www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Pozorovací úhlyVzhledem k tomu, že je televize vybavena PSA technologií, což je derivát VA technologie, musíme se připravit na drobný barevný posun při pohledu ze strany. Neplatí tedy, že čím dražší televize, tím lepší pozorovací úhly. Vše má totiž v rukou použitá technologie. A právě PSA má lehce problémy s barevným posunem. Vynahrazuje to ovšem vysokým kontrastem a potažmo dynamikou obrazu.


Rozložení kontrastuPokud se podíváte na LCD televize, dělí se na dva základní typy. Na typ IPS a VA. IPS mají lepší pozorovací úhly a VA (jako dnes testovaná, i když je PSA) mají naopak lepší kontrast a horší pozorovací úhly. Kontrast jako jedna hodnota ovšem není vše. Vždy je třeba se zaměřit na rozložení kontrastu. A zde televize více než překvapila. Sice spadl kontrast o cca 39 %, ale stále je dostatečně vysoký. Navíc okem tento propad není téměř vidět.


Panasonic TX-L42ET60E kontrast při maximální jasu


Stabilita kontrastu je u dnešních televizí i monitorů dobře vyřešena. Pokud nebudete sahat na položku "jas" v OSD menu, kontrast při změně podsvícení neztratíte.


Panasonic TX-L42ET60E stabilita kontrastu


Průběh jasuOpravdu velké překvapení. Většina televizí neumí snížit jas na nízké hodnoty a pro sledování za úplné tmy mohou být nepříjemné. To dnešní Samsung rozhodně není. Rozsah jasu je od 23 cd/m2 až po 406 cd/m2. Takto velký rozsah nemají ani některé profesionální grafické monitory. Natož pak běžný monitor či televize.


Panasonic TX-L42ET60E průběh jasuPodsvíceníKvalita podsvícení je docela zajímavá. Na první pohled je totiž zcela perfektní a pouze na krajích je lehce tmavší. Nejsou zde vůbec žádné průsvity a díky tomu je sledování nerušené, a to i za úplné tmy. Sonda je pro podsvícení o poznání přísnější. Propad jasu na krajích je až 40 %. U monitorů by to znamenalo velký problém, u televize to není prakticky vidět. Je to dáno také obrovskou plochou, jakou tato 65" televize má. Jas zkrátka klesá postupně, pozvolně a hlavně pro oko téměř neviditelně.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 2D graf


Při zobrazení jednolité plochy sice ono ne zcela perfektní podsvícení uvidíte, ale kdo na televizi pouští grafiku?


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu při maximálním nastavení jasu v OSD


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu v procentech


Převod grafů do gamy 2,2 tak, aby odpovídal lidskému zraku, jim hodně pomůže. Ovšem stále to není rovná plocha. I přes tento nepříznivý průběh jasu po ploše si dovolím tvrdit, že podsvícení je jedno z nejlepších, co u televizí najdete.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gamu 2,2 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gama 2,2 v 2D grafu


Samsung UE65F9000
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Nejnovější články
Doporučená multimediální centra: Q1 2017 Doporučená multimediální centra: Q1 2017

Jaké jsou novinky a nejlepší multimediální centra pro nejbližší měsíce? Co se povedlo a naopak na které modely si dát pozor? Kdo zvládne 4K, HDR a nabídne nejširší podporu formátů? To vše se dozvíte v našem přehledu.

Dnes,  článek, Jakub Doležal
Samsung Gear 360 (2017): zcela jiný design a podpora 4K Samsung Gear 360 (2017): zcela jiný design a podpora 4K
Samsung oznámil novou verzi sférické kamery Gear 360, která s vyznačuje přepracovaným designem ideálním pro držení v ruce. Oproti předchůdci se rovněž zvýšilo rozlišení, kamera nyní umí zaznamenávat obsah ve 4K.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Mi TV 4A: nadupané televizory za přijatelné ceny Xiaomi Mi TV 4A: nadupané televizory za přijatelné ceny
Xiaomi oznámilo modelovou řadu Mi TV 4A, která zahrnuje televizory s velmi atraktivním poměrem ceny a výbavy. Vyšší zástupci přitom nabídnou velmi solidní výbavu zahrnující 4K rozlišení nebo podporu dvou HDR formátů. Problémem bude i tentokrát dostupnost…
26.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
LG zveřejnilo britské ceny svých OLED TV pro rok 2017 LG zveřejnilo britské ceny svých OLED TV pro rok 2017
V případě cen letošních OLED televizorů značky LG jsme dosud měli k dispozici pouze částky pro americký trh. Tento týden jsme se ovšem dozvěděli ceny platné na britském trhu, od kterých je to už jen kousek k českým cenám.
25.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung M9500: druhý prohnutý UHD Blu-ray přehrávač zná svou cenu Samsung M9500: druhý prohnutý UHD Blu-ray přehrávač zná svou cenu
Na veletrhu CES 2017 představený Ultra HD Blu-ray přehrávač od Samsungu dostal cenu, za kterou se bude prodávat na americkém trhu. Novinka se proti předchůdci chlubí podporou bezdrátových sluchátek či streamováním videa z Blu-ray disku na smartphone.
25.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik