (je to tak prý z důvodu, že když si dá někdo Walkman na šňůrku okolo krku, tak aby neměl dlouhý drát). Dále uvádějí, že příslušenství má obsahovat redukce sluchátek do uší pro různé velikosti - ty rovněž mezi příslušenstvím testovaného přehrávače chyběly.

Škoda, že výrobce přibalil pouze nabíječku USB. Bez počítače si přehrávač nenabijete. Tento kabel také slouží k přenosu souborů do počítače.Na instalačním CD najdete pouze manuál, instalaci Windows Media Player 11 (vyžaduje originální kopii operačního systému Microsoft Windows) a jednoduchý prográmek MP3 Conversion Tool, který slouží pro konverzi formátu ATRAC na MP3 (nikoliv obráceně). Na CD nenaleznete žádný software ke konverzi videa do MP4 či audia do AAC. Výrobce alespoň mohl přibalit libovolný freeware pro komprimaci.

ModelSony NWZ-A818 8 GB
Rozměry44,5 (šířka) x 88 (výška) x 9,6 (tloušťka) mm 
Hmotnost53 gramů
MateriálKov + plastové ovládací prvky
Počet tlačítek4 + čtyřsměrný joystick + posuvné tlačítko zamknutí tlačítek
Úložiště datpouze interní paměť 8 GB
Typ baterieLi-ion, integrovaná (nelze vyjmout)
Výdrž baterie (dle testování)Video 5 hodin a 14 minut
Ikona Odkaz na databáziHudba 27 hodin a 45 minut
Displejúhlopříčka 2,0"
Ikona Odkaz na databázirozlišení 320 x 240
Ikona Odkaz na databázi262 tisíc barev
Formát videaMP4
Formát hudbyMP3, WMA, WMV, WAV, AAC
Formát obrázkůJPG
Update firmwareAno; instalovaná verze 1.00
Česká lokalizaceNe
Propojení s PCUSB 2.0 (podporuje mass storage nebo MTP)
Varianty produktuNWZ-A818 (8 GB)
NWZ-A816 (4 GB)
NWZ-A815 (2 GB)
Oficiální stránky produktuzde
reklama
reklama