www.tvfreak.cz
>
>

Raspberry Pi 3: obhájce trůnu?

Raspberry Pi 3: obhájce trůnu?
, , recenze
Miniaturní malinový počítač byl původně určen spíše vývojářům, ale všestrannost druhé generace jej vystřelila na trůn mezi nejlevnějšími multimediálními centry. Udrží žezlo i následovník Raspberry Pi 3?
K oblíbeným
reklama
Obhájí Raspberry Pi 3 titul krále nejlevnějších multimediálních center, nebo jej už konkurence dohnala, nebo dokonce předehnala?

Nejnovější generace "Maliny" je více než důstojným nástupcem předchozí generace. Nabízí celkově výrazně vyšší výkon, řadu vylepšení v oblasti bezdrátové komunikace a opět nesmírně rozsáhlou komunitu, která každý den doslova chrlí různé návody, nové programy, nové funkce a rozhodně nehodlá přestat. O tom si mohou nechat i velcí výrobci hardwaru jen zdát.
 

Pokud hledáte levné multimediální centrum pro přehrávání obsahu do rozlišení 1920 x 1080p, pak je Raspberry Pi 3 stále jednou z nejlepších voleb na trhu. Celková cena záleží na tom, jaké příslušenství máte již k dispozici, ale věřím, že MicroSD kartu a možná i USB napájecí zdroj byste v domácnosti našli.

Pravdou je, že RPi3 nefunguje ihned po vybalení z krabice, ale manuály na instalaci jsou tak propracované, že je zvládne prakticky každý, kdo se dokáže hledat na internetu a má trochu trpělivosti. Pro zkušené uživatele je zprovoznění systému práce na pár minut. Odměnou vám bude zařízení, které můžete po konci "mutlimediální životnosti" uplatnit jako stovky dalších alternativ (meteostanice, hlasový asistent, chytré zrcadlo, ...).

Bohužel je "Malina" stále určena především vývojářům, a tak se ani v nejnovější generaci nedočkala hardwarové podpory 4K videa. Je to velká škoda, protože řešení na trhu existují, ale zřejmě by pak prodejní cena překonala onu magickou hranici 35 dolarů, kterou se Pi Foundation snaží dodržet.
 
Záleží tedy na tom, jaké uplatnění pro své multimediální centrum plánujete, pokud si vystačíte s FullHD, pak si Raspberry Pi3 zařaďte na přední příčky seznamu kandidátů, pokud ale máte nebo plánujete pořízení 4K televizoru, nebude současná generace "Maliny" stačit.

 

Multimediální centrum je vhodné:


1) Pro uživatele s nízkým rozpočtem
2) Pro multimediální obsah do 1080p
3) Pro kutily, kteří si chtějí nastavit vše po svém


Plusy


+ Nízké pořizovací náklady
+ Velmi aktivní komunita i výrobce
+ Nabídka multimediálních systémů
+ Jednoduchá instalace i ovládání
+ Plynulé reakce pro přehrávání 1080p
+ Prakticky "nulová" spotřeba

 

Minusy


- Systém je lepší nevypínat
- Absence digitálního výstupu na zvuk
- Výkon nestačí na 4K, chybí i HW podpora

 
Orientační cena v době testování: 1050 Kč s DPH, v případě setu: 1800 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik