Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Philips 55OLED803: OLED pro masy?

25.9.2019, Jakub Doležal, recenze
Philips 55OLED803: OLED pro masy?
OLED měl být zlomovou technologií a ještě donedávna se tyto televizory prodávaly za vysoké částky. Letos je však situace o mnoho lepší a my se podíváme na 55" model od Philipsu už za přijatelnější cenu. Je to dobrá koupě?
Ten, kdo sleduje vývoj obecně, se jistě těšil na příchod OLED obrazovek, které měly vyřešit prakticky všechny problémy LCD. Realita však bohužel nevyzněla pro nastupující technologii dobře a první OLED nejen že byly až nesmyslně drahé, ale také trpěly řadou nemocí, přičemž ta úplně nejhorší byla životnost a vypalování obrazu.
 
 
Odolnost panelů se za posledních několik let výrazně zlepšila a pokud nebudete OLED televizor cíleně testovat, měl by bez úhony fungovat několik let. Než se však výrobci nadechli, dostalo se ke slovu HDR, které požadovalo vyšší hodnoty jasu a značná část OLED modelů na to nebyla připravená. 
 
Námi testovaný Philips 55OLED803/12 se však pyšní několika HDR certifikacemi a zbývá už jen tedy zjistit, jak se televizor chová v praxi. Na papíře mu nechybí prakticky nic. Slušně velká obrazovka, moderní hardwarová výbava a nezapomnělo se ani na software. Televizor dorazil na trh v loňském roce s Android TV 7.0 (Nougat), ale letos dostal aktualizaci na Android TV 8.0 (Oreo).

 
Byť jsou na zobrazení obrazu všemožné standardy a postupy, tak si zpracování obrazu většina výrobců dolaďuje po svém. V srdci řady 803 tak tepe čipset Philips P5 druhé generace, jehož hlavní prací je zpracovat obrazová data a ty následně zobrazit na panelu s rozlišením 4K.
 
Základem P5 je MediaTek MT5596A, který je určen primárně do chytrých TV. Obsahuje 4 jádra Cortex-A53 a grafickou část Mali-T860 MP2. Systém je dále doplněn o 2 GB operační paměti a pro aplikace je vyhrazeno 16 GB.
 
Na papíře je Philips P5 prezentován jako výkonný čipset s hardwarovou podporou pro HEVC/VP9 a 4K HDR při 60 FPS. Na plynulou akceleraci videa by to mělo stačit, avšak obávám se, že výrobci podcenili výkon pro operační systém a aplikace v něm. Není to první TV v redakci s podobně dimenzovaným hardwarem a reakce systému nebyly v minulosti úplně plynulé. Uvidíme, jak se s tím popasoval Philips.
 
Ještě se krátce zastavíme u panelu, který dodala LG display a jedná se o 55" (138.8 cm) obrazovku. Vzhledem k podpoře HDR10+ nepřekvapí přítomnost 10bit a byť se základní rozsah jasu 350 cd/m2 nezdá úplně nejvyšší, umí se televizor na menších plochách rozsvítit až na 900 cd/m2.