Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung HMX-E10: opravdový pokrok?

24.11.2010, Jan Vítek, recenze
Dnešní den si představíme další z řady nové třídy malých videokamer do ruky, a sice Samsung HMX-E10. Její specialitkou je kromě kompaktního designu také otočný modul s objektivem, který můžeme otočit i přímo proti nám. A doufejme, že to nebude vše.
Samsung má mezi výrobci podobných videokamer velké zkušenosti, a tak bychom mohli očekávat skutečně funkční produkt, který nám slibuje několik novinek. Ty si můžeme nyní v krátkosti vyjmenovat. Rozlišení Full HD a 8megapixelový senzor nejsou už nic výjimečného, ovšem HMX-E10 má rovněž otočný objektiv, který je možné nastavit na opačnou stranu, abychom se mohli při natáčení našeho velectěného obličeje sami vidět v displeji. To je první a výrobcem nejvíce zdůrazňovanou výhodou, i když nejde o úplnou novinku, protože něco podobného měla již kamera Sony MHS-PM1 Bloggie HD.Dále nám Samsung referuje o integrované dotykové obrazovce, která se v mobilních zařízeních již pomalu stává standardem a to včetně těch nejlevnějších. Kompaktnost HMX-E10 spočívá také v zabudovaném vysunovatelném konektoru USB a aplikaci Intelli-Studio 2.0 přímo v interní paměti a pak nám je slíbena vysoká světelnost objektivu pro natáčení při nízkém osvětlení, různé scénické režimy včetně Defog pro natáčení v oparu a nechybí ani možnost tvorby panoramat. Takže si počkejte, až vyjedeme vzhůru k třetí kapitole a ukážeme si nějaká ta panorámata.K nám do redakce dorazila již finální verze, kterou Samsung zaslal včetně veškerého příslušenství. Kromě vlastní karty microSD a případně i HDMI kabelu totiž ani není nic jiného nutně zapotřebí. Samsung také nenabízí pouze jednu barevnou verzi a kromě naší oranžové s označením HMX-E10ON to je ještě bílá HMX-E10WN a černá HMX-E10BN.


Příslušenství


V malinké krabici je tedy vedle kamery ještě příslušenství, jehož však není mnoho. To proto, že k tomuto malému a kompaktnímu modelu téměř žádné příslušenství nepotřebujeme, protože si většinou vystačíme s integrovaným USB konektorem. Na druhou stranu by se ale hodil aspoň jednoduchý váček na cesty.Jednak je tu baterie BP90A, poutko na ruku, CD s celým manuálem a stručný tištěný manuál. Volitelným doplňkem je kabel Mini HDMI.


Software


Intelli Studio na CD nenalezneme stejně jako u dříve testovaných kamer Samsung, který se rozhodl integrovat jej do samotné HMX-E10. Poté, co připojíme kameru k počítači pomocí USB, se objeví v systému virtuální CD mechanika, kde je software připraven ke spuštění. Předtím ale musíme použití tohoto softwaru povolit v nastavení videokamery. Intelli-Studio slouží pro správu ukládaného multimediálního obsahu, jenž vyniká jednoduchým uživatelským prostředím. Ten je rozdělen na 3 základní části - knihovnu, editaci a sdílení obsahu.


- klikněte pro zvětšení -

První část je pouze jakýsi průzkumník zaznamenaných fotografií a videí, v němž si je můžeme spravovat, přesunovat a především prohlížet. Nahoře je možnost pomocí jezdce si průběžně měnit velikost náhledů a také filtrovat, zda se mají zobrazit pouze fotografie, pouze videa, nebo obojí. Nakonec lze třídit zobrazování pomocí názvu, velikosti, data a rozlišení. Primární rozdělení zachycených dat se však děje pomocí adresářů pojmenovaných podle roku, měsíce a dne záznamu. Jeho hlavní okno je rozděleno na 2 části - nahoře se ukazují filmy a fotografie uložené v PC a dole ty dosud uložené v kameře. Pomocí šipek si je můžeme přesouvat oběma směry.


- klikněte pro zvětšení -

Editace obsahu již dovoluje podstatně více a hodí se především pro úpravu videí. Přidat si můžeme různé filmové efekty jako šum, zoom, zpomalení, atp. Záložka Fine Tuning zase obsahuje úpravu jasu, kontrastu a sytosti barev, klipy můžeme dále spojovat s použitím různých přechodů, mezi něž rozhodně nepatří jen prolnutí. Dále lze do videa vložit prázdné snímky libovolné barvy, animovaný text a také zvuky. K tomu všemu pak slouží známá časová osa, kde jsou patrné jednotlivé video a zvukové stopy a je také jasné, že je zapotřebí konverze videa.

Poslední možností je sdílení našeho obsahu. Zde si můžeme naše videa a fotky jednoduchým způsobem uploadovat na servery YouTube, Flickr, nebo je poslat e-mailem. Jiné možnosti zde nejsou a přitom by se hodila třeba ještě podpora FTP. Na druhou stranu klienta FTP má dnes kde co.

Samsung HMX-E10
Snímač
Obrazový snímač 1/3,2" CMOS
Rozlišení snímače 8 Megapixelů
Objektiv
Typ objektivu Otočný
Optický zoom / digitální zoom 1x / 2x
Clona F2,2
Ohnisková vzdálenost f=4,9
Průměr filtru -
Krytka objektivu -
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu -
Minimální osvětlení ?
Vyvážení bílé automatické
Filtry vinětace, miniatura, skeč, "odmlhování" (defog)
Zostření -
Zpomalený záznam -
Video svítilna -
Stroboskopický blesk -
Větrný filtr -
LCD displej
LCD displej dotykový TSP LCD 2,7", 230 000 pixelů
Poměr stran obrazu 4:3
Hledáček -
Záznamová média
Médium 1 microSD
Médium 2 -
Záznamový formát
Video H.264 (MPEG-4.AVC)
Audio AAC (Advanced Audio Coding)
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video Full HD (1920x1080 25p)
HD (1280x720 25p)
Fotografie 8MPix (3264x2448) / 4:3
6MPix (3264x1840) / 16:9
5MPix (2592x1944) / 4:3
2MPix (1920x1080) / 16:9
Doba záznamu (dle výrobce pro 2GB paměť)
Full HD (1920x1080 25p) 14 minut
HD (1280x720 25p) 26 minut
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ne
S-Video ne
Komponentní video ne
mini HDMI ano
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ BP90A Li-Ion
Kapacita 3,33 Wh (900 mAh / 3,7 V)
Doba nabíjení -
Výdrž (dle výrobce) 90 minut natáčení ve Full HD
Příslušenství
Dálkový ovladač ne
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ne
Komponentní kabel ne
Kabel HDMI ne
USB kabel integrovaný
Kolébka ne
Záznamové médium ne
Software IntelliStudio 2.0
Rozměry (š × v × h) 108 x 57 x 17 mm
Hmotnost 88 gramů

OS Kompatibilní s Intelli Studio 2.0: Windows XP SP2/Vista/Windows 7, Mac OS.