Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Homecast HS-3200 IR: HD přijímač pro nenáročné

22.9.2011, Jiří Piškula, recenze
Další z řady relativně levných HD satelitních přijímačů s certifikovanou čtečkou Irdeto a certifikací Skylink-ready, který přišel na náš trh letos v únoru, se na první pohled nijak zásadně neliší od konkurentů jiných značek. Dokáže nabídnout něco víc?
Kapitoly článku:
Dvě nejrozšířenější satelitní televize v ČR (Skylink a CS Link) používají kódování Irdeto, přičemž zároveň postupně utlumují starší platformu Cryptoworks (některé nové kanály už jsou dostupné jen s novými dekódovacími kartami), není proto divu, že se na náš trh dostávají stále další a další satelitní přijímače vybavené certifikovanými čtečkami systému Irdeto. Homecast HS3200 IR má poměrně malé rozměry i nízkou hmotnost. Umožňuje příjem satelitního digitálního vysílání ve standardech DVB-S/DVB-S2 s kódováním obrazu MPEG-2 i MEPG-4 AVC (h.264). Lze ho tedy využít pro příjem TV kanálů ve standardním (SD) i vysokém (HD) rozlišení.
Navíc podporuje záznam na externí USB zařízení (funkce PVR) a je speciálně přizpůsoben pro příjem vysílání služby Skylink, ovšem lze ho úspěšně využívat i pro příjem jiných satelitních operátorů se systémem podmíněného přístupu Irdeto (např. CS Link).Běžně lze přijímat FTA kanály, pro příjem kódovaných programů je přístroj vybaven jedinou originální certifikovanou čtečkou karet Irdeto, další dekódovací moduly do něj vkládat nelze.

Obsah balení je ve srovnání s většinou ostatních přístrojů poměrně bohatý – výrobce totiž dodává s přijímačem i dvojici kabelů: HDMI–HDMI pro přenos obrazu a zvuku v digitální kvalitě, včetně HD rozlišení a dále CINCH–CINCH (3× RCA) pro přenos analogového kompozitního videa (SD) a stereofonního zvukového doprovodu. Dále v krabici najdete uživatelskou příručku, dálkový ovladač včetně 2 ks AAA baterií a záruční list.


V balení je dodáván jak HDMI, tak kompozitní (audio/video) kabel. Chválíme :)


Přijímač je vyveden v tmavě šedé barvě v matné povrchové úpravě s lesklým středovým pruhem na předním panelu, který je vyroben z plastu, zbytek opláštění přístroje je kovový.

V levé části předního panelu je tlačítko pro přepínání mezi aktivním a úsporným režimem, vedle něj šestice tlačítek pro ovládání základních funkcí (Menu/OK, šipky vlevo/vpravo, nahoru/dolů, Exit). Vodorovné šipky lze použít také k ovládání hlasitosti a svislé k přepínání kanálů.


Homecast HS-3200 IR - přední panel.
- klikněte pro zvětšení -


Uprostřed předního panelu je dvojic e diod LED. Červenomodrá indikuje stav přijímače a zelená svítí tehdy, pokud přístroj zachytí signál z dálkového ovladače. V pravé části panelu je pod odklopnými dvířky ukryta certifikovaná čtečka karet Irdeto.


Homecast HS-3200 IR - zadní panel.
- klikněte pro zvětšení -


Zadní panel nabízí pestrou řádku analogových i digitálních rozhraní. Zleva to jsou:
  • Vstup pro připojení LNB a výstup smyčky (F-konektory)
  • Kompozitní video výstup + analogový stereo audio výstup (3× RCA)
  • Komponentní (PrPbY) video výstup (3× RCA)
  • SCART pro připojení televizoru
  • Digitální optický audio výstup (S/PDIF)
  • HDMI digitální A/V výstup
  • USB 2.0 port pro připojení externího disku

Výčet prvků zadního panelu uzavírá kolébkový vypínač napájení a síťový napájecí kabel (pevně připojený).


- klikněte pro zvětšení -


Dálkový ovladač obvyklých rozměrů má na pogumovaném povrchu celkem 45 tlačítek, které slouží k ovládání většiny funkcí, včetně PVR (záznam a přehrávání pořadů). Tlačítka jsou rozmístěna téměř po celé délce ovladače, takže na ně asi nedosáhnete, aniž byste museli ovladač posunout v dlani. I tak je jeho používání celkem pohodlné a bezproblémové. Dosah je také dostatečný, není nutné mířit přímo na přijímač, ale přibližně jeho směrem ano, odraz od stěn příliš nefunguje.

Technické parametry přijímače Homecast HS 3200 IR
Počet a typ tunerů 1× DVB-S/S2
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz (DVB-S/S2)
Vstupní citlivost (75 Ω) 42 dBuV až 82 dBuV (–66,75 až –26,75 dBm)
Demodulace QPSK (DVB-S, DVB-S2), 8PSK (DVB-S2)
Symbolová rychlost neuvedeno
Řízení LNB Frekvence 22 kHz
Amplituda 0,6 V pp
Napájení LNB V/H 13/18 V, 350 mA max.
DiSEqC 1.0, 1.2 + podpora USALS
Max. datový tok 1,5 - 15 Mb/s
Rozlišení obrazu 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Dekódování obrazu MPEG-2, H.264/ AVC, H.262 1/2 Audio
Dekódování zvuku MPEG-1 -1/2 Audio Layer 1/2 AC-3 (Dolby Digital)
Zvukové módy Stereo, Levý kanál, Pravý kanál, L + P kanál
Vzorkovací kmitočty 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Čtečka karet 1× certifikovaná Irdeto
CI sloty Ne
Audio/video výstupy 1× HDMI
1× TV SCART
1× digitální optický audio výstup (S/PDIF)
1× komponentní video výstup (3× RCA)
1× kompozitní A/V (3× RCA)
Ostatní rozhraní 1× USB 2.0 (zadní panel)
Displej žádný (pouze 2 signalizační LED)
Napájení 90–260 V, 50/60 Hz
Spotřeba neuvedeno
Rozměry (š × v × h) 235 × 45 × 200 mm
Hmotnost 1,2 kg

Z vnitřního uspořádání je vidno, že jde o klasickou jednodeskovou koncepci s odděleným napájecím zdrojem a samostatně připojenou čtečkou karet. V pravé části desky je hlavní procesor a nad ním dvojice SDRAM pamětí 512 Mb značky Hynix. Zajímavostí je fakt, že procesor nepoužívá žádný chladič, jde zřejmě o moderní typ, který se příliš nezahřívá (jinak by to dlouho nepřežil), přesnou identitu jsme z jeho označení neodhalili.


Pohled na vnitřní uspořádání.
- klikněte pro zvětšení -


V levé části hlavní desky poblíž tuneru je DVB-S/S2 demodulátor M88DS3002B od společnosti Montage. Součástková základna v napájecím zdroji i na hlavní desce je klasického ražení.


Detail napájecího zdroje.
- klikněte pro zvětšení -