Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Leadtek WinFast TV2000 XP Expert

, , recenze
Na kartu WinFast TV2000 XP jsme se již před časem podívali, na ni firma Leadtek navázala kartou stejného jména, pouze s dodatkem Expert. Většinou takováto změna většinou znamená pouze vylepšený nebo dodaný software, tentokrát se ale jedná o úplně jinou kartu s novým videodekodérem.
1. Úvod2. Hardware

Novým dekodérem je čip CX23881 firmy Conexant. Jde o zcela nový dekodér, který není kompatibilní s BT878. Nevýhodou je tedy nekompatibilita se software pro karty BT8x8, což je nejčastější nářek nových majitelů, kteří kartu kupují jako ekvivalent "neexperta". Výhodou je ale desetibitový převodník, ale dekodér zvukových norem a vstup MPEG streamu nejsou použity. Novinkou v čipu je UltraLock pro lepší časování digitalizace vstupního signálu, která si má poradit s chvěním obrzu z videorekordérů. Na desce je i jednočipový mikropočítač EM78P156 od čínské firmy WHWave (ekvivalent PIC16C54 od Microchipu), který zpracovává povely od dálkového ovladače.
Nový je také tuner, který již není osazen jako samostatná součástka, ale je navržen přímo na desce s plošnými spoji. Výhodou je menší velikost a pochválit musím i citlivost a odrušení. Obraz je dobrý, ve srovnání s předchozím typem o kousek lepší. Zlepšila se i selektivita, která byla u předchozí karty problémem.

Na zadní straně karty jsou dva konektory pro připojení antény - televizní a rádiové (ta je samozřejmě přiložena). Dále zde najdeme i miniDIN konektor pro rozbočovací kabel s kompositním video vstupem (cinch), s-video vstupem (miniDIN 4) a audio vstupem (2x cinch). Ve spodní části je konektor jack pro připojení čidla dálkového ovládání.
Předchozího typ karty obsahoval pouze vnější konektor typu jack 3.5mm pro výstup zvuku, takže bylo nutné použít loopback kabel pro připojení do line-in zvukové karty. U Experta je situace přesně opačná - je zde pouze vnitřní konektor stejný jako na CD mechanikách, přiloženým kabelem se propojí vnitřně se vstupem zvukové karty (dnes už má téměř každá vstup s názvem Video).

Kritiku si zaslouží zvuk, který je sice čistý a bez šumu, ale téměř bez výšek, frekvenční charakteristika končí někde na 7-8kHz.

Dálkový ovladač je stejný jako u předchozí karty WinFast TV2000 XP (viz obrázek u její recenze) a opět ho velmi chválím. Jde asi o nejzdařilejší co jsem viděl, aspoň podle mého názoru.

3. Software

Ovladače jsou stabilní a podporují kódování RGB555, RGB24, YUY2 a I420, velikost obrazu až 768x576 bodů. Umožňují měnit jas, kontrast, barvy a gamma.

Software ke kartě je stejný jako u předchozího typu karty, takže ho nebudu blíže popisovat. Tuner na kartě neumí automaticky rozeznat normu zvuku, takže je nutné ji přepínat. To je problém, protože u dodávaného software lze ladit pouze podle kanálů Czech (PAL B/G) nebo Czech (PAL D/K). Naštěstí existuje i upravená verze, která obsahuje kanály Czech (PAL B/D) a mezi jednotlivými normami lze přepínat klávesou A, nastavení se pak trvale zapamatuje. Ani to ale nevyřešilo problém naladění některých stanic, protože jejich frekvence není v přednastavených kanálech. Při použití ladění přes všechny frekvence (Adaptive Channel Scanning) se to sice podaří, pak ale nefunguje přepínání norem písmenem A. Stále nějaké problémy... Doufejme, že to kompletně vyřeší nová verze software.

Lze použít i jiné programy, které pracují s WDM ovladači, problém přepínání norem to ale neřeší, protože neumí pro různé stanice změnit country code. Umí to až ATV2000 od verze 2.0.20.8, která ale v době této recenze ještě nevyšla. Ovšem i to má malou mouchu - při přepnutí kódu země se na chvílinku naladí první kanál, až poté dojde k přepnutí na správnou stanici, lepší řešení ale zatím není.

4. Závěr

I přes některé problémy se jedná o zdařilou kartu, ovladače i software jsou stabilní, obraz je dobrý. Celkový dojem kazí jen absence výšek u zvuku a problémy s normami zvuku. Doufejme, že to vyřeší nová verze software (firma Leadtek má support celkem dobrý) a nezůstane jen u ATV2000.

Kartu k testu a doladění ATV2000 zapůjčila firma Alzasoft, za což jí děkujeme.