Samsung HMX-E10: opravdový pokrok?
24.11.2010, Jan Vítek, recenze
Dnešní den si představíme další z řady nové třídy malých videokamer do ruky, a sice Samsung HMX-E10. Její specialitkou je kromě kompaktního designu také otočný modul s objektivem, který můžeme otočit i přímo proti nám. A doufejme, že to nebude vše.
Kapitoly článku:
Start kamery trvá cca 4 sekundy po stisku hlavního tlačítka, ovšem v našem případě ještě na obrazovce blikalo zmíněné upozornění o zkušební verzi, takže to nejde říci tak přesně. Snímač CMOS s rozměry 1/3,2", jejž Samsung prezentuje jako 8megapixelový, má dokázat pořizovat fotografie v jednom z následujících rozlišení:
- 8MPix (3264x2448) / 4:3
- 6MPix (3264x1840) / 16:9
- 5MPix (2592x1944) / 4:3
- 2MPix (1920x1080) / 16:9
Jedná se tedy o čtyři různá rozlišení využívající po dvou základní poměry stran - 4:3 a 16:9, přičemž to nejvyšší 3264x2448 dává dohromady oněch necelých 8 megapixelů. Otázkou zde spíše bude, jak se na fotografiích podepíše malý objektiv a další schopnosti kamery, protože fotografování zde probíhá čistě automaticky a na uživatele zbyde vedle výběru rozlišení leda stisk spouště. Ta je ovšem na dotykovém displeji, takže zapomeňte na nějaké namačkávání. Prostě zamíříte, dotknete se displeje a kamera asi po sekundě zaostří a pořídí fotku, což není pro pohotové focení ten nejlepší předpoklad.
Podívejme se tedy v krátkosti na to, jak kamera fotí v exteriéru a interiéru. Fotografie byly pořizovány vždy na nejvyšší možné rozlišení 8 Mpix. Nastavení jsou chudá, a tak budou na rozmanitost chudé i naše testy, ale aspoň se podíváme na to, jakých výsledků dosáhneme s využitím tzv. chytrých filtrů Miniature, Vignetting, Sketch a Defog. Jde však pouze o softwarové funkce, které přes jednotný mustr upraví pořízené fotografie. Nakonec se podíváme, jaká nám HMX-E10 zprostředkuje panorámata.
Fotografie v původním rozlišení najdete po kliknutí na miniatury pod velkými náhledy v novém okně. Naleznete zde výhradně snímky bez jakýchkoliv úprav, když nebudeme samozřejmě počítat jejich zmenšení.
Exteriér
Nejdříve tedy přichází na řadu dvě fotografie z venkovního prostředí, které byly pořízeny za pozdně podzimního oblačného dne. Kamera byla nastavena na automatický režim bez jakýchkoliv filtrů či jiného nastavení.
- stiskněte pro zvětšení -
|
- stiskněte pro zvětšení -
|
Výsledné fotografie mají vybledlé barvy a přímo z nich křičí neschopnost kamery se správně automaticky nastavit, protože fotografie byly ve valné většině případů přesvícené, jak ukazují i dva nabízené vzorky. Ostrost ani kresba také nejsou kdovíjak kvalitní, takže ve výsledku by se této kameře vyrovnal kdejaký mobilní telefon.
Interiér
Následují dvě fotografie z vnitřního prostředí, které kameře poskytnou lepší podmínky ohledně vyvážení množství světla, kterého je ale o poznání méně než venku. Kamera do EXIF také ukládá informace aspoň o hodnotě citlivosti ISO, která je u první fotografie 320 a u druhé 400. Objektiv je tedy ještě dostatečně světelný na focení v interiéru, ovšem focené objekty se nemohou příliš hýbat, jinak se z nich stanou šmouhy.
- stiskněte pro zvětšení -
|
- stiskněte pro zvětšení -
|
Vybledlé barvy můžeme pozorovat i u těchto fotografií, z nichž první byla pořízena z ruky a druhá ze stativu. Méně kontrastní prostředí interiéru je dle očekávání pro HMX-E10 milosrdnější a tomu odpovídají i pořízené fotografie. Ostření je většinou v pořádku, ale dále přetrvávají nedokonalosti v kresbě.
Chytré filtry
Nakonec jsme si vyzkoušeli, jak obraz pozmění čtyři nabízené filtry Miniature, Vignetting, Sketch a Defog, které jsou specialitkou tohoto modelu Samsung. Jde o čistě softwarové změny obrazu, které nám však nabídne kdejaká aplikace, takže nejde o žádnou úžasnou výhodu, jako spíše o hříčku.
Miniature - stiskněte pro zvětšení -
|
Vignetting - stiskněte pro zvětšení -
|
Sketch - stiskněte pro zvětšení -
|
Defog - stiskněte pro zvětšení -
|
O přínosu se můžete přesvědčit sami. Především je třeba zmínit, že fotografie jsou o poznání více saturované, a to zvláště v prvních dvou případech. Zvláště efektní je pak miniatura, i když jde pouze o značné zvýšení saturace a rozostření spodní a horní části obrazu simulující malou hloubku ostření.
Panoráma
A jako poslední přichází na řadu panoráma, které funguje tak, že držíte na displeji spoušť fotoaparátu a pomalu pohybujete zvoleným směrem. Následně stačí spoušť stisknout. Upozorňuji, že tato funkce byla vyzkoušena několikrát, a to vždy se stejným nebo velmi podobným výsledkem.
Nabízená fotografie má pokaždé výšku něco málo přes 500 pixelů, přičemž šířka pochopitelně závisí na uživateli. Výsledek je ostrý především na krajích, zatímco uprostřed je obraz vlivem pohybu trošku rozmazán. V průběhu také kamera evidentně neupravovala clonu, takže se nemůžeme divit, že fotografie je zpola silně přesvícená. Funkce Panorama se tedy dá po chvilce zkoušení celkem úspěšně používat.