Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Panasonic HDC-SD20: lehká a schopná

, , recenze
Panasonic HDC-SD20: lehká a schopná
Kamera Panasonic HDC-SD20 nám nabídne své kvality v podobě 16násobného optického zoomu, optické stabilizace a rozlišení Full HD. Výrobce slibuje i mobilitu a snadné použití díky automatickým funkcím. My se podíváme, jak na tom tato kamera skutečně je.
Panasonic HDC-SD20: lehká a schopná
Kapitoly článku:
Kamera Panasonic HDC-SD20 je tedy model schopný natáčet v maximálním rozlišení Full HD - 1920 x 1080 (což ale vzhledem k 1,47Mpix snímači nebude plnohodnotné), disponuje silným 16násobným optickým zoomem a zde se pro to velmi hodí vestavěná optická stabilizace, abychom obraz vůbec při takovém přiblížení mohli udržet relativně stabilní i v ruce. Dále Panasonic hovoří o funkci detekce tváří (Face Detection) pro co nejlepší zachycení lidských tváří, ovšem to má dnes prakticky již každá kamera, AF Tracking má snímaný objekt držet v ostrém poli i při pohybu a Intelligent Scene Selector je tu zase pro automatické zvolení scénického režimu podle okolních podmínek.Data budeme ukládat na karty SD či SDHC, které si budeme muset obstarat sami. Vlastní interní paměť tato kamera nenese, takže se spoléhá pouze na tyto karty. Panasonic se také chlubí tím, že díky tomu tato kamera snese otřesy, ale to jednak mohou říci o svých modelech využívajících elektronické paměti všichni a pak také záleží na kvalitě jejího provedení.


- klikněte pro zvětšení -

Kamera k nám přijde v modré papírové krabici, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vše vešlo pohodlně i bez použití stylu Tetris. Vše má svou přihrádku, takže nám nedorazí galimatiáš z kabelů, ale pěkně uspořádaný produkt, kterému vévodí samotná kamera dodatečně zabalená v měkkém netkaném materiálu. Podívejme se nyní na to, co všechno nám tato kamera nabízí.


Příslušenství


Dodávané příslušenství zahrnuje celkem bohatou výbavu, kam patří pěkně zpracované a malé dálkové ovládání s klasickými tlačítky. S jeho pomocí můžeme kameru pohodlně ovládat i na dálku a využívat celé její menu.Dále je tu kabeláž v podobě klasického USB kabelu, komponentního i kompozitního kabelu (oba mají konektory na straně kamery pozlacené) a nakonec je tu speciální napájecí kabel pro připojení kamery k dobíječce.Zde totiž není klasický adaptér pro dobíjení baterie přímo v kameře, ale dobíječka, do níž se baterie zasouvají přímo. Dobíječka má ale také malý konektor, do nějž patří právě onen kabel, abychom mohli kameru napájet přímo. Ovšem dobíjet baterii v ní nelze, protože konektor je umístěn pod její pozicí. Nakonec je tu samotná baterie s označením VW-VBG070 typu Li-Ion s kapacitou 5,3 Wh a napětím 7,2 V a vedle ní jakýsi stylus v podobě oválného kusu plastu s výčnělkem.

Mezi další, ale již volitelné příslušenství, patří vysokokapacitní akumulátory, souprava držáku pro baterie, mini kabel HDMI, telekonverzní předsádka, širokoúhlý objektiv, sada šroubovacích filtrů, světlo pro natáčení videa a náhradní žárovky pro něj a nakonec také vypalovačka DVD médií.


Software


Ovládací software se dodává na jednom CD (na druhém jsou manuály včetně české mutace) a jde o HD Writer AE 1.0 for HDC. Instalace započne automaticky po vložení CD do mechaniky, vybereme si zemi (Česká republika i Slovensko zde chybí), a tak prostě zadáme oblast s PAL, pak se aplikace nainstaluje a nakonec změří výkon PC. Procesor Pentium Dual-Core na 1,47 GHz jí evidentně postačuje, takže snad nebude problém.


- klikněte pro zvětšení -

Po spuštění nás HD Writer AE uvítá modrým uživatelským rozhraním s trošku rozplizlými fonty u tlačítek a úvodní obrazovkou, kde si můžeme vybrat mezi importem videí a fotografií do PC, jejich vypálením na DVD, nebo v AVCHD na Blu-ray, úpravou obrázků a konečně prostým přehráním na PC. Pro import dat do PC si tedy vybereme příslušnou funkci a následně i samotná videa nebo fotografie. Divné je, že nešla změnit cesta pro ukládaná data, pouze název cílového adresáře. K tomu se totiž musí vstoupit do nastavení a vytvořit další tzv. registrovaný adresář.


- klikněte pro zvětšení -

Pak je možné si v hlavním okně data uspořádat, upravit střihem a následně třeba konečně vypálit na disk. Aplikace se mi však celkově příliš nezamlouvala, protože nebyla příliš svižná a působila dost amatérsky kvůli vágním možnostem nastavení a občas také nepřímočarému ovládání. Lepší by tedy bylo, kdyby se výrobce nezaměřil tolik na její vzhled, který se mu stejně moc nevyvedl a přidal třeba možnost enkódování videa a uložení na disk v jiném formátu než AVCHD a MPEG2. Pak je tedy ještě možné zvolená videa uploadovat přímo na YouTube, což je dnes již běžné.

Celkově ale tato aplikace funguje, a to je to hlavní. Takové IntelliStudio dodávané ke kamerám Samsung je ale dle mého názoru výrazně vyspělejší.


Panasonic HDC-SD20
Snímač
Obrazový snímač1/6" MOS
Rozlišení snímače1,47 megapixel, efektivně 1,17 megapixel
Objektiv
Typ objektivuLeica Dicomar Lens
Optický zoom / digitální zoom16x / 40x - 1000x
ClonaF1,8(WIDE) / 3,3(TELE)
Ohnisková vzdálenost2,95 - 47,2 mm
Průměr filtru43 mm
Krytka objektivuautomatická
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuoptický - Advanced O.I.S.
Standardní/Minimální osvětlení1400 lux / 9 lx (1/25 Low Light Mode) / 1 lx (Colour Night View Mode)
Vyvážení bíléAuto / Indoor1 / Indoor2 / Slunečno / Zataženo / White set
Scénický režim (AE)vypnuto / snímání tváří / bodová světla / na sněhu / na pláži / východ a západ slunce / ohňostroj / krajina / slabé osvícení
Zostřeníne
Zpomalený záznamne
Video svítilnaano
Stroboskopický bleskano
Větrný filtrano
LCD displej
LCD displej2,7 palce, 230 400 pixelů, dotykový
Poměr stran obrazu16:9
Hledáčeknení
Záznamová média
Médium 1SDHC
Médium 2-
Záznamový formát
VideoAVCHD
AudioDolby Digital (5.1ch)
FotografieJPEG
Rozlišení
Video HA (17Mbps / VBR) , (1920 x 1080) / HG (13Mbps / VBR) , (1920 x 1080) / HX (9Mbps / VBR) , (1920 x 1080) / HE (6Mbps / VBR) , (1440 x 1080)
Fotografie2,1 megapixelů (1920 x 1080) [16:9]
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB paměť)
HA (17Mbps / VBR)1h 3m
HG (13Mbps / VBR)1h 21m
HX (9Mbps / VBR)2h 4m
HE (6Mbps / VBR)3h 20m
Rozhraní
USBano
IEEE 1394ne
Kompozitníano
S-Videone
Komponentní videoano
mini HDMIano
Externí mikrofonne
Baterie
TypPanasonic VW-VBG070
Kapacita725 mAh/5,3 Wh při 7,2 V
Doba nabíjení1 h 35 min
Výdrž (dle výrobce)maximálně 1 h 20 min
Příslušenství
Dálkový ovladačano
Ochranný obal / pouzdrone
AV kabelano
Komponentní kabelano
Kabel HDMIne
USB kabelano
Kolébkane
Záznamové médiumne
SoftwareHD Writer AE 1.0 for HDC
Rozměry (š × v × h)64 x 67 x 127 mm
Hmotnost270 g

Na další stránce se zaměříme na celkový design kamery a rozebereme si, co všechno nám v tomto ohledu Panasonic nabízí.