Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic HDC-SD20: lehká a schopná

13.8.2009, Jan Vítek, recenze
Kamera Panasonic HDC-SD20 nám nabídne své kvality v podobě 16násobného optického zoomu, optické stabilizace a rozlišení Full HD. Výrobce slibuje i mobilitu a snadné použití díky automatickým funkcím. My se podíváme, jak na tom tato kamera skutečně je.
Kapitoly článku:
Kamera Panasonic HDC-SD20 je tedy model schopný natáčet v maximálním rozlišení Full HD - 1920 x 1080 (což ale vzhledem k 1,47Mpix snímači nebude plnohodnotné), disponuje silným 16násobným optickým zoomem a zde se pro to velmi hodí vestavěná optická stabilizace, abychom obraz vůbec při takovém přiblížení mohli udržet relativně stabilní i v ruce. Dále Panasonic hovoří o funkci detekce tváří (Face Detection) pro co nejlepší zachycení lidských tváří, ovšem to má dnes prakticky již každá kamera, AF Tracking má snímaný objekt držet v ostrém poli i při pohybu a Intelligent Scene Selector je tu zase pro automatické zvolení scénického režimu podle okolních podmínek.Data budeme ukládat na karty SD či SDHC, které si budeme muset obstarat sami. Vlastní interní paměť tato kamera nenese, takže se spoléhá pouze na tyto karty. Panasonic se také chlubí tím, že díky tomu tato kamera snese otřesy, ale to jednak mohou říci o svých modelech využívajících elektronické paměti všichni a pak také záleží na kvalitě jejího provedení.


- klikněte pro zvětšení -

Kamera k nám přijde v modré papírové krabici, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vše vešlo pohodlně i bez použití stylu Tetris. Vše má svou přihrádku, takže nám nedorazí galimatiáš z kabelů, ale pěkně uspořádaný produkt, kterému vévodí samotná kamera dodatečně zabalená v měkkém netkaném materiálu. Podívejme se nyní na to, co všechno nám tato kamera nabízí.


Příslušenství


Dodávané příslušenství zahrnuje celkem bohatou výbavu, kam patří pěkně zpracované a malé dálkové ovládání s klasickými tlačítky. S jeho pomocí můžeme kameru pohodlně ovládat i na dálku a využívat celé její menu.Dále je tu kabeláž v podobě klasického USB kabelu, komponentního i kompozitního kabelu (oba mají konektory na straně kamery pozlacené) a nakonec je tu speciální napájecí kabel pro připojení kamery k dobíječce.Zde totiž není klasický adaptér pro dobíjení baterie přímo v kameře, ale dobíječka, do níž se baterie zasouvají přímo. Dobíječka má ale také malý konektor, do nějž patří právě onen kabel, abychom mohli kameru napájet přímo. Ovšem dobíjet baterii v ní nelze, protože konektor je umístěn pod její pozicí. Nakonec je tu samotná baterie s označením VW-VBG070 typu Li-Ion s kapacitou 5,3 Wh a napětím 7,2 V a vedle ní jakýsi stylus v podobě oválného kusu plastu s výčnělkem.

Mezi další, ale již volitelné příslušenství, patří vysokokapacitní akumulátory, souprava držáku pro baterie, mini kabel HDMI, telekonverzní předsádka, širokoúhlý objektiv, sada šroubovacích filtrů, světlo pro natáčení videa a náhradní žárovky pro něj a nakonec také vypalovačka DVD médií.


Software


Ovládací software se dodává na jednom CD (na druhém jsou manuály včetně české mutace) a jde o HD Writer AE 1.0 for HDC. Instalace započne automaticky po vložení CD do mechaniky, vybereme si zemi (Česká republika i Slovensko zde chybí), a tak prostě zadáme oblast s PAL, pak se aplikace nainstaluje a nakonec změří výkon PC. Procesor Pentium Dual-Core na 1,47 GHz jí evidentně postačuje, takže snad nebude problém.


