www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Leadtek WinFast TV2000 XP Expert

, , recenze
Na kartu WinFast TV2000 XP jsme se již před časem podívali, na ni firma Leadtek navázala kartou stejného jména, pouze s dodatkem Expert. Většinou takováto změna většinou znamená pouze vylepšený nebo dodaný software, tentokrát se ale jedná o úplně jinou kartu s novým videodekodérem.
K oblíbeným
reklama
1. Úvod



2. Hardware

Novým dekodérem je čip CX23881 firmy Conexant. Jde o zcela nový dekodér, který není kompatibilní s BT878. Nevýhodou je tedy nekompatibilita se software pro karty BT8x8, což je nejčastější nářek nových majitelů, kteří kartu kupují jako ekvivalent "neexperta". Výhodou je ale desetibitový převodník, ale dekodér zvukových norem a vstup MPEG streamu nejsou použity. Novinkou v čipu je UltraLock pro lepší časování digitalizace vstupního signálu, která si má poradit s chvěním obrzu z videorekordérů. Na desce je i jednočipový mikropočítač EM78P156 od čínské firmy WHWave (ekvivalent PIC16C54 od Microchipu), který zpracovává povely od dálkového ovladače.




Nový je také tuner, který již není osazen jako samostatná součástka, ale je navržen přímo na desce s plošnými spoji. Výhodou je menší velikost a pochválit musím i citlivost a odrušení. Obraz je dobrý, ve srovnání s předchozím typem o kousek lepší. Zlepšila se i selektivita, která byla u předchozí karty problémem.

Na zadní straně karty jsou dva konektory pro připojení antény - televizní a rádiové (ta je samozřejmě přiložena). Dále zde najdeme i miniDIN konektor pro rozbočovací kabel s kompositním video vstupem (cinch), s-video vstupem (miniDIN 4) a audio vstupem (2x cinch). Ve spodní části je konektor jack pro připojení čidla dálkového ovládání.




Předchozího typ karty obsahoval pouze vnější konektor typu jack 3.5mm pro výstup zvuku, takže bylo nutné použít loopback kabel pro připojení do line-in zvukové karty. U Experta je situace přesně opačná - je zde pouze vnitřní konektor stejný jako na CD mechanikách, přiloženým kabelem se propojí vnitřně se vstupem zvukové karty (dnes už má téměř každá vstup s názvem Video).

Kritiku si zaslouží zvuk, který je sice čistý a bez šumu, ale téměř bez výšek, frekvenční charakteristika končí někde na 7-8kHz.

Dálkový ovladač je stejný jako u předchozí karty WinFast TV2000 XP (viz obrázek u její recenze) a opět ho velmi chválím. Jde asi o nejzdařilejší co jsem viděl, aspoň podle mého názoru.

3. Software

Ovladače jsou stabilní a podporují kódování RGB555, RGB24, YUY2 a I420, velikost obrazu až 768x576 bodů. Umožňují měnit jas, kontrast, barvy a gamma.

Software ke kartě je stejný jako u předchozího typu karty, takže ho nebudu blíže popisovat. Tuner na kartě neumí automaticky rozeznat normu zvuku, takže je nutné ji přepínat. To je problém, protože u dodávaného software lze ladit pouze podle kanálů Czech (PAL B/G) nebo Czech (PAL D/K). Naštěstí existuje i upravená verze, která obsahuje kanály Czech (PAL B/D) a mezi jednotlivými normami lze přepínat klávesou A, nastavení se pak trvale zapamatuje. Ani to ale nevyřešilo problém naladění některých stanic, protože jejich frekvence není v přednastavených kanálech. Při použití ladění přes všechny frekvence (Adaptive Channel Scanning) se to sice podaří, pak ale nefunguje přepínání norem písmenem A. Stále nějaké problémy... Doufejme, že to kompletně vyřeší nová verze software.

Lze použít i jiné programy, které pracují s WDM ovladači, problém přepínání norem to ale neřeší, protože neumí pro různé stanice změnit country code. Umí to až ATV2000 od verze 2.0.20.8, která ale v době této recenze ještě nevyšla. Ovšem i to má malou mouchu - při přepnutí kódu země se na chvílinku naladí první kanál, až poté dojde k přepnutí na správnou stanici, lepší řešení ale zatím není.

4. Závěr

I přes některé problémy se jedná o zdařilou kartu, ovladače i software jsou stabilní, obraz je dobrý. Celkový dojem kazí jen absence výšek u zvuku a problémy s normami zvuku. Doufejme, že to vyřeší nová verze software (firma Leadtek má support celkem dobrý) a nezůstane jen u ATV2000.

Kartu k testu a doladění ATV2000 zapůjčila firma Alzasoft, za což jí děkujeme.

reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik