Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hercules Smart TV USB2

18.12.2004, Radek Jahoda, recenze
Hercules byl dříve znám především jako výrobce značkových grafických karet s čipy ATi. Tyto karty skončily v okamžiku, kdy se firma ATi dostala na výsluní a rozhodla se, že všem (a tedy i dříve exkluzivnímu Herculesu) začne měřit stejným metrem (jednalo se o ceny a dodávky čipů). Tehdy se vedlejší obor Herculesu, multimedia a zvuk, stal jeho stěžejní činností. Jedním ze zástupců této kategorie je i externí TV tuner pro rozhraní USB 2.0 s názvem Smart TV USB2.

Přístroj


V úhledné krabici najdete úhledně zabalené vše, co potřebujete. Samozřejmě samotný TV příjímač, dálkový ovladač i s bateriemi, instalační CD, návod k použití v několika jazycích (čeština chybí, ale prý se dodává) a sadu kabelů - kompositní a S-video pro video a USB kabel, obsahující i linku pro zvuk. Už z toho je zřejmé, že digitalizaci zvuku bude muset zajišťovat zvuková karta.



Přístroj je asi 18cm široký, 14 cm hluboký a 3cm vysoký, barvu má čistě bílou. V přední části jsou umístěny konektory pro připojení externích zdrojů signálů. Zprava jsou to vstup pro S-video (miniDIN), kompositní vstup a stereo audio vstup (vše cinche). Tmavě modré průhledné kolečko vedle nich skrývá detektor dálkového vysílače, úplně vlevo pak najdeme diodu, která svítí při provozu přijímače. Dioda je ale poměrně zapuštěná a je vidět pouze zepředu, na čelním panelu totiž pouze zelená krytka. V zadní části se pak nachází anténní vstup, USB výstup a audio výstup. Napájení není potřeba, to zajišťuje USB připojení k počítači, proudová náročnost je 500mA.





Dálkový ovladač je přibližně stejně dlouhý jako je přístroj široký, drží se výborně v ruce, ale rozmístění kláves je poněkud nezvyklé. Číslice jsou totiž ve spodní části, v horní jsou pak málo používané funkce. Nejdůležitější tlačítka jsou ale uprostřed a dobře se ovládají. Chybí ale tlačítka pro komfortnější ovládání přehrávání.




Hardware


Hercules se s návrhem desky příliš nepáral a vytvořil to nejjednodušší, co mohl. Všechny součástky jsou od Philipse. Tuner TCL2002-MB3 je osazen mixerem/syntetizerem TDA6503ATS, který je dvoukanálový, VHF rozsah běží až do 500MHz a UHF do 900MHz. Jako mezifrekvenční zesilovač, video a audio demodulátor je použit obvod TDA9801T, který podporuje všechny zvukové normy s frekvenční modulací. Není tedy žádný problém s B/G ani D/K normou, ale je pouze mono (Hercules ale dělá i stereo verzi s označením Smart TV USB2 stereo).



Digitalizaci video signálu zajišťuje hojně používaný obvod SAA7113H. Jde o přepínač vstupů, devítibitový převodník a multinormový dekoder (PAL, NTSC i SECAM), umožňuje i regulaci jasu, kontrastu a barev. Podporuje i zachycení dat ve VBI, to ale nepodporuje čip EM2820 od firmy EMPIA Technology, který zprostředkovává převod video dat na USB 2.0. Umí přenášet i audio data, která ale musí být zdigitalizována převodníkem, výrobce ale raději využil služeb zvukové karty. Video je již osmibitové a je jakýmsi způsobem komprimováno, ale kodek mi není známý, výrobce se zmiňuje pouze o "proprietary, high-quality compression, programmable compression rate". Tento obvod ještě provádí korekce obrazu, vylepšení ostrosti a změnu velikosti pro zachytávání, což reguluje datový tok. Celý systém je řízen jednočipovým mikrokontrolérem 87LPC762BD, který je kompatibilní s 80C51 s 2kB EPROM paměti. Stará se o řízení tuneru, převodníku i dekódování povelů dálkového ovladače.




Kvalita obrazu značně závisí na nastavené ostrosti. U vyšší ostrosti je obraz zrnitý, takže lepší výsledky dává menší nastavení, při nejnižším je pak ale obraz lehce rozmázlý. Chce to tedy najít určitý kompromis, jak se mi to podařilo posuďte sami na ukázce (bezeztrátová komprese PNG, 720kB). Citlivost tuneru je dobrá, ale selektivita je poněkud horší (jako u všech tunerů Philips). U stanic na kanálech vedle sebe se tak projevuje vzájemné rušení projevující se mírnou zrnitostí (viz obrázek).




Instalace a software


Po připojení k počítači nám Windows nabídnou instalaci ovladačů. Po vložení CD se bez problému nainstalují a do Device manageru se přidá do kategorie Imaging devices položka Hercules Smart TV USB2. Výrobce se nezabýval vývojem vlastního software a použil známý PowerVCR II Standard od Cyberlink. Pro rozlišení od konkurence k němu ale dodává svůj vlastní skin.

Program je rozdělen do tří oken - Video display, PowerVCR II Panel a Master panel. Posledně jmenovaný obsahuje šest tlačítek pro přepínání módu programu. Od shora jsou to:
  • Live/Digital Recorder - normální mód pro sledování TV a nahrávání
  • Instant TV Replay - klasický timeshifting, pořad se nahrává na disk a zároveň přehrává, lze přehrávání zastavit i posouvat
  • PowerDVD - přehrávač DVD
  • File Player - přehrávač video souborů
  • Recording Sheduler - plánovač nahrávání
  • Video Trimmer - jednoduchý nástroj pro střih a spojování MPEG souborů


Všechna tři okna se chovají jako samostatné aplikace, mají tedy svojí ikonu ve spodním panelu Windows. To je také první nepříjemností při používání programu. Pokud je totiž schován pod jiná okna, tak k jeho zobrazení potřebujete klepnout na všechny ikonky. Není možné některá okna nepoužívat, lze je maximálně minimalizovat. Velikost okna s videem lze měnit ve dvou velikostech tlačítkem nebo uchopit za pravý spodní roh. Okraj okna jinde uchopit nelze, navíc nelze zvolit stálý poměr stran (např. 4:3). Po vyvolání nastavení a jeho zavření (i pomocí Cancel) se vždy nastaví základní velikost, takže Vaše pracně nastavené okno je ztraceno...

Podívejme se na nastavení programu. Jako první nám program nabídne nastavení televizních stanic. Prohledávat lze podle přednastavených kanálů pro jednotlivé země nebo pro všechny kanály. Lze vybrat kanály pro kabelovku nebo vzduch. Vše proběhlo bez problémů a program našel všech 16 stanic. Každé stanici lze přiřadit jméno a pořadí v seznamu "Presets". Mezi stanicemi lze pak přepínat buď pomocí tohoto seznamu nebo pomocí čísla kanálu.



První záložka obsahuje volbu ovladače pro zachytávání. Lze použít jakýkoliv WDM ovladač (díky tomu, že jde o univerzální program), náš ovladač má název USB 2820 Video. Dále lze nastavit video systém pro tuner a externí vstupy zvlášť, ovladač zvukové karty a příslušné zvukové vstupy a výstupy.


Na druhé záložce je je nastavení jasu, kontrastu a barev...



Třetí záložka umožňuje vybrat a případně nastavit nebo vytvořit nové profily pro nahrávání. Zachytávat lze do DV pomocí enkoderu z DirectShow od Microsoftu nebo do MPEG. AVI, WMV ani jiné kontejnery nejsou podporovány. Upravit lze pouze MPEG profily, lze zvolit jen formát MPEG-1 nebo MPEG-2, velikost obrazu, bitrate (do 10000kb/s) a strukturu GOP. VBR enkódování není podporováno. Dále je zde možnost omezit čas nahrávání nebo zapnout filtry pro odstranění šumu. V předposlední záložce lze nastavit zachytávání snímků do schránky, na pozadí plochy nebo do souboru, který se autoindexuje, v poslední pak adresář pro uložení souboru pro timeshifting a minimální a maximální dobu buferu (10-100 minut).





Plánovač umožňuje vložit libovoný počet úloh. Jejich provádění kontroluje PowerVCR II Agent, který sám spustí PowerVCR o nastavený čas před začátkem nahrávání (nazývají to Wake Up System, až si člověk myslí, že dokáže probudit počítač v nastavenou dobu, což samozřejmě není pravda).



Video je v okně zobrazováno pouze v rozlišení 640x480. Vychází to z NTSC, zřejmě autoři zapomněli, že existuje i zbytek světa, kde se používají jiné systémy. Také zachytávání snímků je v tomto rozlišení. Obraz je zbaven prokládání, takže na monitoru nejsou zřejmé typické rozřádkování obrazu. Zatížení procesoru je asi 30% na Athlonu XP 2800+. Při nahrávání se zobrazuje video v nastaveném rozlišení pro zachytávání. Na panelu jsou kromě času, jména souboru a profilu i informace o velikosti zachyceného souboru a zbylém místu na disku.

