Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Pinnacle VideoSpin 2.0: levnější to nebude

, , recenze
Pinnacle VideoSpin 2.0: levnější to nebude
Pinnacle, který je nyní součástí Avidu, je znám především svým střihovým software Studio pro domácí uživatele. Firma se nyní snaží oslovit i ty zákazníky, kteří ještě se střihem váhají a snaží se je nalákat na software, který je zdarma. Ovšem něčím za to zaplatit musíme.
Pinnacle VideoSpin 2.0: levnější to nebude
Kapitoly článku:
  1. Pinnacle VideoSpin 2.0: levnější to nebude
  2. Export a závěr
VideoSpin nabízí základní střih a import a export základních formátů. Těch základů je hodně, ale mnoha uživatelům bude stačit. V tom problém není. Musíme ale zkousnout dvě nepříjemnosti - během práce poměrně značnou část pracovního okna zabírá reklama a za export do formátů MPEG-2, MPEG-4 a DivX si musíme připlatit. Vlastně třetí nepříjemností je fakt, že instalace není možná bez připojení k internetu.Grafické rozhraní, tedy okno programu, je rozděleno do čtyř částí. V dolní polovině je časová osa, ve které jsou čtyři stopy - společná pro video se zvukem, druhá pro titulky, další pro komentář a poslední pro zvukový doprovod.

Další tři části jsou v horní polovině okna. Vlevo je panel nástrojů, uprostřed je část s reklamami a vpravo je náhledové okno. Všechny části mají přibližně stejnou velikost.

Celková velikost okna je 1024x768 bodů a nejde změnit, ani zmenšit, ani zvětšit. Problém to bude hlavně na větších monitorech, kde nemůžeme využít větší plochu obrazovky.


Grafické rozhraní
(klepněte pro zvětšení obrázku)

Způsob práce a obsah panelu nástrojů přepínáme záložkami zcela nahoře - Edit a Make Movie. Jejich význam určitě nemusíme vysvětlovat. V prvém případě ukazuje panel nástrojů Edit šest tlačítek, která zobrazí seznam:
  • klipů - jde o průzkumník, zobrazující podporované typy souborů jako ikonky
  • přechodů - malé ikonky ukazující průběh přechodu, obsahuje základní přechody, přestupy a především šoupání videa z různých stran a směrů
  • titulků - různé druhy přednastavených titulků
  • obrázků - opět průzkumník se seznamem obrázků v podobě ikonek
  • zvukových efektů - různé zvuky zvířat, lidí, skřeky apod.
  • písní - pár ukázek hudby na pozadí

Střih v programu je velmi jednoduchý, stejně jako jeho možnosti. Videoklipy přetahujeme z průzkumníka do časové osy přímo za sebe nebo mezi sebe. Stejně tak přetahujeme přechody mezi jednotlivé klipy. Mezi klipy nemůže být díra. Zvuk ale můžeme posunout kamkoliv v časové ose. Obrázky přetáhneme úplně stejně jako videoklipy a tak si můžeme snadno vytvořit i slideshow.

Vlevo dole u časové osy můžeme tlačítky + a - přibližovat nebo roztahovat osu, dvě tlačítka vpravo nahoře slouží pro rozdělení klipu na pozici jezdce a smazání označeného klipu.

Programu nechybí ani možnost modelovat hlasitost zvuku u vložených klipů. Myší vkládáme značky v podobě bodíků na křivku a potažením myší můžeme hlasitost měnit. Tím dostaneme vše, co je nutné pro základní střih.

Kromě průzkumníka videoklipů máme i možnost importovat (tedy zkopírovat) klipy a obrázky z paměťových karet nebo disků. K tomu je k dispozici zvláštní nástroj, který nabídne volbu jednotky, nastavení cílového adresáře a výběr požadovaných souborů.


Import videoklipů a obrázků
(klepněte pro zvětšení obrázku)

Titulek vložíme do časové osy a pak ho můžeme dále upravovat. Práce je podobná jako v Pinnacle Studiu, kromě textu můžeme vkládat i základní objekty - čáry, elipsy, obdélníky a obrázky. Můžeme je centrovat a zarovnat na různé strany, na střed apod. Lze nastavit i různé pozadí, kromě transparentního to může být i jednolitá barva, gradientní barva přecházející do různých barev ve čtyřech rozích nebo obrázek. Je možné vytvořit i jednoduchý rolovací titulek, když vybereme mód třemi tlačítky vlevo nahoře.


Tvorba titulků

Bez obalu lze říci, že editace je tak jednoduchá, že ji zvládne úplně každý. Stačí k tomu základy práce na počítači a pak již jen pracujeme s myší taháním sem a tam. Vše je tak jednoduché, že by si program zasloužil ocenění nejjednodušší videoeditor.