Netgear EVA8000 aneb jak na multimédia v obýváku?

Netgear EVA8000 aneb jak na multimédia v obýváku?
, , recenze
Přehrávač EVA8000 streamuje filmy, videa, hudbu, internetová rádia a videa nebo fotografie z vašeho počítače zapojeného v síti přímo do TV, dokonce i do HDTV. Automaticky najde soubory digitálních médií ve vaší síti a uspořádá je do snadno přístupné knihovny.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. Netgear EVA8000 aneb jak na multimédia v obýváku?
 2. Specifikace, instalace a aktualizace
 3. Menu
 4. Testy
 5. Závěr
reklama

Co si přinesete domů


Přístroj Netgear Entertainer HD EVA8000 obdržíte v kartónové krabici s docela povedeným potiskem, údaje na krabici jsou vcelku vyčerpávající a nic podstatného není pozapomenuto. Přístroj je v krabici uložen v pěnovém lůžku, ostatní části jako kabely jsou uloženy v přihrádce, aby se zamezilo jejich pohybu. V samotné krabici jsou uložený následující položky:
 • Síťový přehrávač EVA8000
 • 1x dálkové ovládání
 • 2ks AA baterií
 • 1x AV kabel
 • 1x kabel kompozitního videa
 • 1x Ethernet kabel
 • 1x HDMI kabel
 • 1x CD s ovladači a programem
 • několikajazyčný instalační průvodce, manuál, atd.Vzhled


Šasi přehrávače je vyrobeno z tenkého ocelového plechu, který je na vrchní straně nastříkán černošedou matnou barvou, na horní straně krycího plechu je pro efekt vylisováno jeětě logo výrobce.Čelní panel přehrávače je vyroben z černého plastu. Na levé straně se nachází jediný ovládací prvek, a to tlačítko pro zapnutí a vypnutí napájení.Pravá strana umožnuje díky konektoru USB připojení různých přehrávačů či flash disků. Vedle konektoru USB je umístěna zdířka pro sluchátka a posledním prvkem umístěném na čelním panelu je infračervený přijímač, který je schován za kouřovým sklem.Zadní část přístroje je mnohem členitější a je osazena mnoha konektory, například pro výstup do TV či reproduktorů. První, co vás na zadní straně zaujme, jsou anténky pro zlepšení příjmu Wi-Fi. Jeden ze dvou největších konektorů je určen pro napájecí kabel a nalézá se na pravé straně.


- úplně vpravo je tlačítko reset, které po stisku obnoví továrního nastavení přístroje -

Druhý je SCART a slouží pro přenos AV signálu, tento je naopak umístěn na levé straně. Uprostřed zadního panelu jsou ještě umístěny následující konektory:
 • HDMI (High Definition Media Interface)
 • Koaxiální digitální výstup zvuku - oranžové pole
 • S-Video - šedé pole
 • Výstup kompozitního videa - žluté pole
 • Stereo výstup analogového zvuku - bílé pole
 • Výstup komponentního videa - modré pole
 • Optický výstup zvuku - malý černý čtvereček
 • USB 2.0 konektor
 • Ethernet port


Co najdete uvnitř


To, co jsem očekával, než jsem se podíval do nitra přístroje, se do puntíku splnilo, jak ukazují následující obrázky, vnitřek je prakticky poloprázdný. Na levé straně je umístěn malý napájecí zdroj a celou pravou stranu zabírá deska s ovládacím čipem a Wi-Fi kartou. Přístroj by s ohledem na vnitřní prostorové uspořádání nebyl problém udělat poloviční a postavit ho na výšku tak, aby zabíral co nejméně místa.


- šasi je nejspíše univerzální a používá se pro více výrobků (podle vylisovaných výstupů v plechu) -


- detail zdroje -

Aby přístroj tohoto typu fungoval, je nezbytně nutné, aby měl nějaký ovládací čip a čipy řídící síťové rozhraní nebo čipy ovládající rozhraní USB. Na následujících obrázcích jsou tyto nepostradatelné části znázorněny. Čip VIA VT6212L se stará právě o rozhraní USB, oproti tomu Realtek RTL8100CL se stará o síťové připojení (10/100Mbit).


- v dolní části obrázku je mini PCI WLAN karta Plotech 6 94V-0 vyjmutá ze slotu,
vedou od ní kabely k anténám -

Tím nejduležitějším uvnitř "EVY" je media procesor, který je ukrytý pod největším hliníkovým pasivem. V našem případě je to model EM8622L-LF od firmy Sigma Designs, pokud o něm chcete vědět více, stačí kliknout na jeho označení a budete přesměrováni na stránky výrobce.Dálkový ovladač


Ovladač pěkně sedne do ruky a tím pádem se s ním velmi dobře pracuje. Bílá zakulacená tlačítka, jako je Menu, Home, Zoom, apod. jsou z tvrdšího materiálu než ostatní a trochu obtížněji se mačkají, jinak je práce s ovladačem bezproblémová.Co se pod kterými tlačítky skrývá za funkci uvádí následující přehled:

1 - zapíná a vypíná "EVU"
2 - tlačítko Home, zobrazí hlavní menu
3 - zobrazí menu nastavení
4 - tlačítko Back, vrátí se o krok zpět
5 - tlačítko Mute, ztlumí zvuk
6 - skroluje dolů a nahoru, např. při prohlížení fotek slouží jako zoom
7 - TV Mode, nastvavuje výstup např mezi PAL 576i, NTSC 480i, HD 720, atd.
8 - Information, zobrazuje informace o přehrávaném obsahu

reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik