Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rollei Actioncam Skibrille 135: specialista na svahy?

22.4.2015, Jakub Doležal, recenze
Fotografie z dovolené jsou v dnešní době tak trochu přežitkem a prim hraje video doplněné o dynamickou hudbu. Je pro tyto účely lepší koupit univerzální kameru, nebo raději sáhnout po specializovaném řešení? Co třeba kamera zabudovaná v lyžařských brýlích?
Kapitoly článku:
  1. Rollei Actioncam Skibrille 135: specialista na svahy?
  2. Nastavení a praxe na svahu
  3. Univerzál nebo specialista? (závěr)
Zatímco moderní outdoorové mini-kamery jsou univerzálem prakticky do jakékoliv situace, model Skibrille 135 Full-HD je zcela jasně určen na zimní sporty. Zjednodušeně řečeno se jedná o lyžařské brýle s napevno integrovanou kamerou. Ta disponuje 5MPx snímačem a zvládne maximálně Full HD video při 30 FPS, což by mělo na běžné záznamy z hor stačit, byť za 120 FPS by se asi žádný aktivní sportovec jistě nezlobil.



Pro lepší záznam je optika schopná natáčet v rozsahu 135° a kamera zvládne dle výrobce nahrávat až 90 minut na MicroSD kartu. Tu si musíte dokoupit sami a maximální kapacita se zastavila na 32 GB. Brýle nedisponují žádným displejem či možností propojení s telefonem a jedinou možností je připojení k počítači a nahrání konfiguračního souboru, což je práce spíše pro geeky než běžné uživatele. Jediný indikační prvek najdeme uvnitř brýlí, o něm si povíme již za chvíli.





Brýle jsou převážně tvořeny z plastových dílů a jen místy je možné zahlédnout nějakou tu kovovou část. Tuhost je dostatečná pro nasazení na obličej a zároveň jsou brýle dostatečně měkké na to, aby se po pádu nestaly trvalou částí obličeje. Gumový pásek nabízí dostatečnou flexibilitu, bohužel je ale limitován délkou kabelu, který obíhá okolo brýlí. Jedinci s větší helmou tak budou mít obtíže brýle natlačit na horní hranu skořepiny a sám jsem si nakonec raději půjčil o fous menší helmu.





Celému tělu samozřejmě dominuje krycí sklo, které je pokryto prakticky 100% neprůhlednou vrstvou a vy se tak můžete během přesunů v lanovce věnovat sledování sličných lyžařek, aniž by to bylo jakkoliv vidět. Praktičtější přínos je samozřejmě v ochraně před slunečními paprsky, které ve spolupráci se sněhem dokážou být na horách velmi nepříjemné.





Ovládacích prvků není na brýlích mnoho, resp. jsou zde pouze dva u pravého spánku. Jedním tlačítkem se zapínají/vypínají/spouští a ukončuje nahrávání a to druhé slouží pro pořizování snímků. Součástí této částí brýlí je i objektiv společně se zdířkou pro MicroSD kartu a Micro USB. Na druhé straně brýlí je tvarově prakticky totožná část, kde je umístěn akumulátor. O propojení se stará již zmíněný kabel.








Pinzeta v balení slouží k vyjmutí MicroSD z těla brýlí, prsty ji totiž nevyndáte

Jak již bylo řečeno výše, nemají tyto brýle displej a nelze je propojit s telefonem či tabletem. Pro ovládání na sjezdovce se tedy musíte spolehnout na tlačítka, vibrační odezvu a také indikační diodu uvnitř brýlí. Bude-li tato kombinace fungovat i na sjezdovce, si povíme až v následující kapitole.