Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-CX105E: miniatura z Japonska

8.7.2009, Jan Vítek, recenze
Sony svou řadu kamer s označením HDR-CX105E označuje jako lehké a snadno použitelné modely, jež můžete mít díky malým rozměrům stále při sobě. Zdůrazňuje i jejich kvalitu obrazu danou HD rozlišením a rychlost i funkce pro zachycení lidí a jejich tváří.
Kapitoly článku:
Do redakce dorazila verze HDR-CX105E/R, kde ono R za lomítkem znamená, že kamera je zbarvena do červené barvy. Osobně bych však řekl, že jde spíše o vínovou metalízu, ale na tom koneckonců nezáleží. Kromě toho jsou mimochodem k dispozici také verze v černé a stříbrné barvě. Co vše Sony u HDR-CX105E zdůrazňuje? Na prvním místě jsou to malé rozměry a nízká hmotnost.
 
Malá tato kamera skutečně je, a to tak, že být menší, už by se špatně držela, ovšem na ergonomii se podíváme až v druhé kapitole. Pak jsou to funkce pro snímání lidí a jejich tváří, aby například nebyly podexponované vzhledem k okolí, pak je tu Smile Shutter, jenž automaticky zachytí fotografie v momentě, kdy se zabírané osoby usmějí a pak Sony zdůrazňuje bleskový start z pohotovostního režimu, v němž má kamera spotřebovat jen minimum energie.Nakonec byl na stránkách zmíněn software Picture Motion Browser dodávaný v příslušenství. Určen je pro třídění klipů a fotografií a kromě toho je možné je snadno vypálit na disk, odeslat e-mailem, nebo na video servery. Přiložen je rovněž software pro tvoření Blu-ray médií s videozáznamy.Videa lze zaznamenávat do HD formátu AVCHD v rozlišení až 1920 x 1080i a připravena je zde 8GB integrovaná paměť typu flash, jíž lze rozšířit pomocí karet Memory Stick. Obraz je zachytáván snímačem Exmor typu CMOS, jenž má nabídnout vysokou citlivost a nízký šum, což si samozřejmě ověříme v testech a data zpracuje procesor BIONZ. Senzoru obraz naservíruje objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s 10násobným optickým zoomem, jenž lze popohnat také zoomem digitálním (až 120x).

Stabilizátor je tu pouze elektronický a Sony jej označuje názvem SteadyShot, displej standardní vyklápěcí s úhlopříčkou 2,7", poměrem stran 16:9 a označením Clear Photo Plus a nechybí také funkce zachytávání 2,3megapixelových fotografií během zaznamenávání videa, ovšem maximálně lze pořizovat až 4megapixelové snímky. A pokud máte doma ten pravý televizor Sony BRAVIA, je možné kameru ovládat přes rozhraní HDMI a funkci BRAVIA Sync pomocí dálkového ovladače. To by bylo v kostce vše, co Sony na stránkách zdůrazňuje, takže se už vrhněme na samotnou recenzi. Začneme jako vždy s příslušenstvím a přiloženým softwarem.


Příslušenství


Dodávané příslušenství se v podstatě celé točí kolem kabelů. Nedočkáme se ani základního ochranného pouzdra, jež nám je však šikovně nabídnuto společně s ostatním příslušenstvím prostřednictvím brožury. Čeho se dočkáme, jsou samozřejmě základní záležitosti, jako baterie, napájecí adaptér a pak šedý USB kabel, kompozitní kabel a multikabel AV. Tyto dva mají na svém konci speciální konektor určený speciálně pro kamery Sony, takže není radno je ztratit, protože nové určitě nebudou zadarmo, jak už tomu tak bývá.


- klikněte pro zvětšení -

Dále Sony nabízí balík čtyř manuálů, jež obsahují celkem 16 jazykových mutací včetně češtiny a slovenštiny. Lesy tak moc neušetříme, i když papír vypadá jako alespoň částečně recyklovaný. A nakonec se můžeme podívat, jaké příslušenství si vlastně můžeme dodatečně pořídit. Zajímavé jsou dodatečné baterie se zvýšenou kapacitou. Základní má 6,1 Wh a měla by vydržet natáčení HD videa po dobu 90 minut. Největší baterie dosahuje kapacity 26,5 Wh, takže by měla dobu natáčení prodloužit na cca 390 minut, samozřejmě ale za tu cenu, že se kamera prodlouží a trošku ztěžkne.

Zakoupit si můžeme také nabíječku pro baterie, vybrat si z množství různých brašen od základních verzí pro samotnou kameru po velké modely, do nichž se vejde i rozsáhlé příslušenství. Díky 30mm závitu lze na kameru také našroubovat několik typů širokoúhlých konvertorů, pro některé z nich budeme ale muset využít předsádky. Samozřejmě také nesmí chybět několik typů filtrů, různé verze stativů, kabely, paměťové karty a jako perlička na závěr je to vodotěsné pouzdro, s nímž se můžeme s kamerou potápět až do pěti metrů.


