Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Leadtek WinFast DTV Dongle H: věrný společník na cesty

21.4.2008, Radek Jahoda, recenze
Leadtek už sice má jednu digitální USB klíčenku s názvem DTV Dongle, ale ta neuměla i analogový příjem. Zatím se bez analogu neobejdeme, ale digitál je za dveřmi, tak proč si kupovat vše dvakrát. Leadtek přišel s hybridní verzí právě včas.
Kapitoly článku:
  1. Leadtek WinFast DTV Dongle H: věrný společník na cesty
  2. Software
  3. Nahrávání
  4. Nastavení DVB
  5. Nastavení analog
  6. FM rádio
  7. Závěr
Hybridní WinFast DTV Dongle H má zcela stejný vzhled jako čistě digitální verze DTV Dongle, jediný rozdíl je pak v barvě - ta je bílá oproti předchozí černé. Ale nepředbíhejme a podívejme se nejprve na balení, jak si přijímač přinesete domů. Kartonová krabice je velikosti A5, skrze průhledné okénko je vidět samotný přijímač, zbytek je pak ukryt před zraky ostatních. Vše je uvnitř fixováno opět kartonovými přepážkami, takže při přepravě nic nelítá.V malé krabici toho najdeme docela dost. Je zde teleskopická prutová anténa se šroubovatelnou gumovou přísavkou a dipólová anténa pro příjem FM rádia spolu s anténní redukcí. Krátká prodlužovací USB šňůra nebývá zvykem, zde ji ale najdeme, nechybí ani dálkový ovladač. Návod k instalaci a k software je včetně češtiny. Dodávány jsou hned tři CD - jedno se software a ovladači, druhé s bonusovým obsahem a třetí se střihovým software Ulead VideoStudio 10 SE.Dodávaná prutová anténa je teleskopická ve třech stupních a lze ji vytáhnout asi na dvojnásobek původní délky. Spodní část je magnetická, takže lze snadno uchytit na jakýkoliv železný povrch - pokud by toto selhalo, lze využít gumové přísavky, která se našroubuje zespodu.Na obrázcích vidíte anténu v zasunutém a vysunutém stavu.Pro připojení antény je nutné použít redukci, takže může být nasazena neustále. Osobně ji ale vyndávám, protože při pohození v tašce hrozí vylomení konektoru. Pak ale zase hrozí ztráta této redukce, takže je nutné být na ní opatrný, protože se bude asi těžko shánět.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Samotný konektor na přijímači je malý, průměr přibližně tři milimetry. Vše je z pozlaceného kovu, takže spojení je pevné, po zacvaknutí nehrozí, že by došlo k rozpojení.Uprostřed přijímače je po stranách žebrování, které je zde pravděpodobně z důvodu lepšího větrání. Přijímač se samozřejmě hřeje, ale nejde o nic dramatického. Maximální odběr jsem naměřil 450mA, což je pod tradičním limitem USB portů 500mA. Ztrátový tepelný výkon je tak 2.25 W.

Najdeme zde také na jedné straně snímací prvek pro dálkový ovladač. Je umístěný tak, že po zasunutí do portu na levé straně notebooku míří dopředu. V horní části je pak průhledný otvor - podlouhlá štěrbina zaslepená čirým plastem, pod kterou se nalézá modrá LED dioda. Ta svítí při provozu přijímače (po spuštění software).Svit diody ale prochází i skrz okolní plast, takže štěrbina je zde v podstatě zbytečná. Tvoří ale pěkný designový prvek.Kryt přijímače je tvořen ze dvou dílů, které jsou do sebe zacvaknuty, po jejich oddělení se ukáže deska plošných spojů, osazená z obou stran. O příjem signálu se stará tuner Xceive XC3028, který zvládá jak analogový, tak digitální standard DVB-T a DVB-C. Demodulaci digitálu má na svědomí čip DIB7770 od DIBcom. Ten navíc zprostředkovává i spojení přes USB 2.0 rozhraní. Vedle něj je umístěno i čidlo dálkového ovládání.Na druhé straně desky je digitalizační obvod pro analogový video signál, který jde z tuneru. Jde o Conexant CX25843, obsahuje desetibitové video převodníky a logiku pro změnu velikosti obrazu (scaler), rovněž digitalizuje audio signál, který může být až ve 24bitovém samplování a frekvencí 96kHz, čekož se ale nevyužívá.Dálkový ovladač je malý s membránovou klávesnicí, která zajišťuje výbornou odolnost proti nečistotám. Díky své tloušťce pouze 5 mm lze uložit kamkoliv, nemusíte se bát, že ji zničíte. Bez problémů snáší i okusování malými dětmi :-). Díky své velikosti má jen základní tlačítka, která ale budou většinou postačovat. Lze pomocí něho spustit TV nebo rádio a také je vypnout, přepínat stanice, měnit hlasitost, spustit nahrávání nebo timeshift nebo ukládat obrázky.

¨

Leadtek se také stále drží tlačítka "Boss key", které po stisknutí dočasně schová celou aplikaci, jako by vůbec nebyla zapnutá. Pokud chcete v práci sledovat olympiádu a šéfovi se to nelíbí, tak je to ideální řešení. Morální stránku ponechme stranou.