www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Pozorovací úhly


Vzhledem k tomu, že je televize vybavena PSA technologií, což je derivát VA technologie, musíme se připravit na drobný barevný posun při pohledu ze strany. Neplatí tedy, že čím dražší televize, tím lepší pozorovací úhly. Vše má totiž v rukou použitá technologie. A právě PSA má lehce problémy s barevným posunem. Vynahrazuje to ovšem vysokým kontrastem a potažmo dynamikou obrazu.


Rozložení kontrastu


Pokud se podíváte na LCD televize, dělí se na dva základní typy. Na typ IPS a VA. IPS mají lepší pozorovací úhly a VA (jako dnes testovaná, i když je PSA) mají naopak lepší kontrast a horší pozorovací úhly. Kontrast jako jedna hodnota ovšem není vše. Vždy je třeba se zaměřit na rozložení kontrastu. A zde televize více než překvapila. Sice spadl kontrast o cca 39 %, ale stále je dostatečně vysoký. Navíc okem tento propad není téměř vidět.


Panasonic TX-L42ET60E kontrast při maximální jasu


Stabilita kontrastu je u dnešních televizí i monitorů dobře vyřešena. Pokud nebudete sahat na položku "jas" v OSD menu, kontrast při změně podsvícení neztratíte.


Panasonic TX-L42ET60E stabilita kontrastu


Průběh jasu


Opravdu velké překvapení. Většina televizí neumí snížit jas na nízké hodnoty a pro sledování za úplné tmy mohou být nepříjemné. To dnešní Samsung rozhodně není. Rozsah jasu je od 23 cd/m2 až po 406 cd/m2. Takto velký rozsah nemají ani některé profesionální grafické monitory. Natož pak běžný monitor či televize.


Panasonic TX-L42ET60E průběh jasuPodsvícení


Kvalita podsvícení je docela zajímavá. Na první pohled je totiž zcela perfektní a pouze na krajích je lehce tmavší. Nejsou zde vůbec žádné průsvity a díky tomu je sledování nerušené, a to i za úplné tmy. Sonda je pro podsvícení o poznání přísnější. Propad jasu na krajích je až 40 %. U monitorů by to znamenalo velký problém, u televize to není prakticky vidět. Je to dáno také obrovskou plochou, jakou tato 65" televize má. Jas zkrátka klesá postupně, pozvolně a hlavně pro oko téměř neviditelně.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení 2D graf


Při zobrazení jednolité plochy sice ono ne zcela perfektní podsvícení uvidíte, ale kdo na televizi pouští grafiku?


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu při maximálním nastavení jasu v OSD


Panasonic TX-L42ET60E rozložení jasu v procentech


Převod grafů do gamy 2,2 tak, aby odpovídal lidskému zraku, jim hodně pomůže. Ovšem stále to není rovná plocha. I přes tento nepříznivý průběh jasu po ploše si dovolím tvrdit, že podsvícení je jedno z nejlepších, co u televizí najdete.


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gamu 2,2 3D graf


Panasonic TX-L42ET60E podsvícení přepočet na gama 2,2 v 2D grafu

Nejnovější články
Toshiba prodala divizi televizorů čínskému HiSense Toshiba prodala divizi televizorů čínskému HiSense
Toshiba pokračuje v ořezávání své společnosti a zbavuje se divize Visual Solutions, která se zabývá také televizory. Novým vlastníkem je čínský výrobce HiSense, ale zatím není jasné, zda značku Toshiba zachová.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon chce Prime Video zdarma, ale s reklamami Amazon chce Prime Video zdarma, ale s reklamami
Služba Amazon Prime Video by v budoucnu mohla mít bezplatnou verzi, která by obsahovala reklamy. Amazon navíc jedná také s filmovými studii či televizními stanicemi, takže by neměla být nouze o obsah třetích stran.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Vimeo začíná podporovat videa v HDR, brzy přidá 8K Vimeo začíná podporovat videa v HDR, brzy přidá 8K
Vimeo oznámilo, že začíná podporovat videa s vysokým dynamickým rozsahem, která si zatím mohou vychutnat třeba majitelé vybraných zařízení od Applu. Služba reaguje také na zvyšující se rozlišení, brzy proto umožní nahrát až 8K videa.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon Fire TV Stick Basic Edition je určena pro mezinárodní trhy Amazon Fire TV Stick Basic Edition je určena pro mezinárodní trhy
Amazon oznámil Fire TV Stick Basic Edition, která míří na více než stovku světových trhů. Divákovi umožňuje proměnit televizor v multimediální centrum se snadným přístupem k obsahu od Amazonu.
13.11.2017, aktualita, Jáchym Šlik
Beoplay M3: levnější bezdrátový reproduktor Beoplay M3: levnější bezdrátový reproduktor
Bang & Olufsen rozšiřuje svou nabídku domácích bezdrátových reproduktorů o model Beoplay M3, který je o polovinu levnější než Beoplay M5. I přes elegantní design a malé rozměry nabízí kvalitní zvukový zážitek a řadu doplňkových funkcí.
13.11.2017, aktualita, Jáchym Šlik