Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Handycam HDR-CX520VE: GPS na dosah

9.11.2009, Jan Vítek, recenze
Kameru Sony Handycam HDR-CX520VE výrobce prezentuje jako vyspělý typ s mimořádně citlivým snímačem pro pořizování videa i fotografií s malou zrnitostí i při nízkém osvětlení a kromě rozlišení 1920 x 1080i a optické stabilizace se dočkáme i systému GPS.
Kapitoly článku:
Sony Handycam HDR-CX520VE tedy dle výrobce není žádné ořezávátko, což si samozřejmě v této recenzi sami ověříme. Za kvalitní snímání se zde zaručuje čip Exmor R CMOS v kombinaci s objektivem Sony G a procesorem BIONZ. Nabízeno je rozlišení 12 megapixelů pro pořizování fotografií (4000 x 3000 pixelů), pro video pak 1920 x 1080i, optickou stabilizaci SteadyShot, funkci pro rozpoznávání obličejů včetně Smile Shutter pro automatické pořizování snímků usmívajících se osob.A pak je tu jedna specialitka - jednotka GPS, která zaznamenává pozici záznamů, již si ihned můžeme ověřit na mapě příslušného displeje a doma také online na Google Maps. To nabízí nové možnosti, které tuto kameru od ostatních odlišují. Později se budeme totiž moci snadno podívat, kde byl ten který záznam pořízen, což může podstatně napomoci při vyvolávání vzpomínek.Kamera přišla v černo-bílé krabici, kde nejdříve narazíme na tištěné materiály, kde nechybí podrobné manuály v čestině i slovenštině a pak je vespod samotná kamera zabalená v měkkém vaku a vedle ní zbylé příslušenství. Volitelné doplňky máme také popsány ve speciální brožurce, kde si je budeme moci vybrat k dokoupení. Samotný výrobce přímo na krabici upozorňuje, že je vhodné si pořídit další náhradní baterii.


Příslušenství


Kromě zmíněných tištěných materiálů se v balení dočkáme také optického disku s elektronickou verzí manuálů a také aplikacemi pro stahování dat z kamery a přenosu hudby do ní. Dále se dočkáme základní baterie NP-FH60, napájecího adaptéru, bezdrátového ovladače i s baterií, komponentního kabelu i se stereo zvukem, kompozitního kabelu a USB kabelu. Propojení rozhraní HDMI si musíme zajistit sami, ale to není takový problém, protože jde o standard.Brožurka nabízí další baterie mimo základní typ. A jde nejen o modely s větší kapacitou, ale také o menší NP-FH50 pro 90 minut natáčení. Pak si ale můžeme pořídit NP-FH70 nebo dokonce NP-FH100 pro až 455 minut natáčení, což je již velmi slušná výdrž. Kromě toho je na výběr i trojice adaptérů, které vévodí model AC-VQH10 pro současné nabíjení dvou akumulátorů s informačním LCD panelem.

Dále je na výběr z množství pouzder určených pro rozdílné účely (módní, pro cyklisty, se zvýšenou odolností, s prostorem pro příslušenství), různé širokoúhlé či telepředsádky, sady filtrů s různými průměry, kvalitnější kabely, pouzdro pro natáčení pod vodou do hloubky až 5 metrů, paměťové karty Memory Stick, DVD vypalovačky nebo ochranné fólie pro displej.

Zvláštní kategorii pak tvoří produkty určené pro zasunutí do připravené patice. Máme na výběr mezi bezdrátovými mikrofony s dosahem až 100 metrů, externími mikrofony i s funkcí zoomu a nakonec tu jsou video svítilny a fotografické blesky.


Software


Picture Motion Browser je lokalizovaný do několika světových jazyků, ale čeština chybí. Vybereme si tedy angličtinu, či jiný nám nejbližší jazyk a můžeme pokračovat. Aplikace dle instalace systému určí lokaci a dle toho i standard PAL, nebo NTSC. Dále na nás po připojení kamery vyskočí okno, jež vidíme dole a jsme vyzváni k tomu, ať si z kamery stáhneme zachycené filmy či fotografie, přičemž nám software ještě sdělí, kolik je v kameře nových filmů v HD a SD kvalitě a kolik fotografií. Pak si můžeme určit, zda je chceme uložit na disk, nebo třeba rovnou vypálit na optické médium.


- klikněte pro zvětšení -

V nabídce je přehrávač videí AVCHD a také aplikace Video Disc Copier, ale my si budeme všímat vyloženě aplikace PMB, tedy Picture Motion Browser. Ta nabízí organizování vašich multimediálních dat v počítači, jejich zálohování na disk, přičemž si aplikace tvoří vlastní databázi. Umí také to samé, co kamera, tedy detekci tváří, díky čemuž si můžete snadno prohlídnout části videí, kde jsou zachyceni lidé a podle toho si je organizovat. K tomu slouží i vlastní hodnocení záznamů a třídění do skupin (cestování, rodina, přátelé ...)


- klikněte pro zvětšení -

A samozřejmě pak nesmí chybět možnosti pro základní úpravy zachycených dat. U fotografií je to natočení, úprava jasu, sytosti a podobně, nebo můžete využít automatické ladění. Videa lze zase ořezávat, ukládat z nich obrázky, posílat je na YouTube a podobné servery, nebo k nim třeba přidat informace z GPS a uložit je do jejich infa, abychom se posléze mohli jednoduše podívat, kdeže jsme je to vlastně pořídili. To ale zde nebude nutné, protože GPS tato kamera má integrované.

Picture Motion Browser je tedy jednoduchý služebník s užitečnými funkcemi, jehož uživatelské prostředí je uspořádané, nepřeplácané a přesto dovoluje využívat velké množství funkcí. Nároky profesionálů ale samozřejmě nemá šanci uspokojit, ovšem to ani tato kamera.

Sony Handycam HDR-CX520VE
Snímač
Obrazový snímač 1/2,9" snímač Exmor R CMOS
Rozlišení snímače 12 megapixelů
Objektiv
Typ objektivu Sony G
Optický zoom / digitální zoom 12x / 150x
Clona 1,8 - 3,4
Ohnisková vzdálenost 5,5 - 60
Průměr filtru 37 mm
Krytka objektivu automatická
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu optický SteadyShot
Minimální osvětlení STD; 11 (1/60 rychlosti závěrky) / režim Nízké osvětlení; 3 (1/30 rychlosti závěrky)
funkce nočního snímání
Vyvážení bílé Automatický/Interiér/Exteriér/Jeden stisk
Scénický režim (AE) Soumrak / Portrét za soumraku (jen fotografie) / Východ a západ slunce / Ohňostroj / Krajina / Portrét / V záři reflektorů / Pláž / Sníh
Zostření ne
Zpomalený záznam ano
Video svítilna ne
Stroboskopický blesk ano
Větrný filtr ne (jsou zde ale další nastavení mikrofonu)
LCD displej
LCD displej Displej LCD Clear Photo Plus - 3palcový, 230400 pixelů, spotřeba 3,4 W
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček ne
Záznamová média
Médium 1 interní 64GB paměť - USB Mass Storage
Médium 2 slot pro karty Memory Stick DUO - USB Mass Storage
Záznamový formát
Video AVCHD (1920 x 1080, 1440 x 1080) / Standardní rozlišení, MPEG2
Audio Dolby Digital 5.1ch (integrované jsou 3 reproduktory)
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video HD (vysoké rozlišení); FH (1920 x 1080i, 16 Mb/s) / HQ (9 Mb/s) / SP (7 Mb/s) / LP (5 Mb/s) , SD ; HQ (9 MB/s) / SP (6 MB/s) / LP (3 MB/s)
Fotografie Režim 16:9. 4000 x 2250 (9M) / režim 4:3. 4000 x 3000 (12M)
Doba záznamu (dle výrobce pro 64GB interní paměť)
FH (1920 x 1080i, 16 Mb/s) 7 h 40 m
HQ (9 Mb/s) 15 h 35 m
SP (7 Mb/s) 18 h 55 m
LP (5 Mb/s) 25 h 15 m (5.1kanálový zvuk); 26 h 35 m (2kanálový zvuk)
HQ (9 Mb/s) 15 h 35 m
SP (6 Mb/s) 23 h 05 m
LP (3 Mb/s) 44 h 20 m (5.1kanálový zvuk); 48 h 20 m (2kanálový zvuk)
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ano
mini HDMI ano
Externí mikrofon přes patici
Baterie
Typ Sony NP-FH60
Kapacita 1000 mAh (7,2 Wh) při 7,2 V
Doba nabíjení Ikona Odkaz na databázi
Výdrž (dle výrobce) 125 minut s vypnutým podsvícením displeje
Příslušenství
Dálkový ovladač ano
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ano
Komponentní kabel ano
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium interní, karta ne
Software viz výše
Rozměry (h × v × š) 125 x 65 x 62
Hmotnost 370 g bez pásky a baterie

Plné specifikace v českém jazyce jsou na stránkách výrobce.