Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Opensat IR Line Alfa: nejen pro příznivce Skylinku

31.8.2011, Jiří Piškula, recenze
Tentokrát se podíváme na novinku od slovenských sousedů, která má certifikovanou čtečku Irdeto, včetně certifikátu od Skylinku a kromě toho i speciální nástroje, které uživatelům umožní snadno naladit právě programy z nabídky Skylinku v ČR nebo SR.
HD satelitní přijímač IR Line Alfa je novým přírůstkem v rodině slovenského výrobce Opensat, a zřejmě nebude jediným. U společnosti Skylink si totiž výrobce nechal certifikovat samotnou řadu produktů IR Line, z čehož lze usuzovat na další(ho) sourozence někdy v blízké budoucnosti. Možná s názvem Beta, kdo ví. Přístroj přijímá digitální satelitní vysílání v normách DVB-S a DVB-S2 ve standardním (SD) i ve vysokém (HD) rozlišení, včetně příjmu rozhlasového vysílání.


Nováček ze Slovenska má elegantní design. Klikněte pro zvětšení.


Poradí si s obrazem ve formátu MPEG-2 a MPEG-4 AVC (H.264). Pro příjem kódovaných programů má integrovanou certifikovanou čtečku systému Irdeto a jeden volný CI slot pro externí dekódovací modul (CAM), přijímá samozřejmě i volně šířené (FTA) programy.


Krabice je v klasickém barevném provedení značky OPENSAT.


Design přístroje je v dnes tolik rozšířené podobě – černé lesklé povrchové úpravě předního panelu (plast). Zbytek obalu je kovový. Zpestřením je však zakřivená stříbrná linie, která se uprostřed předního panelu rozšiřuje a skrývá v sobě čtveřici ovládacích tlačítek (šipky vlevo/vpravo/nahoru/dolů). Když už jsme u popisu předního panelu, zmíním výrazné stříbrné tlačítko pro přepínání mezi pohotovostním a aktivním režimem v jeho levé části. Tlačítko je obehnáno prstencem, který v pohotovostním režimu svítí poměrně jasným studeně bílým světlem (přijímač má i přesto v tomto módu extrémně nízkou spotřebu).


Součástí balení je i kopie certifikátu garantujícího bezproblémovou funkci přístroje ve spolupráci s přístupovými kartami Skylink Irdeto. Klikněte pro zvětšení.


V centrální části předního panelu je osmisegmentový alfanumerický fluorescenční displej, znaky svítí zeleně. Zcela vpravo jsou odklopná dvířka s logem výrobce a modelu, pod nimiž najdete certifikovanou Irdeto čtečku a jeden volný CI slot.Tmavý a lesklý - v dnešní době snad téměř nutná povrchová úprava elektroniky, ani tento satelitní přijímač není výjimkou. Klikněte pro zvětšení.Dvířka ukrývající čtečku karet Irdeto a volný CI slot jsou klasicky vpravo. Klikněte pro zvětšení.


Zadní panel obsahuje tyto konektory:
  • Vstup pro připojení LNB konvertoru a výstup smyčky (LNB IN, LNB OUT)
  • Připojení externího IR přijímače
  • Audio optický výstup S/PDIF
  • Port USB 2.0
  • Komponentní video výstup (3× RCA)
  • Kompozitní A/V výstup (3× RCA)
  • HDMI port
  • SCART (pro připojení TV)
  • Rozhraní RS-232C


Pohled na výbavu zadního panelu. Klikněte pro zvětšení.


Napájecí kabel je v přístroji napevno a vpravo od něj najdete hlavní vypínač (kolébkový). Na první pohled se může zdát, že okolo USB portu není příliš mnoho místa, což by mohlo komplikovat současné připojení kompozitního kabelu a rozměrného flash disku. Vyzkoušeli jsme to, a tato obava se nepotvrdila, místa je tam dostatek.

Dálkový ovladač se opravdu povedl. Dobře padne do ruky, stisk tlačítek je přesný. Konečně plnohodnotný ovladač s mnoha tlačítky pro speciální funkce/nastavení, a ne ty bakelitové náhražky, které občas vídáme u jiných laciných přijímačů. Na škodu je jen to, že je s ním potřeba mířit přímo na přijímač, ale to by snad mohl vyřešit pomocný externí snímač DO, jenž se dá k přístroji doobjednat.Dálkový ovladač je v dané cenové kategorii více než povedený, dobře padne do ruky a stisk tlačítek je jistý a přesný. Škoda jen, že nemá lepší dosah. Klikněte pro zvětšení.


Parametry přijímače Opensat IR Line Alfa
Počet a typ tunerů 1× DVB-S/S2
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz (DVB-S/S2)
Vstupní citlivost (75 Ω) –65 až –25 dBm
Demodulace QPSK (DVB-S, DVB-S2), 8PSK (DVB-S2)
Symbolová rychlost 1 až 45 MS/s
Řízení LNB Frekvence 22 kHz ±4 kHz
Amplituda 0,6 V pp ±0,2 V
Napájení LNB V/H 13/18 V, 0,5 A max.
DiSEqC Unicable, 1.0/1.2 + podpora USALS
Max. datový tok 90 Mb/s
Rozlišení obrazu 576p, 720p, 1080i, 1080p
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Dekódování obrazu ISO/IEC 13818-2 (MPEG2 video) MP@HL, ISO/IEC 14496-10 HP@L4
Dekódování zvuku ISO/IEC13818-3 (MPEG2 Audio/MUSICAM),Dolby AC-3
Zvukové módy Stereo, Dual Channel, Joint Stereo, Mono
Vzorkovací kmitočty 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Čtečka karet 1× certifikovaná Irdeto
CI sloty
Audio/video výstupy 1× HDMI
1× TV SCART
1× digitální optický audio výstup
1× komponentní (3× RCA)
1× kompozitní, vč. audio L/R (3× RCA)
Ostatní rozhraní 1× USB 2.0
1× RS-232C
1× externí snímač DO (Jack 3,5 mm)
Displej VFD, 8segmentový, alfanumerický
Napájení 220–240 V, 50/60 Hz
Spotřeba 25 W max./ >1 W (pohotovostní režim)
Rozměry (š × v × h) 258 × 44 × 213 mm
Hmotnost 1,3 kg