Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Pinacle miroVIDEO PCTV (Pro)

, , recenze
Cílem této krátké recenze je seznámit potencionálního zájemce s tím co všechno získá koupí této karty a zda se mu vyplatí investovat o dvě až čtyři tisícovky více než u konkurenčních produktů.
Firma Pinnacle (kdysi Miro) se zabývá již dlouhou dobu vývojem karet pro zpracovávání a střih videa v té nejprofesionálnější oblasti. Pro nás je však důležité, že myslí i na uživatele co mají hlouběji do kapsy a proto se nyní můžeme seznámit s velice kvalitní a jednoduchou TV kartou miroVIDEO PCTV (Pro). Tato karta je samozřejmě osazena digitalizačním čipem Brooktree-848KPF pro dosažení co možná nejnižší ceny. Mnohé jistě překvapí, že Pinnacle nevsadil na novější verzi čipu BT-878, ale vývoj této karty má již za sebou poměrně velkou historii v porovnání s ostatními a pro koncového uživatele neznamená přechod z BT848 na BT878 prakticky žádnou změnu. Z těchto důvodu se s BT848ckou setkáte i u nejnovějších verzí TV karet označovaných jako miroVIDEO-Rave či miroVIDEO-USB.

PCTV existuje ve dvou variantách a to miroVIDEO PCTV a miro VIDEO PCTV Pro. Rozdíl mezi těmito dvěma produkty je jasně viditelný v tabulce. Pokud máte zájem o bližší informace týkající se jednotlivých částí karty, stačí kliknout...

Ikona Odkaz na databázimiroVIDEO PCTVmiroVIDEO PCTV Pro
Video decoder:Brooktree 848KPFBrooktree 848KPF
Tuner:Temic 4002-FH5Temic 4002-FH5
Rádio:-Philips
Teletext:-ano
Zvukový dekodér:on-board (mono)MSP 3410D (stereo)
Anténa:75 Ohm75 Ohm
Vstupy:S-Video, Composite VideoS-Video, Composite Video
Výstupy:Audio 3.5mm stereoAudio 3.5mm stereo
Břibližná cena:5000,-8000,-

Jistě jste si všimli, že Pro verze osahuje STEREO modul s rádiem. Tento modul se na kartu připojuje přes jeji future-konektor a pro českou republiku jej dodává společnost EXAC. Tento modul je osazen velice kvalitním a výkonným multistandard sound procesorem MSP 3410D, který zajišťuje co možná nejkvalitnější příjem zvuku jak u TV tak u rádia. Trošičku zamrzí skutečnost, že Pinnacle zatím nebyl schopen vydat ovladače pod Windows NT 2000, nebo 4.0 které by schopnosti tohoto čipu využívaly. V praxi to znamená, že pokud pracujete v systému NT můžete se rozloučit s podporou rádia, teletextu a stereo zvuku. Pinnacle však údajné intenzivně pracuje na těchto ovladačích a proto bychom se mohli v nejbližších dnech setkat alespoň s první beta verzí.Nyní bych se rád zmínil o tom nejdůležitějším, tedy o samotné kvalitě TV karty. Dle mých zkušeností se zatím neobjevilo na našem trhu nic lepšího než dva produkty Video Highway Xtreeme a miroVIDEO PCTV. Xtreeme byl již v této sekci recenzován (i když velmi stroze) a je jen velkou škodou, že do dnešního dne není dostupná stereo verze, která by tuto kartu jistě zařadila mezi špici. Hlavní a podstatný rozíl mezi těmito a ostatními kartami je v kvalitě samotného integrovaného tuneru, který má vynikající citlivost a je z pravidla schopen fungovat i na anténě z obyčejného drátu! Pokud je karta připojena ke kvalitní stacionární anténě dosahuje samozřejmě skvělých výsledku a obraz je prakticky krystalicky čistý. Je známo, že počítačové tunery mají velké problémy s příjmem slabšího signálu (viz. ASKEY, AVER atd.) což pro tyto karty neplatí. Cena samozřejmě odpovídá této skutečnosti, ale je stále velmi nízká v poměru s tím co zákazník získá. Jak miroVIDEO PCTV tak Xtreem se pohybuje v relaci kolem 5000,- kč. Stereo verze PCTV s čipem MSP 3410D a rádiem je pak možno zakoupit asi o tři tisícovky dráž. Zvuk je však mnohem kvalitnější, takže se tato investice vyplatí.

A nyní k tomu méně zajímavému co se často popisuje v jiných recenzích a co většinou nikoho nezajímá - popis samotné instalace. Jak jinak než bezproblémová. Je potřeba nainstalovat DirectX 6.0, nebo vyšší a pak již můžeme v klidu pokračovat. Karta je samozřejmě Plug&Play což zajišťuje její okamžité rozeznání systémem Windows95/98 jako "multimedia device". Na přiloženém CD pak stačí najet na příslušný adresář s ovladači a půl je hotovo. Samotný software pro ladění a příjem TV se jmenuje PCTV VISION a poskytuje nám základní funkce, které bychom od takovéto aplikace očekávali.Překvapí naprosto stupidní systém still-capturingu vyvolávaný klávesou F4, který po každém stisku klávesy otevře Save-File dialog s otázkou kam obrazek uložit. Je jasné že tímto se tato funkce stává nepoužitelnou, ale naštěstí zde máme jiné produkty, které celou věc reší rázným způsobem a tím je např. skvělý ATV mající již podporu těchto karet. (Na verzi Pro se stále intenzivně pracuje!)Důležité je také zmínit se o střižně STUDIO PCTV, která je dodávána s těmito kartami a která dosahuje poměrně dobrých kvalit jak je u Pinnacle produktů zvykem. Software plně dostačuje pro domácí použití a můžete zde využít celou škálu funkcí od samotného střihu, prolínání scén, titulkování až po koncový výstup například do MPEG1 VideoCD formátu.
Je zde podpora capturingu do jakéhokoli kodeku nainstalovaného ve Windows plus možnost využít speciálni kodeky dodávané s touto aplikací, které dosahují výborné kvality, ale vyžadují procesor Celeron 500 a vyšší pokud potřebujeme ukládat ve snímkové frekvenci alespoň 25fps.Je nutno podotknout, že tato aplikace je určena spíše pro začátečníky a fandy. Ostatní se raději jistě spolehnou na VirtualDub, jehož capture schopnosti jsou samozřejmě bezkonkurenční. To by tedy bylo asi tak vše k tomuto produktu. Doufám, že Vás recenze uspokojila a že již máte jasno v tom, kterou kartu si pořídit.