Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

M-Audio Fast Track MKII: zvukovka pro muzikanty?

, , recenze
M-Audio Fast Track MKII: zvukovka pro muzikanty?
Značka M-Audio je synonymem pro cenově dostupné audio vybavení, dosahující studiové kvality. V případě zvukové karty Fast Track MKII lze hovořit o vstupní bráně do světa homerecordingu. V recenzi se zaměříme nejen na vlastnosti, ale i srovnání s předchůdkyní.
M-Audio Fast Track MKII: zvukovka pro muzikanty?
Kapitoly článku:
 1. M-Audio Fast Track MKII: zvukovka pro muzikanty?
 2. Technické parametry, hardware
 3. Instalace, SW Pro Tools Essential
 4. Měření
 5. Závěr
Úvodem si připomeňme historii značky M-Audio. V roce 1988 byla založena společnost Midiman, která se výhradně specializovala na zařízení s MIDI (Musical Instrument Digital Interface). Po rozšíření sortimentu i na další oblasti zvukové techniky, byla přejmenována na M-Audio. V srpnu roku 2004 bylo M-Audio odkoupeno společností Avid Technologies (Avid je také vlastníkem společnosti Digidesign), což mělo za následek, že zvukové převodníky M-Audio začaly být podporovány softwarem Pro Tools (konkrétně Pro Tools M-Powered, obdoba odlehčených Digidesign Pro Tools LE), který je velmi populární v segmentu profesionálních studií.


Hardware M-Audio je oblíben především pro svoji příznivou cenovou relaci, která je dostupná i běžným smrtelníkům. Lze tedy hovořit o dobrém poměru výkonu k ceně. Zvuková karta Fast Track MKII je nejdostupnější variantou pro rozhraní USB, a je v základním balení vybavena softwarem Pro Tools M-Powered Essential.

V dnešním testu si poodhalíme nejen vlastnosti nové karty, ale srovnáme ji i s modelem M-Audio Fast Track USB, který byl předchůdcem verze MKII, a zatím se stále ještě prodává.


Vlastnosti zvukové karty M-Audio Fast Track MKII
 • Zvukové rozhranní v konfiguraci 2 vstupy, 2 výstupy
 • Rozlišení 48kHz / 24bitů
 • ¼“ (6,35 mm) kytarový vstup
 • XLR mikrofonní vstup
 • 48V fantomové napájení pro kapacitní mikrofony
 • ¼“ (6,35 mm) stereo sluchátkový výstup
 • RCA stereo linkové výstupy
 • Přepínač Direct Monitor pro přímý poslech
 • Napájení přes sběrnici USB
 • Kompatibilní s Pro Tools M-Powered

Kompatibilita ovladačů: ASIO 2, WDM, Mac OS X Core Audio.


Obsah balení a dodávané příslušenství


Kartónová krabice, v níž je karta dodávána, ctí barvy samotné zvukové karty. Pod elegantní červenou linií na sebe upozorní logo M-AUDIO a po jeho levé straně drobné logo přibaleného software Pro Tools M-Powered Essentials.
V krabici nalezneme zabalenou zvukovou kartu Fast Track MKII, USB kabel, instalační CD s ovladači a dokumentací, tištěného rychlého průvodce instalací karty a jako zlatý hřeb instalační DVD výše zmíněných Pro Tools M-Powered Essentials s knihovnou smyček pro vaši tvůrčí inspiraci.

Provedení zvukové karty


Konstrukce zvukové karty M-Audio Fast Track MKII dává jasně najevo, že tento produkt najde své uplatnění především jako dobrý pomocník hudebníků, a to nejen hráčů na strunné nástroje. Karta je totiž kromě nástrojového linkového vstupu vybavena i mikrofonním vstupem XLR s možností fantomového napájení, takže ji můžete propojit s jakýmkoli kapacitním či dynamickým mikrofonem. Pak stačí už jen vhodně nastavit vstupní úroveň a můžete zaznamenat téměř vše, co vás napadne.


Co přináší „MKII“ nového?
Oproti svému předchůdci (M-Audio Fast Track USB) prošla druhá generace docela razantními změnami zevnějšku. A nová fasáda jí opravdu sluší. Decentní kombinace tmavých odstínů šedé a stříbrné navozují dojem bytelnosti a elegance. Dílenské zpracování je velmi zdařilé. Regulační prvky vstupní citlivosti a výstupní úrovně se přestěhovaly z čelního panelu na vrch karty a jsou mírně zapuštěny do těla karty. Otočné knoflíky potenciometrů jsou robustní a přehledně ukazují nastavenou úroveň.M-Audio Fast Track MKII - pohled na přední panel.


Na čelním panelu nalezneme již tradičně XLR mikrofonní vstup, důležitá změna ovšem nastala po jeho levé straně, kde je LED indikace (ne)přítomnosti fantomového napájení 48 V. Fantomové napájení je realizováno přes sběrnici USB a ocení jej majitelé kapacitních mikrofonů, na předchůdci Fast Tracku USB vyloženě chybělo. Výrobce zde tedy zřejmě vyslyšel přání uživatelů starší verze karty.M-Audio Fast Track MKII - pohled na zadní panel.


Hned vedle mikrofonního vstupu si našla své místo další změna, a to je nástrojový vstup, který byl původně umístěn vzadu. V druhé generaci Fast Tracku je logicky umístěn vpředu a dokonce mu konstruktéři nadělili i možnost regulace s indikací úrovně vstupního signálu.Takto vypadal (zepředu) předchůdce M-Audio Fast Track USB.


Svoji pozornost si zaslouží i elegantní řešení monitoringu. Pokud totiž zvukový signál prochází ze vstupu přes zvukovou kartu do počítače a pak zpět do zvukové karty a do výstupu, dochází na jeho cestě k časovému zpoždění, a to může mít negativní důsledky při hudební produkci i při nahrávání mluveného slova. Přemostěním této cesty dostáváme snímaný signál přímo na výstup bez jakéhokoliv znatelného časového zpoždění. Tohle řešení je v druhé generaci Fast Tracku realizováno spínačem, takže máte okamžitě jasno, co vlastně slyšíte, předchůdce tento problém řešil otočným potenciometrem „mix“.Pohled na zadní část staršího modelu s přívlastkem USB.


Poslední změnou na čelním panelu je sluchátkový výstup, který dosáhl velikosti 6,35 mm, je poháněný výkonnějším zesilovačem, a tak do něj lze konečně připojit „pořádná sluchátka“. Na zadním panelu se zabydlely 2 RCA výstupy pro reproduktory a USB 1.1 konektor a jako nový soused se zde vyskytl spínač fantomového napájení.Nakonec ještě živé srovnání, Fast Track MKII (vpravo) je očividně modernějším zařízením než Fast Track USB (vlevo).


Po designové stránce a po stránce ergonomie ovládání, působí starší Fast Track USB vedle Fast Tracku MKII jako dětská hračka. Bohužel, tyto změny si vyžádaly daň v podobě větších rozměrů karty, ale i přes to je pořád malá (150 × 106 × 51 mm).