Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Leadtek WinFast PVR2000

, , recenze
Tato recenze bude především srovnávací. Podíváme se na kartu WinFast PVR2000 od firmy Leadtek, která je po hardwarové stránce téměř shodná s námi již otestovanou kartou PixelView PlayTV@P7000, a pokusíme se zjistit rozdíly mezi nimi. Obě obsahují stejný hardwarový MPEG enkodér i digitalizační čip. Určitě doporučuji si nejprve přečíst předchozí recenzi, protože se na ni budeme často odkazovat.
Po rozbalení nejdeme v krabici kromě karty ještě dálkový ovladač včetně baterií, čidlo dálkového ovladače, dipólovou anténu pro příjem rádia, kabel pro vnitřní propojení se zvukovou kartou, kabelovou redukci pro vstup kompozitního a S-Video signálu, anglický a český manuál (ten český je s barevnými deskami) a tři CD se software.Karta je založena podobně jako PlayTV@P7000 na procesoru CX23882 od firmy Conexant a hardwarovém enkodéru CX23416. Vypadá ale úplně jinak, je vetší, enkodér nemá chladič a obsahuje celou řadu dalších obvodů. Citlivé části jsou napájeny přes stabilizátor AMS1117 (zřejmě nastavený na 3.3V), tuner je napájen přes pětivoltový stabilizátor 78M05, což má zajistit částečné odrušení.Jedním z obvodů je jednočipový procesor EM78P156ELM od ELAN Microelectronics (čínský ekvivalent PIC16C54 od Microchipu), hned vedle něj je I2C/GPIO převodník W83601R od WinBondu. Kromě toho objevíme spoustu dalších pomocných obvodů, například operační zesilovač pro výstup zvuku, který končí na vnitřním konektoru. Zvuk není vyveden na zadní panel, takže si musíte vystačit s vnitřním, i když se s ním původně asi počítalo, konektor ale není osazen.Tuner je od Philipse, shodný jako na kartě WinFast TV2000 XP Expert, takže lze očekávat podobnou kvalitu obrazu, selektivita je dobrá, citlivost je ale průměrná (tedy jakž takž, může to být lepší, ale postačuje), obraz je mírně zarušen barevným šumem, především u stanic se slabším signálem. Zvukový dekodér zvládne obě normy B/G i D/K, ale ve stereu pouze druhou jmenovanou, tedy českou. Anténní vstupy jsou pro TV a rádio oddělené, dále na zadním panelu naleznete audio vstup, společný konektor pro S-video a komposit, do kterého patří dodaná redukce, a vstup pro čidlo dálkového ovládání. Zajímavá je možnost toto čidlo dokoupit (snad pokud ho ztratíte?). Výstup zvuku zde není, ale pokud jste šikovní, tak si ho tam můžete dodělat.


Dálkový ovladač je podobný, jaký používá Leadtek u předchozích karet. Má ale světlou barvu a pár odlišných kláves, ovládá se dobře, dobře se drží v ruce, není mu co vytknout. Tedy až na jednu věc - lze ho použít pouze s dodávanou aplikací, na rozdíl ovladače od P7000, který lze použít pro ovládání jakékoliv aplikace.Dodávaný software má stejné vlastnosti a vypadá úplně stejně jako software u jiných karet stejného výrobce. Nemá tedy smysl ho nějak blíže představovat...Přesto se na něj alespoň zběžně podívejme. Aplikace WinFast PVR je rozdělena do dvou oken, jedno s videem a druhé s panelem pro ovládání. Zobrazují se společně, takže se nestává, že byste ztratili jedno z oken někde pod okny jiných aplikací. Panel umí přiskočit k oknu s obrazem, ale už se nepohybuje spolu s ním, pokud měníte jeho polohu na pracovní ploše.

