Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

SONY 40E4000: další Full HD televize

25.9.2008, Pavel Kovač, recenze
Do našich spárů dorazila LCD televize SONY KDL 40E4000, která má plné HD rozlišení, slušných 40" a velmi povedený design. Podívejme se na televizi podrobněji a podrobme ji našim náročným testům pomocí optických sond.

Je to obraz nebo televize?


Pokud uvidíte tuto televizi někde v kamenném obchodě, jistě vás zaujme její design, který působí spíše jako obraz než jako televize. Spodní okraj je sice lehce tlustší, než by bylo u obrazu, ale jinak dodává černý rámeček spolu s bílou vnitřní "paspartou" takový pěkný šmrnc. Navíc má televize režim zobrazení jako obraz, ale o tom něco později. Zkrátka pokud je televize umístěna na stěně na nějakém VESA držáku s roztečí 300 x 300 mm, může se stát velmi dobrým doplňkem obývacího pokoje.


Základní pohled na LCD TV SONY KDL-40D3500 (pro zvětšení klikněte)

Na čelní straně nic neruší a dokonce ani logo SONY nepřekáží ve výhledu na obraz. Při zapnutí sice logo lehce svítí modře, ale naštěstí lze tuto vlastnost vypnout v OSD menu. Někomu se může podsvícení libit, ale většina z vás jistě upřednostní koukání na obraz než důkladné studování tvaru loga SONY.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

U televizí SONY je již tradicí umístění tlačítek v horní části rámečku. Pokud je televize zavěšena na zdi, nemusí toto umístění zrovna vyhovovat a na tlačítka zkrátka neuvidíte. Každopádně je tu dálkové ovládání a tato tlačítka využijete opravdu jen ve stavu nevyšší nouze a až po převrácení celého bytu kvůli dvěma AA bateriím.


Tlačítka na horní straně televize (Pro zvětšení klikněte)

Když už je řeč o dálkovém ovládání, tak se na něj podíváme. Jeho tvar opět SONY drží celkem dlouho a pouze jej uzpůsobuje novým funkcím a barevně ladí k televizi. Zde je samozřejmě dálkové ovládání pěkně bílé, což sice může časem činit problémy s udržováním čistoty, ale alespoň vás to donutí dálkové ovládání jednou za čas opravdu důkladně umýt.

Tlačítka jsou gumová a mají příjemný stisk. Měl jsem pocit, že opět držím v rukou dálkové ovládání ze staré školy, které není odfláknuté. Některé dnešní televize mají dálková ovládání dost vachrlaté a rozvrzané, tlačítka přestávají fungovat apod. Samozřejmě v rámci krátkého testování nelze určit životnost, ale už chvilkové ovládání působilo jako předzvěst "nezničitelnosti".


Dálkové ovládání (Pro zvětšení klikněte)


A takto vypadá v ruce

Konektory jsou celkem tradiční. Dva SCART, z toho jeden s funkcí SMART LINK, anténní vstup a to jak pro analogový tak i digitální signál, komponentní, D-Sub a tři HDMI vstupy (z toho jeden na levé straně pro rychlé připojení například konzole). Samozřejmě nechybí optický výstup pro externí zvukovou soupravu. Dále pak kompozitní a USB pro prohlížení fotografií. Na levé straně také naleznete výstup pro sluchátka a PCMCI pro servisní činnosti apod.


Konektory na zadní straně


Konektory na levé straně televize

Nyní se podíváme na technické parametry a poté se již vrhneme na to nejdůležitější - testy. Samotné testy jsou inovovány stejně jako u testování LCD monitorů na serveru Svět hardware, a tak se zde setkáte od minula s některými novými měřeními.

SONY KDL-40E4000
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
40" (16:9)
Ideální odezva
8 ms (gtg)
Jas
450 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1800:1 (33000:1)
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7 mil (8-bit, 10-bit vnitřně)
Rozteč bodů
0,461 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Reproduktory
2x 10 W
Vstupy
3x HDMI, D-Sub, Kompozitní, Komponentní, PCMCI, 2x SCART, 3,5 jack, RCA Audio, RCA AV, anténí, S-Video
Tunery
Analogový, DVB-T, DVB-C
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
ANO VESA 300x200 mm
Hmotnost
22 kg
Norma TCO
TCO 03
Progressive scan
ANO
Teletext / EPG
ANO / ANO pamět 700 stran
Různé variace tohoto modelu
různé barevné variace viz web výrobce
Speciální vlastnosti
Bravia Engine, České menu, USB vstup