www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE48JU7002: revoluční Tizen OS?

Samsung UE48JU7002: revoluční Tizen OS?
, , recenze
Zatímco ovládání mobilu je dnes snadné a intuitivní, u televizorů je to často o nervy. Přepínání kanálů sice funguje na výbornou, ale v oblasti multimédií a internetu je to doslova peklo. Bude pro Samsung řešením Tizen OS?
K oblíbeným
reklama
Když Samsung poprvé ohlásil u svých televizorů přechod na Tizen, očekával jsem tlustou čáru za dosavadním vývojem a zbrusu nové rozhraní, které bude naplno připravené vyhovět požadavkům této doby. Tedy že pro něj internet, aplikace a streamování nebudou cizí slova. Samsung se však do revoluce nepustil a vypustil na trh spíše evoluční krok. Je to dobře?
Tizen OS si lze dopřát i na 75" obrazovce


Pokud se situaci pokusím shrnout velmi obecně, Tizen je graficky místy velmi podobný starému systému, avšak pouze ve smyslu ovládání. Co do textur si dal Samsung záležet a Tizen plně připravil na 4K rozlišení. Nejsou zde ani žádné pohrobky, zkrátka vše je nové a jen místy odkazuje na to staré.

Ovládat takový televizor je výrazně pohodlnější a svůj podíl na tom má i nový dálkový ovladač. Samsung se zřejmě poučil ze svých nezdarů u minulých generací a konečně představil sestavu hodnou moderní doby. Tizen toho umí hodně, ale stále má co dohánět oproti konkurenci. Zejména Android má výrazně širší nabídku služeb. Stejně tak je třeba zprovoznit nahrávání TV.

Po stránce hardwaru přichází mírné zklamání, protože testovaný 4K panel nevykazoval během testu hodnoty, na které jsme u Samsungu zvyklí. Majorita uživatelů tyto rozdíly nepostřehne, ale přeci jen bych v této cenové třídě očekával výrazně lepší homogenitu podsvícení či vyšší kontrast. Stejně tak mě neoslovila kvalita zvuku reproduktoru.

Výrobce však částečně kompenzuje situaci velmi slušnou podporou multimediálních formátů včetně plynulé akcelerace 4K obsahu. Problémem nejsou ani české titulky, byť pro správné zobrazení musíte lehce upravit nastavení. Uživatele rychlého připojení potěší přítomnost 802.11ac adaptéru.

Samsung UE48JU7002T si mohl z dnešního testu odnést vesměs velmi pozitivní hodnocení, ale body musíme srazit za lehce nedotažený software a nepříliš přesvědčivé výsledky v zobrazení. Pokud budete volit mezi cenově podobnou starou a novou generací, pak jednoznačně volte Tizen, který schopnosti televizoru rozšíří o několik kroků kupředu.


Televizor je vhodný:


1) Pro uživatele hledící na moderní technologie
2) Jako multimediální centrum pro méně náročné


Plusy


+ Tizen je připravený na 4K
+ Široká podpora formátů
+ Wi-Fi 802.11ac
+ Podpora českých titulků
+ Lokální aplikace
+ Povedený dálkový ovladač


Minusy


- Malé množství Tizen aplikací
- Špatná homogenita podsvícení
- Nízký kontrast při 160 cd/m2
- Pouze jeden reproduktor
- Nefunkční nahrávání TV
- Jen 100 Mbps Ethernet

 
Za zapůjčení UE48JU7002T a UE55HU8500 děkujeme Samsungu.
 

Cena v době testování: cca 42 000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením
Společnost TCL připravila dva nové modely televizí. Jde o X92 Series Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Series Mini LED 8K. Jak už naznačují jména, mají vysoké rozlišení 8K a technologii Mini LED.
13.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9 JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9
Společnost JVC před měsícem oznámila, že uvede 8K projektory. Nyní se oficiálně představují a zvládnou 8K při 60p nebo dokonce 4K při 120p. Vysokého rozlišení dosahují díky technologii 8K/e-shift(X).
8.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi vévodí čínskému trhu s OLED TV, má více než 50% podíl Xiaomi vévodí čínskému trhu s OLED TV, má více než 50% podíl
Xiaomi je jedničkou na čínském trhu s televizemi, které mají OLED panel. Prozatím stále minoritní technologie vystrkuje růžky a v podání Xiaomi velmi úspěšně. Firma má více než 50% podíl na trhu s OLED TV.
5.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Philips představuje nové televize OLED+936 a OLED+986 Philips představuje nové televize OLED+936 a OLED+986
V nabídce televizí společnosti Philips se objevily dva nové modely s obrazovkou typu OLED. Jde o varianty OLED+936 a OLED+986. Nové panely mají zvýšit jas až o 20 % a chybět nebude ani funkce Ambilight.
1.9.2021, aktualita, Milan Šurkala