- klikněte pro zvětšení -

Po spuštění nás HD Writer AE uvítá modrým uživatelským rozhraním s trošku rozplizlými fonty u tlačítek a úvodní obrazovkou, kde si můžeme vybrat mezi importem videí a fotografií do PC, jejich vypálením na DVD, nebo v AVCHD na Blu-ray, úpravou obrázků a konečně prostým přehráním na PC. Pro import dat do PC si tedy vybereme příslušnou funkci a následně i samotná videa nebo fotografie. Divné je, že nešla změnit cesta pro ukládaná data, pouze název cílového adresáře. K tomu se totiž musí vstoupit do nastavení a vytvořit další tzv. registrovaný adresář.


- klikněte pro zvětšení -

Pak je možné si v hlavním okně data uspořádat, upravit střihem a následně třeba konečně vypálit na disk. Aplikace se mi však celkově příliš nezamlouvala, protože nebyla příliš svižná a působila dost amatérsky kvůli vágním možnostem nastavení a občas také nepřímočarému ovládání. Lepší by tedy bylo, kdyby se výrobce nezaměřil tolik na její vzhled, který se mu stejně moc nevyvedl a přidal třeba možnost enkódování videa a uložení na disk v jiném formátu než AVCHD a MPEG2. Pak je tedy ještě možné zvolená videa uploadovat přímo na YouTube, což je dnes již běžné.

Celkově ale tato aplikace funguje, a to je to hlavní. Takové IntelliStudio dodávané ke kamerám Samsung je ale dle mého názoru výrazně vyspělejší.

Panasonic HDC-SD20
Snímač
Obrazový snímač 1/6" MOS
Rozlišení snímače 1,47 megapixel, efektivně 1,17 megapixel
Objektiv
Typ objektivu Leica Dicomar Lens
Optický zoom / digitální zoom 16x / 40x - 1000x
Clona F1,8(WIDE) / 3,3(TELE)
Ohnisková vzdálenost 2,95 - 47,2 mm
Průměr filtru 43 mm
Krytka objektivu automatická
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu optický - Advanced O.I.S.
Standardní/Minimální osvětlení 1400 lux / 9 lx (1/25 Low Light Mode) / 1 lx (Colour Night View Mode)
Vyvážení bílé Auto / Indoor1 / Indoor2 / Slunečno / Zataženo / White set
Scénický režim (AE) vypnuto / snímání tváří / bodová světla / na sněhu / na pláži / východ a západ slunce / ohňostroj / krajina / slabé osvícení
Zostření ne
Zpomalený záznam ne
Video svítilna ano
Stroboskopický blesk ano
Větrný filtr ano
LCD displej
LCD displej 2,7 palce, 230 400 pixelů, dotykový
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček není
Záznamová média
Médium 1 SDHC
Médium 2 -
Záznamový formát
Video AVCHD
Audio Dolby Digital (5.1ch)
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video HA (17Mbps / VBR) , (1920 x 1080) / HG (13Mbps / VBR) , (1920 x 1080) / HX (9Mbps / VBR) , (1920 x 1080) / HE (6Mbps / VBR) , (1440 x 1080)
Fotografie 2,1 megapixelů (1920 x 1080) [16:9]
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB paměť)
HA (17Mbps / VBR) 1h 3m
HG (13Mbps / VBR) 1h 21m
HX (9Mbps / VBR) 2h 4m
HE (6Mbps / VBR) 3h 20m
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ano
mini HDMI ano
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ Panasonic VW-VBG070
Kapacita 725 mAh/5,3 Wh při 7,2 V
Doba nabíjení 1 h 35 min
Výdrž (dle výrobce) maximálně 1 h 20 min
Příslušenství
Dálkový ovladač ano
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ano
Komponentní kabel ano
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne
Software HD Writer AE 1.0 for HDC
Rozměry (š × v × h) 64 x 67 x 127 mm
Hmotnost 270 g

Na další stránce se zaměříme na celkový design kamery a rozebereme si, co všechno nám v tomto ohledu Panasonic nabízí.