Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pioneer DVR-A05

15.4.2003, Radek Jahoda, recenze
Pokud jde o editaci videa, tak je také nutné ho mít kam uložit. To, že budoucnost patří DVD formátu, asi už není třeba rozebírat, je jen otázka, zda to bude technologie DVD-R/W nebo DVD+R/W. To je ale námět na jiný článek, my se podíváme na jednu vypalovačku "mínusové" skupiny DVD-R/W, konkrétně Pioneer DVR-A05.
1. ÚvodTato vypalovačka se dodává ve dvou provedeních, buď jako OEM s názvem DVR-105, nebo v krabici koncovým uživatelům pod názvem DVR-A05. Fyzicky jde ale o tu samou mechaniku. Za její zapůjčení děkujeme firmě Alzasoft.

2. Instalace

Po vybalení nalezneme v krabici kromě samotné mechaniky i návod na instalaci, tři CD se software a dvě prázdná média (jedno přepisovatelné a jedno nepřepisovatelné).
Instalace je samozřejmě bezproblémová, mechaniku lze montovat horizontálně i vertikálně. Testoval jsem na čipsetu VIA KT133 pod Windows 98, 2000 i XP na standardním řadiči, zapojení jako master.

3. Hardware

Po vybalení nalezneme v krabici kromě samotné mechaniky i návod na instalaci, tři CD se software a dvě prázdná média (jedno přepisovatelné a jedno nepřepisovatelné).
Parametry mechaniky, jak je udává výrobce:
ZápisDVD-R 1x, 2x a 4x
DVD-RW 1x and 2x*
CD-R 16x, 12x, 8x and 4x
CD-RW 8x and 4x
ČteníDVD-ROM & DVD-Video (single & dual layers)
DVD-R, CD-ROM Mode1
CD-ROM XA Mode2 (form 1, form 2)
Photo CD (single & multiple sessions)
CD-DA
CD-R
CD-RW
DVD-RW
Rychlosti čteníIkona Odkaz na databázi
DVD-ROM (Single)Max. 12x CAV (16.62MB/s)
DVD-ROM (Dual)Max 8x CAV (11.08MB/s)
DVD-R, DVD-RWMax 6x CAV (8.31 MB/s)
CD-ROMMax. 32x CAV (4.92MB/s)
CD-R, CD-RWMax. 32x CAV (4.92MB/s)
CD-AudioMax. 32x CAV (4.92MB/s)
Video-CD4x CLV (0.60MB/s)
Přístupová doba
(průměrná)
DVD 140 msec
CD 130 msec
Recording MethodDisc-at-once and incremental write
Re-Recordable
RozhraníATAPI (PIO Mode 4, Multi Word DMA Mode 2, Ultra DMA Mode2)
Buffer Memory2 MB (zápis) 512KBytes (čtení)
Audio OutAnalog Out (CD-Audio only)
Rozměry (š x v x h)148 mm x 42.3 mm x 198 mm
Váha1.1 kg

Toto udává Nero InfoTool:4. Software

Jak už bylo řečeno, k vypalovačce jsou přibalena dvě CD se software. Jedním z nich je Instant CD/DVD v6.5 pro vypalovaní CD a DVD od firmy Steinberg. Umožňuje vypalovat všechny dostupné formáty včetně VideoCD, SuperVCD, DVD, PhotoCD a samozřejmě datová CD a DVD.
Druhým softwarem je MyDVD Video Suite 4 od firmy Sonic. Jde o jednoduchý DVD/VCD autorizační program pro domácí použití s integrovaným programem ArcSoft Showbiz pro základní editaci. MyDVD umožňuje vytvářet menu pro DVD, rovnou zachytit video z externích zařízení a použít ho, podporuje standard OpenDVD pro editaci rovnou na DVD disku atd. atd. Rozebrání všech vlastností by bylo jiný článek, každý stejně používá program, který mu nejlépe vyhovuje a to nemusí být zrovna dodávaný. Pojďme se věnovat raději vypalovačce. MyDVD Video Suite 4

5. CD

Mechnanika má číst CD rychlostí 32x, pojďme se o tom přesvědčit:
Dokáže číst všechna média CD-R i CD-RW plnou rychlostí, nezpomaluje tedy u přepisovatelných CD jako je tomu u některých jiných mechanik. Na začátku CD, tedy vnitřních stopách začíná na rychlosti 15.15x, na vnějších stopách končí na 33.56x s průměrnou čtecí rychlostí 25.42x. Dostojí tedy své specifikaci.Vypalovat CD má dokázat 16tinásobnou rychlostí, což pro 80minutové CD by mělo být přesně pět minut. Zvládá to ale "jen" za 5:29, vypaluje na celém CD stejnou konstantní rychlostí, což je plus, je ale o něco pomalejší než je udáváno. Já raději vypaluji pomaleji, takže bych to za minus nepovažoval, kor u tak malého rozdílu.

Ještě jsem testoval jedno staré CD médium Verbatim, kde byl okraj CD odloupnutý. Jde o datové CD, kde je tímto způsobem zničený jeden adresář s 25 zabalenými soubory. Pioneer dokázal přečíst 5 těchto souborů, pro srovnání Ricoh MP9060 jen 2 a TEAC CD532E jen 4, takže z těchto mechanik vyšel Pineer A05 nejlépe.

5. DVD

DVD disky má číst 12tinásbnou rychlostí, ovšem u dvouvrstvých lisovaných Video DVD používá typ P-CAV s konstantní čtecí rychlostí 2x:
Stejně tak u jednovrstvých Video DVD-R disků vypálených na stejné vypaloačce čte pouze 2x:Jednovrstvá datové média DVD-R i DVD+R čte ale plnou rychlostí:U DVD-RW a DVD+RW už ale zpomaluje na 6x:Přehrávání DVD disků je bezproblémové, zkoušeno s WinDVD 4 a PowerDVD XP 4. Mechanika je při této činnosti vhledem k omezení rychlosti na 2x velmi tichá, pokud si budete chtít nějaký Video DVD disk zkopírovat, počítejte ale s delší dobou kopírování.

5. Audio CD

Zvuková CD čte také plnou rychlostí a bez chyby, porovnával jsem jedno CD přečtené 5x a data byla naprosto shodná.
To potvrzuje i Advanced DAE Quality test, kde dostal známku 100%:8. Závěr

Vypalovačka Pioneer DVR-A05 splňuje vše, co od ní může kupující očekávat. Je spolehlivá a nemá problémy se čtením poškrábaných CD. Limitujícím faktorem může být snížená rychlost čtení Video DVD disků, je také o něco pomalejší než pouze čtecí CD a DVD mechaniky, ovšem je velice tichá. Pokud preferujete formát DVD-R/W oproti DVD+R/W (které umí také bez problémů přečíst), lze ji vřele doporučit.