Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG 42LH7000: moderní design především

24.11.2009, Martin Kuchař, recenze
Televizor LG 42LH7000 s uhlopříčkou 42" nabízí několik pokročilých funkcí (např. USB port, MPEG 4 tuner) a k tomu slibuje velmi rychlou odezvu, to vše za příjemnou cenu. Že by další kandidát na titul bestseller?
Po opravdu velkém televizoru v podobě SHARP s úhlopříčkou 52‘‘ jsme zde měli poněkud běžnějšího zástupce. Televizor LG, který slibuje nespočet technických specialitek a hlavně slušnou odezvu spolu s přijatelnou cenou, nám v testech ukázal, že podává opravdu slušné výsledky a bez problémů se hodí pro jakékoliv běžné použití. V testech jsme si potvrdili, že odezva patří k nadprůměrným stejně tak, jako například homogenita podsvícení - ostatně hodnota 77 % (nebo 77 b) je více než slušná.

Přidejte si k tomu moderní a líbivý design – tato oblast je ale hodně subjektivní – a nebo čtyři HDMI porty spolu s USB konektorem zvládajícím obsloužit i moderní HD formáty. Je sice pravda, že s pokročilejšími formát v podobě PNG, GIF nebo třeba WMA si přístroj neporadí, ale v těchto případech je stejně lepší připojit k televizoru klasický počítač nebo notebook a jakýchkoliv problémů s kompatibilitou se tak ihned zbavit. Přeci jen u Full HD televizoru je hřích jej nevyužít i jako občasný monitor k počítači.

Za zmínku dále stojí opravdu perfektní pozorovací úhly. Výrobcem udávané hodnoty dosahující 178°/178° jsme v testech prakticky potvrdili a na testovacím snímků jste sami mohli vidět, jak si dnes testovaný kousek poradí i s opravdu velkým vybočením. Žádné poklesy jasu nebo kontrastu a hlavně žádné invertování barev, jaké můžete vidět u levých a nekvalitních výrobků.Hlavním nedostatkem celého televizoru je především nelineární průběh regulace jasu, kdy jste v grafu mohli vidět křivku podobnou jedné půl periodě sinusoidy. Dalším drobným nedostatkem je pak kmitání (oscilování) při zobrazení maximálního jasu – na zaznamenaném průběhu odezvy můžete vidět, že v horní části linka osciluje, což znamená, že televizor stále lehce bliká. Nejedná se ale naštěstí o takové změny, kterých byste si pouhým okem všimli.

Dalším problémem, který je o poznání výraznější než například ne zcela lineární průběh regulace jasu, je citlivost tuneru. V patřičné kapitole jste si již mohli sami přečíst, že ve srovnání s jinými televizory si LG neporadilo s digitálním vysíláním tak dobře, jak bychom asi čekali. Přeci jen se dalo sledovat, že se HD vysílání sekalo, vypadávalo a hlavně dost výrazně kostičkovalo a přitom na jiných televizorech běželo při stejné konfiguraci antény zcela bez problémů. V případě, že chcete LG umístit do pokoje, ve kterém nemáte dobrý zdroj televizního signálu, můžete být ve výsledku trošku zklamáni.

Podívejme se nyní ještě na cenu. Tak se v současnosti pohybuje kolem 22 000 Kč, což je velice příjemná hodnota vzhledem k tomu, jaké parametry jsme mohli vidět v celé recenzi. Je sice pravda, že za podobné peníze můžete mít i minule testovanou televizi s 52‘‘ úhlopříčkou, ale záleží spíše na osobních preferencích, zda se spokojíte s horšími parametry a budete mít větší úhlopříčku, nebo celý problém raději vyřešíte opačně.Tento graf ukazuje, že si televizor vedl opravdu obstojně. Slušné bodové zisky jak z pohledu homogenity podsvícení, tak především v kategorii pozorovacích úhlů nebo také při posouzení barevného podání. Slušná odezva, která sice nedosahuje hodnoty 70 b, ale to není u televizoru prakticky ani reálné – každá hodnota přesahující hranici 60 b. je více než dobrá.


Odezva televizoru
Průběh jasu
Pozorovací úhly
Slabé blikání změřené sondou
USB přehrávání
Nízká citlivost tuneru
Cena v době testování: cca 22 000 Kč s DPH


Za zapůjčení televizoru LG 42LH7000 děkujeme společnosti LG.

Za poskytnutí digitálního osciloskopu M523 děkujeme firmě ETC s.r.o.,
zabývající se výrobou i prodejem svých měřicích přístrojů.