Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

LED-laserové Casio XJ-A135: to je hukot!

, , recenze
LED-laserové Casio XJ-A135: to je hukot!
Jsou tomu necelé 3 měsíce, co Casio ohlásilo uvedení nové řady k přírodě šetrných projektorů, které využívají jako zdroj světla kombinaci LED a laseru namísto konvenčních lamp, s životností 20 000 hodin. Prakticky jsme vyzkoušeli jeden z modelů.
LED-laserové Casio XJ-A135: to je hukot!
Kapitoly článku:
  1. LED-laserové Casio XJ-A135: to je hukot!
  2. OSD menu, praktické zkušenosti
  3. Závěr
Lákat zákazníky na šetrnost k přírodě při výrobním procesu nebo u produktu jako takového se stalo v posledních letech častou strategií různých výrobců nejen v oblasti spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Nesahejme však nikomu do svědomí, co je skutečným důvodem takového chování, a pojďme poodhalit vlastnosti jedné ze zajímavých novinek, která je už dávno zabydlená i na českém trhu.


Projektor je dodáván s VGA kabelem a AV kabelem pro připojení zdroje kompozitního signálu.


Hybridní DLP projektor Casio XJ-A135 je jedním z osmi zástupců nové modelové řady, která se pyšní tím, že je šetrná k životnímu prostředí díky nulovému obsahu rtuti v útrobách přístrojů. Rtuť bývá totiž obsažena v konvenčních lampách (vysokotlakých rtuťových výbojkách), které mnoha projektorům slouží jako zdroj světla. CASIO vyvinulo ve spolupráci s firmou Texas Instruments zcela nový zdroj světla založený na kombinaci laserových paprsků a LED technologie.


Hybridní DLP projektor CASIO XJ-A135.
- klikněte pro zvětšení obrázku -

Výkonné LED diody jsou u těchto projektorů zdrojem červeného světla. Pod kapotou zařízení se ukrývá také zdroj modrého laserového paprsku, který je využíván zároveň k vytvoření zeleného laserového záření (díky použití speciálního fluorescenčního materiálu). Tato technologie má kromě avizované šetrnosti k životnímu prostředí několik dalších nesporných výhod.

Účinnost LED i laseru je ve srovnání s výbojkami mnohem vyšší, nedochází tedy k takové tvorbě ztrátového tepla jako u lamp. S tím souvisí další výhoda - odpadá nutnost dodatečného chlazení zdroje světla po vypnutí projektoru, na což jsme byli zvyklí u lampových modelů. Projektor můžete na konci prezentace jednoduše sbalit do brašny a odejít, aniž byste museli mít obavy z toho, že se poškodí nebo že dojde k výraznému zkrácení životnosti světelného zdroje. Udávaných 20 000 hodin provozu významně převyšuje životnost výbojkových zdrojů světla, která se pohybuje tradičně kolem 3000 až 5000 hodin.I když má testovaný projektor nativní rozlišení pouze 1024 × 768 px s poměrem stran 4:3, dokáže zpracovat a zobrazit signál formátu 480p až 1080p. Vyšší (a dražší) modely z této řady mají nativní rozlišení 1280 × 800 px s poměrem stran 16:10. Svítivost 2000 ANSI lumenů je velmi slušná na „nevýbojkový“ zdroj světla (ne nadarmo je na přístroji uvedeno varování, aby se nikdo nedíval do čočky během projekce, kmitající tenký laserový paprsek by jistě naši sítnici nepotěšil). Kontrastní poměr 1800:1 je sice trochu nižší ve srovnání s výkonnými lampovými projektory, pro většinu aplikací by však měla být i tato hodnota dostačující.

Specifikace projektoru Casio XJ-A135
Zobrazovací technologiehybridní DLP, čip 0,55 "
Nativní rozlišení1024 × 768 pixelů, poměr stran 4:3
Svítivost2000 ANSI lumenů
Kontrast1800:1
Světelný zdrojLED, laser
Životnost sv. zdroje20 000 hodin
Optický zoomano (až 2:1)
Velikost obrazu38 cm až 762 cm
Rozměry (š × v × h)297 × 43 × 210 mm
Hmotnost2,27 kg
Vstupy / výstupy1× HDMI, 1× D-Sub 15 (YCbCr/YPbPr), 1× AV kompozitní (Jack 3,5 mm), 1× RS-232C, 1× USB 2.0
Speciální vlastnostiVolitelné wi-fi rozhraní (USB), čtení obrázků/videa/prezentací z USB.

Velkou výhodou projektoru jsou kompaktní rozměry, které se shodují s formátem A4 (297 × 210 mm), přičemž výška činí pouhých 43 mm. Příjemná je i hmotnost necelých 2,3 kg, díky níž je přístroj skutečně mobilní. Přístrojová skříň působí velmi bytelným dojmem, žádná její část se nevyklá ani nevrže i při silném stisku. Vzhledem k celkově malým rozměrům je naplněna až po okraj různými komponenty. Skoro se až zdá, jakoby byl projektor celokovový, což je ale pouze dojem.


Optiku projektoru chrání magneticky připevněná masivní krytka.


Přední strana projektoru s odhaleným objektivem.

Ve vykrojené části předního panelu projektoru nalezneme optiku, jež je chráněna masivní krytkou s magnetickým uchycením, díky čemuž je manipulace s ní velmi pohodlná (krytka sama „zaklapne“ a dobře dosedne na místo). Kromě mnoha větracích otvorů je na předním panelu už jen přijímač dálkového ovládání. Zadní panel obsahuje konektory HDMI, D-Sub 15 (YCbCr/YPbPr), AV kompozitní (Jack 3,5 mm), USB 2.0 a RS-232C. V pravé části je zdířka pro připojení napájecího kabelu.


Mezi konektory na zadním panelu nechybí HDMI a USB 2.0 port.

Na rozdíl od mnoha jiných projektorů má Casio XJ-A135 (a všechny další přístroje z této řady) na horním panelu mnoho ovládacích tlačítek. Uživatel tak není odkázán výhradně na dálkový ovladač. Jsou to tlačítka: ON/OFF, INPUT, AUTO, ZOOM, ENTER, MENU, ESC a čtveřice kurzorových šipek. Provedení dálkového ovladače je velmi zdařilé. Díky malým rozměrům bezvadně padne do ruky a pohodlně se ovládá.

Namísto laserového ukazovátka je projektor vybaven elektronickým ukazatelem, který může mít některou z 8 přednastavených podob (šipka, křížek, vodorovná čára,…) a jeho pohyb se ovládá kurzorovými tlačítky. Během testování se ukázalo, že to není příliš praktické, neboť krokový pohyb po souřadnicích X-Y je vcelku zdlouhavý.


Pohled shora zachycuje 12 ovládacích tlačítek.


Tlačítka na horním panelu projektoru zpřístupňují většinu nejdůležitějších funkcí.


Velký kryt uprostřed spodního panelu ukrývá LED-laserový zdroj světla.
Větrací otvory jsou na všech bočních stěnách přístrojové skříně.Kompaktní dálkový ovladač dobře padne do ruky a obsahuje všechna důležitá tlačítka (celkem 27).


Výklopná nožka s aretací ve 12 polohách umožňuje pohodlně nastavit náklon projektoru.


Detail přední nožky s aretací.


Detail zadní šroubovací nožky.