Nastavování různých parametrů se děje ve zvláštním okně s podobným vzhledem jako má hlavní aplikace. Více řekne obrázek první záložky:
Zde se nastavují parametry zařízení a profily pro zachytávání. Zachytávat lze jak do MPEG s hardwarovou kompresí, tak do AVI s jakýmkoliv kodekem nainstalovaným v systému. Profily lze upravovat a vytvářet nové.Na druhé záložce se nastavují parametry obrazu...... a na třetí stanice.Jednotlivé stanice lze pojmenovat, setřídit (tlačítky vpravo) a pokud se nepovede některé stanice naladit na předdefinovaných kanálech, lze vložit přímo frekvenci stanice.Zastavme se ještě u plánovače, který je na čtvrté záložce.Spouštění úloh je možné jednorázově nebo ve specifické dny v týdnu, lze zvolit zvukový mód, po dokončení je možné počítač vypnout nebo uspat, pak se počítač pro další úlohu dokáže probudit.Nezapomeňme ani na teletext, který podporuje i české znaky. Jednotlivé stránky lze ukládat, tisknout, lze v nich vyhledávat, přijaté stránky lze uložit do souboru a pak offline prohlížet. Jediná nectnost je v tom, že po přepnutí stanice se nesmažou nakešované stránky.Software zvládne vše, co si je možné přát - zachytávání rovnou na CD (jako VideoCD) nebo DVD disky, timeshift pro opožděná sledování TV, ukládání snímků v BMP, JPEG, TIFF, PNG nebo obraz v obraze (PiP) - po ukončení nahrávání lze zachycené video spustit a v malém okně sledovat TV vysílání, to samé pro jakýkoliv video soubor. Zajímavá je funkce Channel surf, je to obdoba zobrazení více stanic najednou, ale zde se zobrazí pouze prázdná okýnka s číslem a názvem stanice a teprve po najetí myši se v něm zobrazí obraz. Je to originální a hlavně funkční. Jediná výtka k software je k občasnému spadnutí při ukončení nahrávání. Zachycený soubor byl ale vždy v pořádku.

Ovládání rádia je velice podobné, i vzhled a funkčnost je podobná. V horní části je posuvník pro rychlé ladění, uložit lze až 10 stanic do tří skupin (tedy celkem 30). Opět lze vysílání ukládat, buď nekomprimovaně nebo v ADPCM do WAV nebo komprimovaně do WMA nebo MP3. Soubory lze i přehrávat.
Do systray se spouští aplikace WinFast Wizard, která ovládá dálkový ovladač a spouští TV a FM aplikaci nebo Microsoft Netmeeting. Dodáván je i další software, který nepotřebuje popis. Jednak je to WinFast DVD, což je přehrávač DVD, je to pouze přejmenovaný InterVideo WinDVD 4. Na dalším CD najdeme Ulead Videostudio 8 SE DVD, oblíbený software pro editaci videa a tvorbu DVD. Třetí CD pak obsahuje Ulead DVD MovieFactory 3 SE a Ulead Cool3D 3 SE.Ovladače mají stejné parametry jako u karty PixelView PlayTV@P7000, podrobnosti najdete v její recenzi v kapitole Software 2. Co se týče jiných aplikací, tak fungují dobře, nevyužívají ale hardwarový kompresor. Dokáží bez problémů ovládat tuner i zachytávat, ale mají stejnou nectnost jako u P7000 - zapnou zvuk pouze u zvukové normy, která odpovídá poslední stanici v aplikaci WinFast PVR. V ATV2000 to lze vyřešit nastavením země k jednotlivým stanicím. Pokud použijete verzi minimálně 2.1.2.1 (bude brzy), tak můžete použít pro zachytávání i hardwarový enkoder. Budete k tomu potřebovat přidat kontainer s podporou pro WinFast PVR2000, v první záložce nastavení zachytávání nastavit typ souboru na WFMPEG a ve druhé záložce nastavit vše takto:Po klepnutí na tlačítko Nastavení u kompresoru lze využít i podrobného nastavení parametrů enkodéru, vše co umožňují ovladače - bitrate, CBR/VBR, odstranění šumu, typ streamu DVD/VCD/Program/Transport a další. Při použití hardwarového enkodéru ale program při ukončení často padá.

Vraťme se tedy opět na začátek. Je lepší zvolit PixelView PlayTV@P7000 nebo Leadtek WinFast PVR2000? O něco lepší se zdá WinFast, hardware vypadá lépe, i když má o trošičku horší citlivost tuneru, jeho aplikace je lepší, nemá problémy se zvukem, umí český teletext, nevýhodou je nemožnost ovládat jiné aplikace dálkovým ovladačem. Za téměř shodnou cenu necelých 3000Kč (u firmy Alzasoft a.s., které tímto děkuji za půjčení) navíc dostanete i další software pro zpracování videa.