www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE48JU7002: revoluční Tizen OS?

Samsung UE48JU7002: revoluční Tizen OS?
, , recenze
Zatímco ovládání mobilu je dnes snadné a intuitivní, u televizorů je to často o nervy. Přepínání kanálů sice funguje na výbornou, ale v oblasti multimédií a internetu je to doslova peklo. Bude pro Samsung řešením Tizen OS?
K oblíbeným
reklama

Testy panelu


Otestování panelu uvnitř televizoru není úplně jednoduché, protože Samsung UE48JU7002 obsahuje hned 4 profily, které se od sebe poměrně liší. Uživatel má na výběr mezi Dynamický, Standardní, Přirozené a Film. Rozdíly tvoří především přednastavený jas, možnost pokročilé úpravy obrazu a zapnutá funkce pro automatickou úpravu jasu.

Z tabulky je jasné, že volba každého z režimů s sebou přináší jistá omezení i výhody. Senzor snímající okolní osvětlení lze naštěstí zapnout dodatečně u všech režimů, takže ten můžeme vynechat. Kde se však bude lámat pověstný chleba, je pokročilé nastavení a rozsah jasu. Jak si totiž ukážeme později u průběhu jasu, je jeho hodnota nejen rozdílná mezi režimy ve výchozím nastavení, ale má i jiná minima a maxima.


Název profilu
Naměřený jas
Naměřená spotřeba
Pokročilé nastavení
Eco senzor
Teplota
Dynamický
296 cd/m2
154 W
Nedostupné
Vypnutý
9799 K
Standardní
226 cd/m2
121 W
Dostupné
Zapnutý
8983 K
Přirozené
116 cd/m2
87 W
Nedostupné
Vypnutý
9839 K
Film
185 cd/m2
140 W
Dostupné
Vypnutý
6105 K


Z předběžných testů bylo vyhodnoceno, že nejblíže k ideálnímu nastavení má profil "Film". Ten jsme tedy použili pro většinu testů a především pro následnou kalibraci. Tradiční režim „Standardní“ tentokrát bude hrát pozici druhých houslí a poslouží pro vzájemné srovnání. Tedy především pro zodpovězení otázky, zda se vyplatí do továrního nastavení zasahovat.


Pozorovací úhly


Výrobci televizorů se tradičním TN panelům vyhýbají obloukem už několik let a dobře vědí proč. V tomto ohledu Samsung nemohl příliš překvapit, neboť majorita starších modelů již dosáhla pomyslné dokonalosti v rovnoměrném zobrazení barevných odstínů.

Opět se ale vrátím k antireflexní úpravě, která při nižší hodnotě podsvícení způsobuje poměrně nepříjemné odlesky a přes den tak budete účastníky prakticky každého seriálů či filmu, na který se budete dívat.


Rozložení kontrastu


Hodnota kontrastu je po celém panelu relativně rovnoměrná a veškeré anomálie se odehrávají především při okrajích, ostatně jako u všech ostatních modelů, které jsme kdy testovali. Svůj díly viny na tom nese podsvícení, které se stále nedokáže s takto velkou plochou vyrovnat.

Kontrast se při 160 cd/m2 pohybuje v rozmezí 700 až 800:1, což je hodnota, kterou jsme byli zvyklí vídat spíše u levnější TN panelů. Výrobci televizorů vždy dokázali podat lepší výsledky a je otázkou, proč dnes testovaný Samsung nedopadl úplně nejlépe. Problém může být v hodnotě jasu černé barvy, neboť ta je poměrně vysoká.


Průběh jasu a spotřeba


Při měření jasu a jemu příslušné spotřeby jsme opět vyzkoušeli dopad na výsledné hodnoty při změně Jasu a Podsvícení v menu televizoru. Začíná totiž být čím dál tím častější, že hodnota Jasu nemá na finální výsledky takový dopad, jako změna Podsvícení. Jak je tomu u UE48JU7002?
Z grafů je patrné, že hodnotu Jasu můžete prakticky vynechat, pokud chcete ovlivnit spotřebu televizoru. Mnohem lepších výsledků dosáhnete, pokud začnete upravovat hodnotu Podsvícení. Velmi podobné je to i s naměřeným jasem, který se v případě Jasu zastavil okolo 100 cd/m2, přičemž změnou Podsvícení lze klesnout až na 11 cd/m2. 

reklama
Nejnovější články
Adobe Premiere Elements 2022 vylepšuje např. automatické rámování Adobe Premiere Elements 2022 vylepšuje např. automatické rámování
Vedle nového Photoshopu Elements 2022 se objevil i video editor Premiere Elements 2022. Ten např. usnadňuje volbu poměru stran včetně automatického vyhledání objektu. Máme zde i lepší možnost práce se světly a stíny.
8.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix upraví Squid Game, lidé volají na čísla ze seriálu Netflix upraví Squid Game, lidé volají na čísla ze seriálu
Veleúspěšný seriál Squid Game, který bere přední příčky statistiky sledovanosti na Netflixu, má trochu problém. Telefonní čísla zobrazená v seriálu skutečně existují a jejich majitelé nyní nemají ani trochu klidu.
7.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi Netflix uvedl omezený bezplatný plán dokonce bez reklam, ale jen v jediné zemi
Netflix zkouší další způsob, jak získat nové uživatele. Jedním z nich je bezplatný plán dokonce i bez reklam. Pochopitelně přinese několik omezení a dostupný bude jen v jedné zemi. A ta naše to bohužel není.
25.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps GoPro Hero10 Black umí 5.3K video při 60 fps
GoPro uvádí novou generaci svých odolných outdoorových kamer Hero10 Black. Nový procesor GP2 slibuje vyšší výkony a posouvá schopnosti videa zase o něco dále. Těšit se můžeme na 4K při 120 fps nebo 5.3K při 60 fps.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
15.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář