Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-CX550VE: chytrá a výkonná

4.10.2010, Jan Vítek, recenze
Po řadě levných videokamer do kapsy si tentokrát představíme zcela jiný model. Jde o videokameru HDR-CX550VE od společnosti Sony, která dle specifikací rozhodně není žádné ořezávátko. Očekávejme tedy vysokou kvalitu za nemalé peníze.
Kapitoly článku:
Videokamera Sony HDR-CX550VE byla představena a uvedena na náš trh již na začátku tohoto roku, ovšem bohužel uplynula řada měsíců, než nám ji výrobce poslal na test. Doufejme tedy, že aspoň bude stát za to, což by tedy dle specifikací rozhodně měla. Momentálně trůní na vrcholu rodiny Handycam s interní pamětí typu Flash, a tudíž jde v tomto sektoru to nejlepší, co Sony může nabídnout. Sony ve své webové prezentaci této kamery zdůrazňuje 5 nejdůležitějších vlastností a výhod.


- klikněte pro zvětšení -

Patří mezi ně jednak obrazový snímač Exmor R typu CMOS pro natáčení i při slabém osvětlení, dále širokoúhlý objektiv G, optická stabilizace SteadyShot s korekcí záchvěvů ve třech směrech, široké možnosti ovládání, kam můžeme zařadit i velký displej XtraFine a nakonec natáčení ve Full HD v bitrate až 24 Mbps.My si k tomu můžeme přidat 10násobný optický zoom, elektronický hledáček, 64 GB interní paměti, modul GPS a možnosti rozšíření. To všechno si však upřesníme v samotné recenzi. Kamera jinak přišla jako testovací kousek standardně zabalena v papírové krabici, v níž jsou nahoře umístěny manuály a jiné tiskoviny a dole ona i s příslušenstvím.


Příslušenství


Ke kameře dostaneme vcelku standardní příslušenství, jež se skládá jednak ze sady propojovacích kabelů - komponentního, kompozitního a USB. Na fotografii ještě můžete vidět malý dálkový IR ovladač i s baterií uvnitř.Dále tu je také adaptér AC-L200 pro dobíjení baterie umístěné přímo v kameře (samotnou ji v něm dobít nelze), příslušný síťový kabel a také manuály v češtině, polštině, maďarštině a slovenštině, brožurku s nabízeným příslušenství a CD s aplikací Picture Motion Browser (PMB).
Software


Jak již bylo uvedeno, na CD se nachází software Picture Motion Browser (PMB). Lokalizovaný je do několika světových jazyků, ale čeština chybí. Vybereme si tedy angličtinu, či jiný nám nejbližší jazyk a můžeme pokračovat. K dispozici je také již nová verze PMP 5.3, jejíž funkcí navíc je přímý upload videí a fotografií na Facebook.Aplikace dle instalace systému určí lokaci a dle toho i standard PAL, nebo NTSC. Dále si můžeme v menu import nechat přehrát všechny nebo jen vybrané záznamy z kamery do zvoleného místa na disk a pak si s nim můžeme dělat, co chceme.PMB tedy nabízí organizování vašich multimediálních dat v počítači, jejich zálohování na disk, přičemž si aplikace tvoří vlastní databázi. Umí také to samé, co kamera, tedy detekci tváří, díky čemuž si můžete snadno prohlídnout části videí, kde jsou zachyceni lidé a podle toho si je organizovat. K tomu slouží i vlastní hodnocení záznamů a třídění do skupin (cestování, rodina, přátelé ...)


- klikněte pro zvětšení -

A samozřejmě pak nesmí chybět možnosti pro základní úpravy zachycených dat. U fotografií je to natočení, úprava jasu, sytosti a podobně, nebo můžete využít automatické ladění. Videa lze zase ořezávat, ukládat z nich obrázky, posílat je na YouTube a podobné servery a nebo lze využít uložené souřadnice GPS. K tomu slouží volba Map View, která otevře samostatné okno, do nějž stylem drag'n'drop přetáhneme náhledy otagované souřadnicemi (to poznáme díky malé zelené ikonce v jejich dolním rohu). Aplikace pak využije Google Maps a nabídne nám na mapě přesnou pozici, kde byl záznam pořízen. Dlužno říci, že přijímač GPS je na mé zkušenosti velmi citlivý a nečinilo mu velké problémy zaměřit polohu kamery i z místnosti s jedním oknem, což nedokáží ani některé specializované navigace.Picture Motion Browser je tedy výkonný služebník s užitečnými funkcemi, jehož uživatelské prostředí je uspořádané, nepřeplácané a přesto dovoluje využívat velké množství funkcí. Navíc oproti minulým verzím se dočkal znatelného vylepšení uživatelského rozhraní a ani funkčnost nezaostává, takže je vidět, že na něm Sony pracuje, což je jen dobře.

Sony HDR-CX550VE
Snímač
Obrazový snímač 6,3mm (typ 1/2,9") CMOS EXMOR R
Rozlišení snímače 12 megapixelů
Objektiv
Typ objektivu Sony G (širokoúhlý)
Optický zoom / digitální zoom 10x / 120x
Clona F1,8 - 3,4
Ohnisková vzdálenost f=3,8–38
Průměr filtru 34 mm
Krytka objektivu automatická
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu SteadyShot - aktivní tříosá optická stabilizace
Minimální osvětlení Standardně 11 lux (závěrka 1/50) / režim Nízké osvětlení 3 lux (1/30)
Vyvážení bílé Automatický/Interiér/Exteriér/Jeden stisk
Scénický režim (AE) Soumrak / Portrét za soumraku (jen fotografie) / Východ a západ slunce / Ohňostroj / Krajina / Portrét / V záři reflektorů / Pláž / Sníh
Časosběrný režim ne
Zpomalený záznam ne
Video svítilna ne
Stroboskopický blesk ano
Větrný filtr ne
LCD displej
LCD displej 3,5" LCD Xtra Fine dotykový, 921 600 bodů
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček 0,2" Xtra Fine, 201 600 bodů
Záznamová média
Médium 1 Interní Flash 64 GB
Médium 2 Memory Stick PRO Duo Mark II, Memory Stick PRO-HG Duo
SD/SDHC/SDXC (třída 4 nebo vyšší)
Záznamový formát
Video AVCHD (1920 x 1080, 1440 x 1080) / Standardní rozlišení, MPEG2
Audio Dolby Digital 5.1 nebo 2.0
Fotografie JPEG (kompatibilní s Exif 2.21)
Rozlišení
Video FX (1920 x 1080i, 24 Mb/s)
FH (1920 x 1080i, 16 Mb/s)
HQ (1440 x 1080i, 9 Mb/s)
LP (1440 x 1080i, 5 Mb/s)
HQ (9 Mb/s) - SD rozlišení
Fotografie 16:9: 4000 x 2250 (9M)
4:3: 4000 x 3000 (12M)
Doba záznamu (dle výrobce pro 64GB interní paměť)
FX (1920 x 1080i, 24 Mb/s) 6 hodin
FH (1920 x 1080i, 16 Mb/s) 7 hodin 45 minut
HQ (9 Mb/s) 15 hodin 50 minut
LP (5 Mb/s) 25 hodin 35 minut (5.1kanálový zvuk)
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ano
mini HDMI ano
Externí mikrofon ano + sluchátka
Baterie
Typ NP-FV50 Li-ion
Kapacita 7 Wh (6,8 V / 980 mAh)
Doba nabíjení 155 minut
Výdrž (dle výrobce) 115 minut (HD) / 155 minut (SD)
Příslušenství
Dálkový ovladač ano
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ano
Komponentní kabel ano
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium interní
Software Picture Motion Browser (PMB)
Rozměry (š × v × h) 143 x 74 x 66 mm
Hmotnost 440 g

Celkové specifikace můžete najít na stránkách Sony