Software


Picture Motion Browser je lokalizovaný do několika světových jazyků, ale čeština chybí. Vybereme si tedy angličtinu, či jiný nám nejbližší jazyk a můžeme pokračovat. Aplikace dle instalace systému určí lokaci a dle toho i standard PAL, nebo NTSC. Dále na nás po připojení kamery vyskočí okno, jež vidíme dole a jsme vyzváni k tomu, ať si z kamery stáhneme zachycené filmy či fotografie, přičemž nám software ještě sdělí, kolik je v kameře nových filmů v HD a SD kvalitě a kolik fotografií. Pak si můžeme určit, zda je chceme uložit na disk, nebo třeba rovnou vypálit na optické médium.


- klikněte pro zvětšení -

V nabídce je přehrávač videí AVCHD a také aplikace Video Disc Copier, ale my si budeme všímat vyloženě aplikace PMB, tedy Picture Motion Browser. Ta nabízí organizování vašich multimediálních dat v počítači, jejich zálohování na disk, přičemž si aplikace tvoří vlastní databázi. Umí také to samé, co kamera, tedy detekci tváří, díky čemuž si můžete snadno prohlídnout části videí, kde jsou zachyceni lidé a podle toho si je organizovat. K tomu slouží i vlastní hodnocení záznamů a třídění do skupin (cestování, rodina, přátelé ...)


- klikněte pro zvětšení -

A samozřejmě pak nesmí chybět možnosti pro základní úpravy zachycených dat. U fotografií je to natočení, úprava jasu, sytosti a podobně, nebo můžete využít automatické ladění. Videa lze zase ořezávat, ukládat z nich obrázky, posílat je na YouTube a podobné servery, nebo k nim třeba přidat informace z GPS a uložit je do jejich infa, abychom se posléze mohli jednoduše podívat, kdeže jsme je to vlastně pořídili.

Picture Motion Browser je tedy jednoduchý služebník s užitečnými funkcemi, jehož uživatelské prostředí je uspořádané, nepřeplácané a přesto dovoluje využívat velké množství funkcí. Nároky profesionálů ale samozřejmě nemá šanci uspokojit, ovšem to ani tato kamera.

Sony HDR-CX105E/R
Snímač
Obrazový snímač 1/5" snímač Exmor CMOS
Rozlišení snímače 2,36 megapixelu
Objektiv
Typ objektivu Carl Zeiss Vario-Tessar
Optický zoom / digitální zoom 10x / 20x - 120x
F 1,8 - 2,2
Ohnisková vzdálenost - f 3,2 - 32 mm
Průměr filtru 30 mm
Krytka objektivu ano, manuální
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu elektronický SteadyShot
Minimální osvětlení 5 lux
Vyvážení bílé Automatický/Interiér/Exteriér/Jeden stisk
Scénický režim Soumrak / Svíčka / Východ a západ slunce / Ohňostroj / Krajina / Portrét / V záři reflektorů / Pláž / Sníh
Zostření ne
Zpomalený záznam ano
Video svítilna ne
Stroboskopický blesk ne
Větrný filtr ne
LCD displej
LCD displej Clear Photo LCD plus - 2,7 palce, 211 200 pixelů
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček není
Záznamová média
Médium 1 integrovaná paměť 8 GB
Médium 2 čtečka karet Sony Memory Stick
Záznamový formát
Video AVCHD (1920 x 1080, 1440 x 1080) / Standardní rozlišení, MPEG2
Audio Ikona Odkaz na databázi
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video HD (vysoké rozlišení); FH (1920 x 1080i, 16 Mb/s) / HQ (9 Mb/s) / SP (7 Mb/s) / LP (5 Mb/s) , SD ; HQ (9 Mb/s) / SP (6 Mb/s) / LP (3 Mb/s)
Fotografie režim 16:9 2304 x 1296 (3 Mpix) / režim 4:3 2304 x 1728 (4 Mpix)
pak 1,9 Mpix a VGA (0,3 Mpix)
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB interní paměť)
HD FH 55 m
HD HQ 1 h 55 m
HD SP 2 h 25 m
HD LP 3 h 15 m
Rozhraní
USB ano, verze 2.0
IEEE 1394 ne
Kompozitní ne
S-Video ano s volitelným kabelem
Komponentní video ano
mini HDMI ano
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ Li-Ion - NP-FH50
Kapacita typicky 6,1 Wh, minimálně 5,9 Wh
Doba nabíjení 135 minut
Výdrž (dle výrobce) 90 pro HD, 110 pro SD rozlišení
Příslušenství
Dálkový ovladač ne
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ano - multikabel
Komponentní kabel ano
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne (je tu interní 8GB paměť)
Software PMB - Picture Motion Browser (nepodporuje 64bitové systémy), Handycam Handbook
Rozměry (š × v × h) 107 x 60 x 55 mm
Hmotnost 280 g bez baterie