Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kino není kino - jednoduchý střih videa

16.9.2008, Radek Jahoda, recenze
Hledáte-li ten nejjednodušší software na střih videa, tak právě Kino je tím největším adeptem. Styl práce je tak jednoduchý, že se blíží lineárnímu střihu. A navíc je zdarma nejen tento program, ale i operační systém - běhá totiž pod Linuxem.
Kapitoly článku:
  1. Kino není kino - jednoduchý střih videa
  2. Střih
  3. Export a závěr
Lineární střih je již tak historickou záležitostí, že už si většinou ani neuvědomujeme, co přesně znamená. V dobách, kdy počítače nešly pro střih použít, se používala jednoduchá metoda střihu přímým přehráním, úpravou obrazu (například přidáním titulku) a zápisem rovnou na cílové médium. Kino se k tomuto stylu práce částečně vrací, i když v poněkud modernizované podobě. Ale o tom později.

Kino je čistě program pro zpracování záznamu z DV kamer. Podporuje jak nabírání videa z DV zařízení po FireWire rozhraní, ať už jde o DV nebo D8 kamery nebo rekordéry, tak i jeho další zpracování a konverzi do různých formátů.

Na obrázku vidíte vzhled programu. Celému rozhraní vévodí náhledové okno, pod kterým jsou buď tlačítka pro nabírání videa nebo při editaci časová osa. Další důležitou oblastí grafického rozhraní je seznam vložených klipů vlevo, kde najdeme i informace o něm a čas začátku a konce klipu, jak jdou po sobě v čase. Vpravo jsou pak tlačítka, která přepínají mód práce a fungují i jako záložky, měnící obsah hlavní části prostředí, kde je většinou náhledové okno.


Kino - nabírání videa
(klepněte pro zvětšení obrázku)

Jako první záložka je sice Editace, ale první na řadě je nabírání videa nebo-li Capture. Kino k tomu potřebuje ovladač IEEE1394 a pak dokáže detekovat video zařízení na FireWire připojené. Nejprve nastavíme adresář, kam se bude nahrávat a také typ souboru - DV typ 1 nebo 2 a lze povolit OpenDML AVI, tedy AVI větší než 1GB. Standardně se video rozdělí do souborů podle scén (Auto Split Files), můžeme ale rozdělovat i podle velikosti nebo počtu snímků.


Nastavení nabírání videa

A dále i přímo zařízení, ze kterého budeme nahrávat, pokud jich je více.


Nastavení video zařízení/kamery

Často se Kino používá právě pro nabírání videa z DV kamer, protože jde o nejpohodlnější program. Neumí sice sám spustit přehrávání na kameře, ale to je minoritní problém. Co se této činnosti týče, tak jde jednoduchostí o ekvivalent programu WinDV, který je nejjednodušším, ale nejspolehlivějším a nejméně náročným programem nabírání videa pro Windows.

Importované video se automaticky přidá do seznamu klipů v levé části, takže plynule můžeme přejít ke střihu.