Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prestigio PMP-501 - Čeština ho nepřekvapí

29.3.2007, Michal Učeň, recenze
Velký boom kapesních přehrávačů hudby je už dávno za námi. Přichází však nová móda - miniaturní přehrávače videa, jež si poradí i s hudbou, fotkami a nahradí i záznamník. To vše a možná i něco navíc přináší i Prestigio PMP-501, přehrávač s podporou všech běžných formátů a konečně i českých titulků.
Společnost Prestigio známe spíše jako výrobce notebooků a LCD monitorů, které nemají až tak daleko i k dnešnímu testovanému produktu, kterým je kapesní přehrávač videa a hudby s doplňkovými funkcemi jako je prohlížení galerií fotografií, čtení textových souborů nebo digiální záznamník. Nabídka těchto produktů na trhu se poslední dobou celkem rozrostla, a tak už můžeme i trochu srovnávat, alespoň co se parametrů týče. V testu se nejdříve zaměříme na popis produktu z hlediska designu, zpracování, kvality LCD displeje a následně volně přejdeme k popisu funkcí, nabídek menu a nebude chybět ani test výdrže a samozřejmě přehrávání různých formátů videa a hudby.


Balení


Nejprve se ale podíváme na obsah balení, které má formu menší papírové krabice s oddělenými přepážkami. Po odklopení víka se před vámi hned objeví samotný přehrávač, který je upevněn ve výztužích a je navíc zabalený v ochranném obalu. Spodní část krabice pak zabírá ostatní příslušenství, mezi které patří sluchátka, CD s programem na převádění různých formátů videa Media Converter, uživatelská příručka v angličtině a ruštině, USB kabel na propojení s počítačem, audio kabel (3,5 mm jack na obou stranách), AV kabel, obal na přenášení, šňůrka na ruku a adaptér pro nabíjení z elektrické sítě.



Taštička na přenášení je z měkkého materiálu a přístroj se do ní zasouvá. Bohužel najde nijak zavřít, a tak je jedna strana stále otevřená, na druhou stranu je dostatečně těsná a přístroj nemá velkou šanci vypadnout. Výhodou tohoto systému je možnost bez problémů zapojit sluchátka nebo i jiné kabely, například k propojení s televizí nebo s počítačem. Obal má ale trochu chybičku v tom, že jej nelze nikam připnout a nelze použít ani poutko pro uchycení v ruce, protože je na opačně straně než konektory.



Přiložená sluchátka jsou kvalitní, což už naznačuje logo osvědčeného výrobce Sennheiser. Vystačíte si s nimi jak u sledování filmu, tak i při poslechu hudby. Jedinou výhradu mám k absenci pěnových násadek, protože po delším používání docela bolí uši. Tohle se však dá velmi levně vyřešit zakoupením náhradních násadek k běžným sluchátkám.




Přenos souborů a software


Po vybalení je nutné přístroj nabít pomocí adaptéru, bohužel nelze nabíjení provádět prostřednictvím USB kabelu, kterým se přístroj propojuje s počítačem. Po zapojení do USB portu se přehrávač neaktivuje sám, ale až po zapnutí pomocí tlačítka Power. Následně se v operačním systému automaticky objeví další disk, na který můžete nahrávat běžným způsobem, případně ve starší verzi Windows 98 je nutné doinstalovat ovladač pro USB, který je na přiloženém CD. Jako úložiště slouží integrovaný 1,8" disk o kapacitě 30 GB, vyráběna je však i levnější verze s velikostí disku 20 GB, která však na našem trhu ještě není. Ke spojení s počítačem se používá USB 2.0, doba zkopírování filmu o velikosti 670 MB byla 1 minuta 50 sekund, což je dobrý čas a umožňuje tak rychlé nahrání nových dat při každodenním používání. Na jednotlivé typy souborů jsou na disku přehrávače přichystány složky, kterými byste se měli řídit, jinak bude vyhledání daného souboru složitější.

Výrobce chytře nezapomenul přiložit i software pro převádění různých video formátů do těch podporovaných a přestože je samotný přehrávač přehrát neumí, mohl je alespoň zmínit v parametrech přístroje. Program Media Converter navíc zvládne jednoduše upravit i velikost videa a výsledkem je formát .avi v buď rozlišení 320 x 240 nebo 640 x 480. Zdrojový soubor může mít opět příponu .avi, z těch dalších je to pak mpeg, .wmv nebo .asf. Převádění filmů je pak celkem rychlé, pokud si však budete chtít film stáhnout do přístroje každý den, pak je lepší zapnout konverzi s předstihem, protože se to samozřejmě s rychlostí kopírování nedá srovnávat. U filmu zabírajícím jedno CD počítejte s časem kolem jedné hodiny.


