Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rádio po síti: Sagem My web tuner 500

2.3.2011, Jiří Piškula, recenze
Dnes už nikoho nepřekvapí poslech rádia skrze internet. I pro tento účel existují speciální přijímače a na jeden takový se teď podíváme. Je bezdrátový, má nezvyklý design a umožňuje snadný výběr z několika tisíc stanic streamovaného vysílání z celého světa.
Testovaný přístroj není na českém trhu vyloženě horkou novinkou, ale pro mnohé uživatele může být jistě zajímavý hned z několika důvodů. Obsáhlejších českojazyčných recenzí podobných zařízení je méně než šafránu, a tak jsme zkrátka využili toho, že se nám Sagem My web tuner 500 shodou okolností dostal do rukou. Zařízení slouží primárně k příjmu streamovaného internetového rádiového vysílání ve formátech MP3 a WMA, umí však také přehrávat audio soubory z připojených USB nebo síťových zařízení.



K potěšení všech uživatelů přispívá fakt, že příjem internetového vysílání funguje na principu přímého přístupu, tedy na bázi „plug and play“, kdy není potřeba nic konfigurovat, pouze stačí zařízení připojit do funkční sítě, kde je k dispozici spojení s internetem. Bližší popis principu, na kterém je příjem internetových rádií založen, najdete v následující kapitole.


Krabice vypadá jako každá jiná, má však velký význam - na zadní straně je o přístroji vyčerpávající popis (anglicky), který tak stručně a srozumitelně nikde jinde nenajdete.

V příslušenství je dodáván napájecí adaptér s odnímatelnou vidlicí (výrobce tak asi šetří náklady - vyrábí univerzální adaptér pro všechny země, a podle místa určení pak přibalí příslušnou zásuvkovou vidlici), dálkový ovladač + dvě mikrotužkové baterie, 1,5 m dlouhý propojovací audio kabel 2× Cinch - 2 × Cinch, tištěný a elektronický návod k použití (bohužel, ani jeden není dostupný v českém jazyce).


Balení neobsahuje nic nečekaného, kromě přístroje samotného v něm najdete dálkový ovladač i s bateriemi, napájecí adaptér, uživatelskou příručku v tištěné i elektronické podobě a dokonce i audiokabel pro připojení k zesilovači.

Po vybalení přijímače z krabice můžete snadno nabýt dojmu, že návrh jeho zevnějšku vzešel z pera pana Kaplického. Ne, že by měl přímo tvar blobu, ale každopádně je až nezvykle zaoblený a vypouknutý v leskle černé povrchové úpravě, na níž se slévají deformované odrazy předmětů nacházejících se v okolí. Přednímu panelu vévodí čtyřřádkový LCD displej o rozměrech 35 × 75 mm s bílými znaky na modře podsvíceném pozadí. Intenzitu podsvícení je možné nastavit ve čtyřech krocích, podle potřeby. Displej je plně grafický s rozlišením 128 × 64 px, jeho čitelnost je dobrá i při silném okolním osvětlení. Pozorovací úhly jsou dobré, i když při pohledu z boku je displej méně kontrastní.


Přijímač má zaoblený design v lesklé povrchové úpravě, displej je dobře čitelný i při silném okolním osvětlení.

Pokud byste hledali nějaké ovládací prvky, na předním panelu je nenajdete, ale ani nikde jinde. Ovšem LCD displej není dotykový. Výrobce tady vsadil vše na dálkový ovladač. Jediným ovládacím prvkem mimo něj je tlačítko hlavního vypínače v zadní části přijímače. Je to poměrně nešťastné řešení vzhledem k tomu, že bez funkčního DO jste zkrátka „nahraní“, stačí tedy, aby byly vybité baterie nebo se porouchal, a s přijímačem se nijak nedomluvíte.


Zadní panel vypadá velmi skromně, kromě přípojky napájení a vypínače je zde dvojice RCA konektorů s analogovým linkovým výstupem, LAN konektor (RJ-45) a port USB 2.0.

Zadní panel obsahuje kromě zmíněného vypínače také konektor RJ-45 pro připojení LAN 10/100 Mb/s, USB 2.0 port pro připojení externích paměťových médií a dvojici Cinch konektorů se stereofonním audio výstupem. Anténa integrovaného Wi-Fi modulu je schována uvnitř přístroje, žádnou externí k němu připojit nelze. Audio výstup je určen pro připojení k zesilovači (linková úroveň), sluchátkový výstup zde není, potěšil by třeba jen malý integrovaný reproduktor pro orientační poslech, ten se však také nekoná.

Dálkový ovladač je evidentně nejdůležitější částí příslušenství, bez něho si neškrtnete. Naštěstí jde o zdařilý kousek s dobrou ergonomií ovládání, tlačítka (celkem je jich 34) mají příjemný zdvih, stisk jde lehce, ale „neplavou“. Ovladačem jdou přímo ovládat veškeré základní funkce přijímače, při běžném používání tedy nemusíte něco složitě lovit ve strukturovaném menu.


Dálkový ovladač je dobře použitelný, i když některé funkce jsou dost specifické.

Technické parametry přijímače Sagem My web tuner 500
Podporované audio formáty MP3, WMA,WAV.
Server internetových rádií vTuner (http://sagem.vtuner.com).
Počet přijímaných stanic Více než 15 400 (k 28. 2. 2011).
Seznam oblíbených stanic ano, až 500.
Požadavky ne rychlost sítě 192 kB/s pro normální kvalitu, 640 kB/s pro vyšší kvalitu.
Displej LCD, čtyřřádkový, plně grafický 128 × 64 px, modré podsvícení (4 úrovně), 35 × 75 mm.
Wi-Fi modul 2,4 GHz, 812.11b/g.
anténa integrovaná.
dosah 100 m v otevřeném terénu, 35 m uvnitř budov.
zabezpečení WEP 64/128 bitů, WPA 1.0/2.0.
Konektory a rozhraní USB 2.0, LAN 10/100 Mb/s (RJ-45), stereo audio výstup (2× RCA).
Další funkce a vlastnosti USB/LAN přehrávač, dva nezávislé alarmy, upgrade firmwaru z USB, ekvalizér s 5 předvolbami, kompatibilní s protokolem UPnP A/V pro přehrávání z hudebních serverů (např. Microsoft Windows Media Player 11 a MusicMatch Jukebox).
Napájení síťový adaptér 230 V / 5 V, 2 A.
Spotřeba neuvedeno.
Rozměry (š × v × h) 220 × 70 × 150 mm.
Hmotnost 0,5 kg.