Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kiss DP-558 - chcete víc?

13.6.2005, Radek Jahoda, recenze
Nedávno jsem testoval přehrávač Kiss DP-1100, který se mohl pochlubit podporou DivX HD, teď se mi dostal do rukou další kousek této firmy, model DP-558. Bez jakýchkoliv okolků lze již na začátku recenze říci, že je to úplně jiné kafe. Nejde totiž o obyčejný přehrávač, ale rekordér s TV tunerem a integrovaným pevným diskem. Vlastně to není pouze rekordér, umí toho daleko více...
Domů si přinesete opravdu hodně velkou "bednu", ta ale přesně odpovídá velikosti dvouúčkového devatenáctipalcového zařízení uvnitř. Vše je pečlivě zabaleno a zabezpečeno proti zničení při přepravě, každá položka má svůj vlastní elektrostatický pytlík včetně kabelů.



Z krabice postupně vylovíte dálkový ovladač včetně baterií, SCART-SCART kabel, kompositní kabel pro video s cinchi na koncích, stereo kabel pro připojení zvuku rovněž s cinchi, ? kabel, anglický a český podrobný návod, CD se software a nakonec i přehrávač.



Ten má černou barvu, přední panel je ale šedivý s ještě světlejším slušivým pruhem uprostřed, pokud ho postavíte do sestavy s jinými černými přístroji, tak vypadá nenápadně, ale lehce celek oživuje. Prostě se vzhled povedl a v dnešní záplavě "stříbrňáků" dělá právě Kiss ty nejzdařilejší kousky.



Ve srovnání s jinými přehrávači je poměrně vysoký, ale uspořádání předního panelu to jen prospívá. Displej se nachází nad šuplíkem mechaniky, což je ta nejideálnější poloha. Jeho barva je klasicky světle modrá, displej dobře čitelný za světla i za tmy, písmena jsou hned pod krytem, takže nedochází k rozptylu světla, jas lze regulovat v nastavení přístroje.



Úplné zapnutí a vypnutí lze provádět osamoceným spínačem úplně vlevo, pod ním se nacházejí ikonky s podporovanými formáty. Osobně bych spíše na tomto místě uvítal tlačítko Stand-by, protože to úplně chybí (je pouze na dálkovém ovladači), a tento vypínač přesunul dozadu. Ovládat přístroj lze i pomocí osmi tlačítek na předním panelu vpravo. Hned vedle dvířek mechaniky je tlačítko Eject pro vysunutí šuplíku mechaniky. Ostatními tlačítky lze pohodlně ovládat přehrávání, menu nebo nastavení, jejichž položky se zobrazují i na displeji, takže si částečně vystačíte i bez zapnutí TV, samozřejmě všechny funkce tímto ovládat nelze.



Šuplík mechaniky vyjíždí celý, média není nutné podkládat pod rantl mechaniky.



Na zadním panelu jsou umístěny samozřejmě konektory, všechny kromě napájecího se nacházejí v levé polovině.



Úplně vlevo je port Ethernetu 100, hned vedle jsou nad sebou dva anténní konektory, jeden vstupní a jeden výstupní, signál je samozřejmě průchozí podobně jako u VHS rekordérů. Následují dva SCARTy, opět nad sebou, jeden vstupní a druhý výstupní s podporou RGB, což je pod ním i napsáno. Dále najdete přehledně uspořádané ostatní konektory, výstupy a vstupy vždy ve svých "kolonkách". Zleva je to kompositní (cinch) a S-video výstup, komponentní výstup YPbPr (3x cinch), následuje dvoucinchový stereo audio výstup a digitální audio výstupy - optický i koaxiální. Další jsou vstupy, kompositní (cinch) a S-video, dokonce i komponentní YPbPr (3x cinch) a nakonec stereo audio. Chybí 5.1 analogový zvukový výstup, podle mne už ale stejně drátování zvuku přes analogové rozhraní v této kategorii odzvonilo, takže to nepovažuji za omezení. Zajímavou "vlastností" je, že při zvolení digitálního výstupu je na analogových výstupech signál při zapnutém tuneru, při přehrávání ale ne, takže jsem se zpočátku rozčiloval, proč "to zase nehraje".