ModelPrestigio PMP-501
Rozměry130 (šířka) x 78 (výška) x 24,5 (tloušťka) mm
Hmotnost285 gramů
MateriálPlast
Počet tlačítek4 + pětisměrný joystick
Úložiště dat1,8" HDD 30 GB
Typ baterieLithium Ion Polymer kapacita 3000mAh
Výdrž baterie (dle výrobce)Video 4,5 hodiny
Hudba 10 hodin (vypnutý display)
Display4.2" TFT-LCD, max.rozlišení 320x240
Formát videaXviD
MPEG-1
MPEG-2
MPEG-4
DivX 3.11
DivX 4.0
DivX 5.0
WMV
ASF
Formát hudbyMP3
WMA
OGG
AC-3
Další formátyJPEG
TXT
Audio výstupStereo 20 Hz - 20 KHz
Česká lokalizacemenu
titulky
ID3 tagy (V1, V2 2.0, V2 3.0)
Podpora Bitrate320 Kbps
196 Kbps
128 Kbps


Chtěl jsem také vyzkoušet, jak funguje nahrávání nového firmwaru, bohužel výrobce na oficiálních stránkách nic nového nenabízí. Nicméně aktualizace se provádí přes menu v Nastavení, kde je přímo položka pro upgrade firmwaru.


Menu a nastavení přístroje


Po zapnutí přístroje se po chvíli načítání rozsvítí modré podsvětlení čtyř tlačítek a načte se úvodní obrázek, po kterém následuje menu přístroje, které je kompletně přeložené do češtiny. Prestigio se opravdu trefilo do potřeb uživatelů v různých zemích, kteří přehrávače zavrhují zejména kvůli špatné jazykové podpoře, ať už se to týká menu nebo v horším případě i titulků u filmů. Menu je přehledné a obsahuje sedm položek - Hudba, Video, Fotky, Text, Záznamník, Správa souborů a Nastavení. V pravém horním rohu jsou také stále zobrazeny ikonky znázorňující stav baterie, úroveň hlasitosti a také značka přehrávání nebo pauzy podle toho, jestli je na pozadí přehrávána hudba.



Nastavení má úplně odlišný vzhled než ostatní nabídky přístroje, textové popisky totiž doplňují obrázky. Na výběr máme z šesti oblastí, konkrétně se jedná o nastavení displeje, systému, přehrávání hudby a videa, prohlížení obrázků a záznamníku. V nabídce displej si tak můžeme upravit jas a kontrast LCD, formát TV výstupu(PAL nebo NTSC) a jazyk. Jas i kontrast mají stupnici až do 31 a zpočátku jsou oba nastaveny na 15 a z mého pohledu je to ideální hodnota.



V položce systém jsou základní informace týkající se verze operačního systému a poměru volné a obsazené kapacity pevného disku, možnosti nastavení se týkají zejména úsporných opatření jako je vypnutí LCD nebo přístroje po určité době nečinnosti. Poslední možností je již výše zmíněný upgrade firmwaru. Nepřesné byly zobrazované hodnoty zabrané kapacity pevného disku, které byly podstatně menší než soubory, které jsem do přístroje nakopíroval (při cca 1GB bylo zobrazeno zabraných 52 MB).



Nastavení hudby bychom mohli přeskočit, protože se většinou jedná o stejné možnosti, jaké máte k dispozici i v samotném přehrávači. Jedná se o zapnutí/vypnutí reproduktoru, nastavení ekvalizéru(možnosti - standard, rock, pop, jazz, classic, dance, heavy, disco, soft, 3D stereo, hall a auto), rozložení hlasitosti mezi kanály, zesílení basů, opakování jedné nebo všech skladeb a zapnutí/vypnutí náhodného přehrávání.



U videa jsou opět funkce obsažené i v přehrávači, tedy možnost roztáhnout obraz na celý displej, zapnutí/vypnutí titulků, volba jazyku titulků v případě více souborů a jedině volba intervalu hledání je unikátní. Jedná se o krokování při pohybu po časové ose v sekundách.



Při prohlížení fotek můžete v položce obrázky zvolit automatickou prezentaci a dobu prodlevy mezi jednotlivými fotografiemi.



Poslední možnost nastavení záznamníku je určena na nastavení Bitrate (96 nebo 128 Kbps) a hlasitosti mikrofonu ve třech úrovních.