Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-TG3E: Full HD do kapsy

4.9.2008, Michal Učeň, recenze
Technologie jde neustále kupředu, to je cítit s každým novým výrobkem na trhu. Důkazem toho je i dnes testovaný model Sony HDR-TG3E. Ve své třídě se jedná o opravdový unikát s přívlastky nejmenší a nejlehčí videokamera s Full HD rozlišením na světě.
Už na první pohled se jedná o velmi stylovou záležitost, a to jak rozměrově, tak z hlediska použitých materiálů. Tělo videokamery Sony HDR-TG3E je z čistého titanu, jenž je zhruba o polovinu lehčí než ocel a dvakrát pevnější než hliník. Odolná povrchová vrstva by měla kameru velmi dobře chránit proti škrábancům. Výrobce deklaruje standard AVCHD, což představuje záznam videa v maximálním rozlišení 1920x1080i, kompresi MPEG a celkem 7 módů kvality.

Velmi okouzlující je i samotná hmotnost pouhých 240 g a také miniaturní rozměry 32 x 119 x 63 mm, které odpovídají spíše kompaktnímu fotoaparátu a ne Full HD videokameře. Výrobce ovšem nevytvořil pouze jednoduchou kompaktní kameru, ale plnohodnotný model s nejnovějšími funkcemi. Tak například zde najdete CMOS snímač s technologií Exmor, vysokorychlostní obrazový senzor BIONZ, již tradičně také objektiv Carl Zeiss ve verzi Vario-Tessar s 10x optickým zoomem, funkci detekce tváře nebo třeba podporu 5.1 zvuku. Záznam je pak prováděn na paměťovou kartu Memory Stick Duo s kapacitou 4 GB.

Papírově je tedy kamera prakticky srovnatelná s kamerami pro náročné uživatele. V testu nás ovšem zajímalo, zda-li mají kompaktní rozměry také nějakou nevýhodu a jestli lze tuto kameru opravdu považovat za rovnocenného soupeře nejnovějším modelům jak od Sony, tak od konkurence.


- Pro zvětšení klikněte -


Obsah balení


Videokamera Sony HDR-TG3 přišla v krabici obdélníkového tvaru a její provedení je opravdu stylové. Důležitá v tomhle ohledu není až tak samotná krabice (papírový obal), ale to, co je v ní. Příslušenství je velmi důmyslně rozloženo, přehledně uspořádáno a s běžným typem balení se tohle nedá srovnávat. Ostatně jde o společnost Sony a ta si na designu svých top produktů hodně zakládá.


- Balení -

Příslušenství je standardní a moc se neliší od předchozích modelů stejného výrobce. Obsahem balení je kromě samotné videokamery také kabeláž, řada manuálů, kožené poutko, jednoduchý ochranný obal a karta MemoryStick Pro Duo, takže takřka vše, co pro práci s kamerou potřebujete. Ucelený pohled v otázce kompletního příslušenství znázorňuje obrázek níže.


- Obsah balení -

Kameru s okolím lze propojit prostřednictvím přiloženého USB, AV či komponentního kabelu. Součástí balení je dále napájecí šňůra společně s adaptérem. Za zmínku stojí i přítomnost redukce SCART. Jako u jiných modelů opět chybí HDMI kabel.


- Přibalená kabeláž -

V balení naleznete i speciální kabel USB s upravenou koncovkou (respektive se jedná o klasický kabel s mini USB s redukcí), která pasuje to připraveného portu pro kolébku. Sony takto vyřešilo problém kamer HDR-CX6 a HDR-CX11E, které mohly používat rozhraní USB jen prostřednictvím kolébky.Přiložená kolébka, jež je ukryta na dně balení, je oproti jiným modelům kruhového tvaru. Obsahuje veškeré porty potřebné k propojení kamery s okolím. Díky tvaru podstavy jsou jednotlivé výstupy docela blízko sebe, ale s trochu trpělivějším přístupem je zapojení kabeláže bezproblémové. Po vložení kamery do kolébky je zajištěno její okamžité dobíjení a samozřejmostí je přístup k paměťovému médiu.


- Kolébka kruhovitého tvaru -

Důmyslně je vyřešeno balení jednotlivých manuálů a programového vybavení ve stylových "kapsách". Najdeme zde 4 manuály v různých jazykových vyhotoveních včetně češtiny. Jsou přehledné a orientace v nich je bezproblémová.

V balení se také nachází disk CD a DVD video ve stylových obalech s logem společnosti. Na nám už dobře známém disku s označením Let's Enjoy Video (DVD video) se ukrývá instruktážní "film", jenž klade důraz na jednotlivé funkce kamery. Není výjimkou, že druhý disk nabízí program Picture Motion Browser ve verzi 3.0. Kromě samotného programu je na disku příručka pro uživatele a možnost produkt zaregistrovat. Zmíněný software nabízí tvorbu DVD video či AVCHD disku a inteligentně třídí mediální soubory, slouží tedy i jako tzv. media library. Navíc je v balení obsažen návod pro připojení kamery k PC a také propagační materiál informující uživatele o možném příslušenství.


- Picture Motion Browser jako media library -

ParametrySony HDR-TG3E
Snímač
Obrazový snímač1/5.0 ClearVid CMOS
Rozlišení snímače4 Mpx
Efektivní pixely (video/foto)režim 16:9 - 1,43 M / režim 16:9 - 1,49 M
Objektiv
Typ objektivuCarl Zeiss Vario-Tessar
Optický zoom / digitální zoom10x / 120x
F1,8-2,3
Ohnisková vzdálenost3,2-32 mm
Průměr filtru-
Krytka objektivuzabudovaná (automatická)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuSteadyShot (elektronický)
Minimální osvětlení5 Lux
Vyvážení bíléAuto, 2 režimy, manuální
Scénický režim (AE)Ano
OstřeníAutomatické / manuální / dotykové
Video svítilnaNe
Stroboskopický bleskAno
Větrný filtrNe
LCD displej
LCD displej2,7" 211 200 bodů, dotykový
Poměr stran obrazu16:9
HledáčekNení
Záznamová média
Médium 1Memory Stick
Médium 2-
Záznamový formát
VideoAVCHD (HD) / MPEG-2 (SD)
AudioStereo, 5.1
FotografieJPEG
Rozlišení
HD1920 x 1080, 1440 x 1080
SD720 x 576
Fotografie2304 x 1728, 2304 x 1296, 1600 x 1200,
640 x 480
Doba záznamu (dle výrobce pro 4 GB Memory Stick)
HD100 minut
SD120 minut
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
AVAno (výstup)
S-VideoAno (výstup)
Komponentní videoAno (výstup)
HDMIAno (výstup)
Externí mikrofonNe (vstup)
Baterie
TypNP-FH50 - Li-ion
Kapacita6,8 V / 900 mAh
Doba nabíjení (dle výrobce)135 minut
Výdrž (dle výrobce)100 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačNe
Ochranný obal / pouzdroAno
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMINe
USB kabelAno
KolébkaAno
Záznamové médiumMemory Stick
SoftwareAno
Rozměry (š x v x h)32 x 119 x 63 mm
Hmotnost240 gramů