Dálkový ovladač má stejný tvar i rozmístění tlačítek jako u DP-1100, pouze mají některá tlačítka jinou funkci. Ovladač je příjemný do ruky, a přestože jsem u DP-1100 kritizoval velikost spodních tlačítek, tak po několikatýdenním používání jsem si na ně zvykl a nepředstavují žádný problém. To ale neznamená, že bych větší neuvítal... Pro ovládání je nutné ho namířit k přijímači, především při větších úhlech od kolmice, odrazy od stěn fungují při vhodně zvolených odrazových plochách.


Firma Acomp, která nám přístroj zapůjčila a které tímto děkuji, jistě promine, že jsem strhl plombu a podíval se pod pokličku.

Jako první tam zaujme DVD mechanika Toshiba SD-M1802, nad kterou je umístěn pevný disk Samsung SV0802N s kapacitou 80GB. Oba jsou zapojeny na jeden ATA kabel. Optická mechanika je tichá, nevyužívá své možnosti (48x pro CD a 12x pro DVD) naplno. Pevný disk je hlučný standardně, především při seekování je slyšet pohyb hlav, motor je slyšet málo a neruší. Navíc je většinu času vypnut, zapíná se jen při používání, pří přehrávání DVD se po čase vypne, takže není slyšet vůbec.




O přehrávání se stará obvod EM8560 od Sigma Designs, což je ekvivalent obvodu EM8510, doplněný o digitální video a audio I2S vstup. Poradí si jak s klasickým DVD (MPEG formátem), tak i DivX 3.11-5.x (bez QPEL), Nero Digital, MPEG-4, XviD, MP3, AAC, Ogg Vorbis a JPEG. Nechybí samozřejmě komponentový výstup YPbPr a RGB a ani DVI. Rozporuplné informace jsou o podpoře HD, zatímco Sigma uvádí ve svém informačním letáku k EM8560 možnost výstupu v HD 1920x1080i nebo 1280x720p (ale u DVD s CSS ochranou pouze maximálně do 576p), Kiss o této možnosti mlčí, Acomp dokonce uvádí přehrávání DivX HD. Jak je to doopravdy budeme muset tedy zjistit sami. Čip obsahuje přímo i dekodér zvuku se stereo výstupem (proto není 5.1) a port pro koaxiální a optický výstup. Další vymožeností je 10/100 BaseT Ethernet.

Druhým důležitým obvodem je CS92288 od Cirrus Logic. Ten zajišťuje kódování videa do MPEG formátu a komprimovaný stream posílá do EM8560. Kódování může být CBR nebo VBR až do 15 Mbps nebo i se samotnými I-snímky až do 30 Mbps. Komprimuje i zvuk a to do MPEG nebo Dolby Digital. CS92288 zvládne i dekódování, tato část ale není využita.



Vlevo EM8560, vpravo CS92288

O digitalizaci signálu se stará obvod SAA7119. Řada digitalizačních čipů, do které patří i SAA7119, je asi dnes nejpoužívanější. Tento typ používá desetibitové převodníky se čtyřnásobným převzorkováním, což zajišťuje výbornou kvalitu obrazu, předností je i široká škála vstupů včetně RGB a YPbPr včetně progresivního prokládání, výjimečnou vlastností je i generace synchronních hodin pro digitalizaci zvuku pomocí fázového závěsu. Tímto je zaručeno, že zvuk bude vždy synchronní s videem. Samotnou digitalizaci zvuku provádí MSP3415G, multistandardový zvukový dekodér s podporou FM, AM i NICAM norem zvuku.

Tuner je od Philipse typ FQ1216LME a jeho kvalita je úžasná. Při příjmu přes tento tuner a spojení do TV přes S-video nebo RGB převyšovala kvalita obrazu tuner ve stolní TV. Kéž by takový tuner měla nějaká TV karta... Citlivost je výborná, kanálová strmost také, v obraze nejsou známky po žádném šumu.

Všimněte si vedle tuneru ještě Ethernetího PHY od Davicomu, typ DM9000E.



Vlevo SAA7119, vpravo tuner a DM9000E

Přehrávač má dvě menu, která jsou vzhledem stejná jako u DP-1100. Po levé straně jsou vždy záložky/ikony pro různé skupiny, vpravo pak jednotlivé položky menu, vše je přehledné a intuitivní. Jedno menu je pro nastavení a vyvolává se tlačítkem Setup. Zde se nastavují klasické parametry jako země, časové pásmo, jazyk menu (k dispozici je cca 15 jazyků) a výchozí jazyk menu, zvuku a titulků pro DVD.

Druhé záložka pak slouží pro nastavení video výstupu - RGB, S-video nebo komponentní. Posledně jmenovaný může být prokládaný nebo progresivní 480p nebo 576p. Pokud chcete využít HDTV výstup, musíte ho nejprve aktivovat pomocí skrytého menu. Vysunete mechaniku a stisknete na dálkovém ovladači Back, 2, 7, 6, následně lze pak nastavit i komponentní výstup na 720p nebo 1080p, pokud si pořídíte VGA kabel, který se zapojuje jako redukce do SCARTu stejně jako u DP-1100, tak můžete využít rozlišení 800x600 až 1600x1200.




Třetí záložka mění pouze analogový nebo digitální výstup, čtvrtá je pro TV tuner. Lze vybrat normu PAL B/G, PAL D/K, PAL I, SECAM L nebo NTSC M. Samozřejmě zde lze vyhledávat stanice a měnit jejich pořadí v seznamu. Zatím zde nelze stanice pojmenovat, jejich jména se ale přiřadí po připojení na Kiss TV Guide. Vyhledání je docela rychlé a našlo v mém případě všechny stanice. Obě normy zvuku fungují bez problémů, zvuk nemá téměř žádnou prodlevu při přepínání, je stereo v obou normách.



Předposlední záložka nastavuje služby přes Ethernet port. IP adresu přehrávače lze nastavit automaticky pomocí DHCP serveru, samozřejmě je možné ji nastavit ručně, pokud nejste připojeni k síti, ale pouze kabelem k jinému počítači. Přesný čas přehrávače je možná udržet pomocí NTP, pokud jste připojeni k internetu. Zapíná se zde také připojení PC-Linku a Webového plánovače nahrávání, vložit lze manuálně IP adresu a zobrazit nastavenou IP adresu (pro automatické nastavení přes DHCP).



V poslední záložce se nastavuje úroveň jasu displeje, rodičovský zámek, lze spustit Průvodce nastavení (ten se spustí automaticky při úplně prvním zapnutí přehrávače) a lze naformátovat pevný disk (tím se smaže celý jeho obsah, je to nutné udělat při první instalaci).



Projděme si ještě Průvodce nastavení, který v několika krocích nastaví vše potřebné pro provoz. Začne se jazykem menu a regionem. Zajímavé je rozdělení regionů, kde Česká republika je v Západní Evropě, ale Slovensko už ve Východní Evropě.



Po regionu se zobrazí seznam států tohoto regionu, toto nastavení má vliv na vyhledávání stanic. Následuje připojení k TV, ...



formát obrazovky 4:3 nebo 16:9, připojení zvuku (analogové nebo digitální), ...



lze naformátovat disk a vyhledat všechny stanice.



Druhé "hlavní" menu má úplně jiný účel, slouží pro procházení souborů na pevném disku nebo CD/DVD disku a pro jejich přehrávání a pro ostatní služby, ale pojďme opět popořadě. První záložka umožňuje zobrazit nahrávky z TV, ať už manuálně nahrané nebo plánovačem. Zde se také nastavuje kvalita nahrávání, celkem je možné vybírat ze šesti stupňů:
    • SLP (1,5Mb/s) Super dlouhé
    • LP (2Mb/s) Dlouhé přehrávání
    • EP (3Mb/s) Prodloužené přehrávání
    • SP (4Mb/s) Standardní kvalita
    • HQ (6Mb/s) Vysoká kvalita
    • SHQ (8Mb/s) Nejlepší kvalita
Zde najdeme i plánovač nahrávání, pro každý pořad lze zvolit samostatně kvalitu, čas se zadává trochu zvláštním způsobem. Nejde ho vložit přímo číslicemi na dálkovém ovladači, ale vybírá se z drop-down menu, samostatně pro hodinu a čas, je to pomalejší než prvně zmíněný postup.

Druhá záložka je pro procházení pevného disku, tři typy souborů (zvukové, video a obrázkové) se zobrazují odděleně.




Podobné menu je i pro vložený optický disk na třetí záložce, pouze je zde navíc položka přehrát a vysunout disk. Toto menu se automaticky spustí při vložení datového disku. Zajímavé je, že pokud jste v menu, tak nejde vysunout ani zasunout disk pomocí tlačítka dálkového ovladače, pouze touto položkou v menu.

Čtvrtá záložka je pro služby PC-Link serveru, pomocí něhož lze procházet a přehrávat soubory na disku v počítači.




Poslední záložka ovládá online služby z internetu.



Pojďme se podívat nejprve na možnosti přehrávání. U DVD disků je vše "klasika", přehrávač umožňuje vše, co je běžné. Zrychlit přehrávání vpřed i vzad lze v krocích 8, 16, 32, 48x, zpomalit ale nelze, zoom funguje dobře ve čtyřech krocích 100, 200, 300 a 400%. Bezvadně funguje i vyhledávání, slouží k tomu tlačítko LIST na dálkovém ovladači, pomocí kterého lze měnit i zvukovou stopu, titulky a opakování (titul/kapitola). Vyhledávat lze po titulu, kapitole nebo času, zadává se přímo číslicovou klávesnicí na dálkovém ovladači. Právě tato funkce u DP-1100 nefungovala a je docela možné, že s tímto ovladačem by šla, protože na ovladači u DP-1100 tlačítko LIST chybí.



DVD 1Mbps CBRANO
DVD 4Mbps VBRANO
DVD 6Mbps VBRANO
DVD 8Mbps CBRANO
DVD 9Mbps CBRANO
DVD 9.8Mbps CBRANO
DVD+VR finalizovanéANO
DVD+VR nefinalizovanéANO
DVD+R DLNE
miniDVD 1Mbps CBRNE
miniDVD 4Mbps VBRNE
miniDVD 6Mbps VBRNE
miniDVD 8Mbps CBRNE
miniDVD 9Mbps CBRNE
miniDVD 9.8Mbps CBRNE
VCDANO
XVCD 2MbpsANO
SVCDANO

U AVI souborů je situace podobná, při spuštění přehrávání se nejprve nakešuje video a pak teprve spustí. Lze využít zrychlování vpřed a vzad, které je omezeno na (postačujících) 8, 16, 32x, zoom jde i do zmenšování - 50, 100, 125, 150, 200, 300 a 400%, titulky se ale nezmenšují a zůstávají na svém místě. Navigaci lze dělat podle času, k jeho vkládání slouží dialogové okno rozdílné od ovládání DVD, které mi přijde pohodlnější, jde totiž vložit přímo čas narozdíl od tohoto, kde je nutné nejprve šipkami přeskočit na příslušné políčko nebo zadávat v plném tvaru včetně hodin. Pokud máte spuštěny titulky, tak Vám umažou spodní část tohoto okna v závislosti na počtu právě zobrazovaných řádků.




Z podporovaných formátů si poradí s DivX 3-5, XviD a Nero Digital. Nezvládne ale QPEL a u XviD ani GMC. Při detekování QPEL zobrazí informaci a skončí, u GMC u XviD se obraz zasekne a nepokračuje dále. Poměr stran je přizpůsoben nastavenému poměru obrazovky, ne jen pro 4:3 jako je to u mnoha jiných přehrávačů. O souborech se nedozvíme žádné bližší informace. Ještě připomeňme podporu tří druhů kontejnerů - .AVI, .MP4 A .DIVX.



Podpora titulků je výborná, jsou bílé na lehce ztmaveném pozadí, delší řádky jsou zalomeny na další řádku. Vybírat lze z mnoha kódování znaků, české samozřejmě nechybí, ani například cyrilice nebo řečtina. Název titulků musí být tradičně stejný jako název souboru popř. delší pro různé varianty (jazyky), podpora formátů je nadprůměrná - AQT, MPL2, MicroDVD, RT, SAMI, SubRip, SubView a VPlayer.



KodekBitrateVýsledek
DivX 3 high motion800kbpsANO
DivX 3 low motion800kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi2000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO*
DivX 4.12800kbpsANO
DivX 5.1.1800kbpsANO
DivX 5.1.1 B-frames800kbpsANO
DivX 5.1.1 QPEL800kbpsNE
DivX 5.1.1 GMC800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,GMC800kbpsANO
DivX 5.1.1 B,QPEL800kbpsNE
DivX 5.1.1 B,QPEL,GMC800kbpsNE
DivX 5.1.12000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO*
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně1500kbpsANO
DivX 5.1.1 720x576 prokládaně3000kbpsANO
DivX 5.1.1 768x576 prokládaně3000kbpsANO
DivX 5.2.1 1280x7201500kbpsANO**
DivX 5.2.1 1280x7203000kbpsANO**
DivX 5.2.1 1440x1080 prokládaně1500kbpsANO**
DivX 5.2.1 1440x1080 prokládaně3000kbpsANO**
WMVIkona Odkaz na databáziNE
XviD 1.0800kbpsANO
XviD 1.0 B-frames800kbpsANO
XviD 1.0 QPEL800kbpsNE
XviD 1.0 GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,GMC800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL800kbpsNE
XviD 1.0 B,QPEL,GMC800kbpsNE
XviD 1.02000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi4000kbpsANO
Ikona Odkaz na databázi6000kbpsANO*
XviD 1.0 720x576 prokládaně1500kbpsANO
XviD 1.0 720x576 prokládaně3000kbpsANO
XviD 1.0 768x576 prokládaně3000kbpsANO
DivX + AC3 stereo194kbpsANO
DivX + AC3 5.1384kbpsANO
DivX + AAC 2.0 (.MP4)Ikona Odkaz na databáziANO
DivX + AAC 5.1 (.MP4)Ikona Odkaz na databáziNE
* obraz se cuká jak z CD, tak DVD
** mnou vytvořené video zobrazuje tak jeden snímek za 10 vteřin, z webu DivX funguje lépe, ale také to není ono

Pokud posloucháte písničky, tak Vás přehrávač také uspokojí. Kromě dnes již samozřejmé podpory MP3 (a MP2) zvládne i AC3, MP3 Pro, Ogg Vorbis a WMA, poslední tři jmenované jen ve stereu, v 5.1 je odmítne přehrát (nepodporovaný formát).



Ještě se zmiňme o zobrazování obrázků. To funguje podobně jako u DP-1100, tedy nelze zastavit, přestože po stlačení Pause se zobrazí informace o zastavení, ale přesto pokračuje dál. Změnou je ale možnost nastavit dobu přeskakování na další obrázek a dokonce ho lze vypnout. Listovat lze pak pomocí tlačítek na DO.

Pojďme se ale věnovat tomu nejdůležitějšímu - rekordéru. Přece jen ten, kdo uvažuje o koupi tohoto zařízení se bude soustřeďovat hodně na tuto funkčnost a všeho, co s tím souvisí. Jak již bylo řečeno, máme na výběr celkem ze šesti stupňů kvality.

Formát videa je vždy 720x576 i u nejnižšího bitrate, je s variabilním bitrate, který ale většinou pravidelně kolísá v intervalech 3 vteřiny, jen výjimečně dosahuje jiného průběhu, především pak u nízkých bitrate, od SP nahoru téměř nikdy, viz obrázek. V tomto směru je to zklamání, čekal bych sofistikovanější řízení rate control.

    • SLP (1,5Mb/s) - průměrně 2052/maximálně 2650kbps
    • LP (2Mb/s) - 2821/3388kbps
    • EP (3Mb/s) - 3284/3774kbps
    • SP (4Mb/s) - 4771/5615kbps
    • HQ (6Mb/s) - 6612/7020kbps
    • SHQ (8Mb/s) - 8272/8787kbps
Skutečný bitrate je o něco vyšší než udávaný, v tomto směru ale nelze z jednoho měření (10 minut záznamu pro každý profil z jednoho pořadu) vyvozovat nějaké závěry, k tomu by bylo nutné delší a několikanásobné měření pro různý typ videa. Pro přiblížení ale postačuje. Kvalita videa je vzhledem k bitrate výborná, pro běžné nahrávky postačuje profil SP, v obraze je sice zřetelné větší množství degradací, ale stále jde o únosnou mez. Pro uložení a zpracování nahrávek je ale nutné použít alespoň profil HQ, při kterém je obraz čistý.


Průběh bitrate pro SHQ, y-ová osa 1000kbps/dílek, x-ová osa 1s/dílek

Vytvořit z takového videa DVD je pak velmi jednoduché. Jelikož přístroj nemá DVD vypalovačku, je ale nutné video nahrát do počítače. Na pevný disk DP-558 se lze dostat například pomocí FTP připojení přes Ethernet port. V nastavení je možné zvolit druh přístupu - buď jen čtení nebo zápis/čtení. Ve druhém případě je pak možné soubory do přístroje i nahrávat. Každý typ je ale nutné nahrát do příslušného adresáře - video (pouze AVI), audio a pictures. Nahrávky jsou ukládány do adresáře pvr, jsou ve VOBech a ke každému přísluší ještě soubor IDX stejného jména, bez kterého není přehrání možné. Názvy nahrávek jsou ve tvaru jméno stanice - čas nahrávky.


Struktura pevného disku

Přestože má přístroj stovkový Ethernet, tak přenos souborů je poměrně pomalý - pouze průměrně 1.7MB/s, při uploadu ještě o něco méně.



Přehrávat soubory přímo na disku počítače je možné pomocí spojení přes PC Link. Jde o jediný dodávaný software na přiloženém CD disku a funguje jako server, který běží na PC a zpřístupňuje pro přehrávač soubory, které si sami určíme. Pro všechny tři typy souborů je zde samostatná záložka.



Čtvrtá záložka je pro nastavení spojení, jména a jazyku.



Kopírování souborů z PC na pevný disk přehrávače je jednoduché, při procházení se označí požadované soubory tlačítkem Mark na DO a stiskem Enter (=Play) začne kopírování.



Ethernet má ještě daleko větší využití při připojení k internetu, z přehrávače resp. rekordéru se tak srane i zdroj informací, čímž se dostáváme zpátky k TV. V menu Online KLM služby vybereme Kiss Online a přehrávač se připojí k internetu. V tomto případě není menu v češtině, ale služby pro Českou republiku zajišťovány jsou. Jako první na nás vyskočí odsouhlasení podmínek používání online servisu a hned poté hlavní menu se čtyřmi položkami, které jsou přímo dostupné i z hlavního menu přehrávače - Webradio, TV Guide, počasí a hry.



Nejprve se podívejme na TV Guide. Jeho menu je rozděleno do čtyř hlavních skupin - oblíbené stanice, oblíbené pořady, filmy a sport. Nejprve je ale nutné zkonfigurovat naše nastavení - najedeme na tlačítko Configure a nastavíme časovou zónu, s jakým předstihem se má začít nahrávat a jak dlouho po skončení pořadu.



Poté nadefinujeme oblíbené pořady, vybírá se nejdříve podle států a teprve potom konkrétní stanice, pro ČR jsou přítomny všechny hlavní stanice i kabelové.



Přidáme do seznamu nebo se rovnou podíváme, co požadovaná stanice vysílá. Po vytvoření našeho seznamu si můžeme zobrazit kompletní rozvrh vysílání na těchto stanicích.



Nebo je k dispozici seřazený seznam pořadů na všech stanicích. Nebo si můžete najít, kdy je vysílán libovolný pořad, např. díly seriálu apod.



Vybrané stanice je možné nebo dokonce nutné přiřadit k naladěným stanicím. Tím se přiřadí jejich jména do seznamu a ta se zobrazují při přepínání. Dále získáme další vymoženost. Při procházení pořadů v TV Guide je totiž možné libovolný pořad naprogramovat k záznamu stisknutím jediného tlačítka Record. Nahrávání pak začne/skončí o nastavený čas dříve/později (viz výše v konfiguraci).



Pokud "internetové" stanice nenamapujeme těm "naladěným", zmíněný komfort bude jen vysněným přáním... Stějně dopadnete, pokud se pokusíte nahrávat dva pořady ve stejnou dobu.



Další poskytovanou internetovou službou je předpověď počasí. Opět je na výběr snad ze všech států, Česká republika ani Slovensko samozřejmě nechybí, předpověď je pak ještě lokalizována podle několika měst, jejichž rozdělení je ale trochu nešťastné. Je zde samozřejmě Praha, pak ale tři města z Moravy - Brno,Olomouc a Ostrava, které jsou poměrně blízko u sebe, není to zrovna užitečný výčet lokalit, protože chybí zastoupení západní a jižní části státu. Je ale otázka, nakolik jsou předpovědi přesné, takže je to asi vlastně jedno... Vybranou lokalitu je možné vložit do oblíbených kvůli rychlému přístupu k předpovědi.



Předpověď je na pět dní dopředu, je stručná, ale přehledná a bohatě postačuje - navíc je k dispozici i aktuální obrázek ze satelitu...



... a také synoptická meteorologická mapa Evropy.



A pokud máte dlouhou chvíli, můžete si ji zkrátit čtyřmi online hrami, které jsou obecně známé, takže popis nebude nutný.



Zakončeme to bonusem. Pokud máte dost rádií vysílaných klasickou cestou, můžete si vybrat z několika tisíc rádií různých žánrů. Využit je SHOUTcast od Nullsoftu, známého tvůrce WinAmpu, z čehož plyne, že se využívá MP3 streamu.



Výběr je opět i podle státu, ale českých stanic je poskromnu, pokud ale chcete především hudbu bez zbytečného "kecání", tak budete hledat stejně někde jinde. A určitě je z čeho vybírat.



Je možné také zapnout filtr na bitrate, abyste nemuseli poslouchat skřípání několikakilobitových streamů.



Tak jsme se konečně prokousali množstvím funkcí přehrávače a že jich je požehnaně... Pokud něco takového hledáte, lze tento přístroj jednoznačně doporučit, i přes poměrně vysokou cenu 14tis. Kč bez DPH. Nemá snad žádné závažné vady (časté vydávání aktualizovaných firmware ty zbylé snad časem odstraní, sledujte www.kiss-technology.cz), samozřejmě lze mít výhrady proti nepodporovanému QPEL u DivX a problematické podpoře DivX HD, ale to mu lze jistě odpustit (HD teprve přichází a jeho opravdový nástup do našich domovů přijde až po zavedení modrých laserů). Je to totiž vyváženo výbornou kvalitou tuneru i enkodéru do MPEG, podporou mnoha video i zvukových formátů, množstvím služeb na internetu a hlavně intuitivním ovládáním. Možná někdo namítne, že rekordér by měl mít i DVD vypalovačku, mně osobně toto řešení ale vyhovuje, protože před vypálením je většinou nutné záznam alespoň minimálně sestříhat (například vystříhnout všudypřítomné reklamy), což je nejlepší přímo v počítači. Nezapomeňme ani na možnost vytvoření menu dle svého obrazu. No ale dost řečí, Vy sami si dokážete o kladech a záporech udělat představu sami.

KladyZápory
+ kvalitní tuner
+ integrovaný pevný disk
+ dobře zpracované internetové služby
+ velká podpora formátů
+ výborné zpracování titulků
- nezobrazuje informace o přehrávaných souborech
- nelze vytvářet playlisty