Nahrávání do MPEGu je na softwarový enkodér poměrně kvalitní, ale nahrává pouze prokládaně po deinterlace. Dosahuje těchto průměrných hodnot kvantizace při zapnutém filtru Intelligent noise removal:
  • MPEG-1 VCD 352x288 1152 - průměrně 5,65/maximálně 7,36
  • MPEG-2 720x576 4000kb/s - 4,92/6,27
  • MPEG-2 720x576 6000kb/s - 2,54/4,49
  • MPEG-2 720x576 8000kb/s - 2,34/3,27
  • MPEG-2 720x576 10000kb/s - 1,71/2,38

Tyto hodnoty jsou pouze orientační a samozřejmě kolísají podle typu videa. Jsou velice nízké, což je jeden z ukazatelů poměrně slušné kvality. Je toho dosaženo především díky filtru pro odstranění šumu. I bitrate 4000kb/s je použitelný, i když se již na něm projevují typické artefakty komprese - koskatění, které je ale stále použitelné (o řád lepší než kvalita vysílání hudební stanice Óčko). Při 6000kb/s je zhoršení kvality z normální vzdálenosti nepozorovatelné. V záznamu je ale znát vyhlazení obrazu a snížení ostrosti. S vypnutým filtrem pak dosahuje takovýchto hodnot:
  • MPEG-1 VCD 352x288 1152 - průměrně 10,53/maximálně 12,48
  • MPEG-2 720x576 4000kb/s - 6,64/8,35
  • MPEG-2 720x576 6000kb/s - 4,64/5,39
  • MPEG-2 720x576 8000kb/s - 3,61/4,68
  • MPEG-2 720x576 10000kb/s - 2,31/2,93

Došlo ke zhoršení odpovídající bitratu o 2000kb/s. Ostrost je ale dobrá a při vyšším bitrate je kvalita výborná.
Přehrávač souborů nabízí sice přehrávání pouze WMV formátu (proč zrovna tento?), ale pokud si necháte vypsat všechny soubory vepsáním *.* místo názvu souboru, tak přehraje všechny soubory přehratelné přes DirectShow, tedy včetně AVI).


Alternativní software


K ovládání karty je možné použít i jiný software. Ovladače jsou totiž standardní WDM, které se v DirectShow hlásí pod těmito filtry:
  • USB 2820 Video
  • USB 2820 TVTuner
  • USB 2820 TVAudio
  • USB 2820 Crossbar

Video filtr pro zachytávání má pouze jeden capture výstup, takže problém mohou mít aplikace, které vyžadují preview pin. Zkoušel jsem AMCap, iuVCR a ATV2000, všechny fungují bez problémů. Kvalita obrazu je dokonce lepší než v PowerVCR, protože v nich lze zvolit náhled až do rozlišení 720x576, takže je obraz ostřejší. V ATV2000 lze zapnout i deinterlace filtr. Našel jsem ale jednu chybu v ovladačích, která se ale možná bude projevovat jen na kartách Matrox. Při nastaveném rozlišení na 720x576 a připojení výstupu přímo na video renderer nebo overlay mixer povolí ovladače zobrazení v rozlišení 736x576 (které je dělitelné 32, což právě Matrox vyžaduje) a ořezem na 720x576, dále se ale chovají stejně jako při normálním rozlišení 720x576. Dojde tak k posunutí obrazu na každé řádce o těch zbylých 16 bodů a obraz je nepoužitelný. Pokud zapojíte mezi ještě nějaký filtr (např. DivXG400), tak tento problém není. Projevuje se to právě ve výše popsaných programech, pokud nějaký filtr nevložíte (nebo se nevloží sám automaticky, což např. DivXG400 dělá).


Závěr


Hercules si nedělal s vývojem tohoto zařízení příliš velké starosti. Jednoduše aplikoval základní katalogové zapojení příslušných čipů, spojil vše do jednoduchého, ale funkčního celku a přidal k tomu již hotový software od třetího výrobce. Vyhnul se tak problémům s chybami, které sužují konkurenci, která se vydala svojí vlastní cestou. Zařízení ničím výjimečným nevynikne, zvuk vedený do zvukové karty je dnes již také přežitek, software je občas trochu neohrabaný, ale vzhledem k určení pro domácí použití bez větších nároků určitě postačující. Pokud tedy chcete vybavit svůj počítač či notebook externím TV tunerem kvůli sledování a nahrávání a neplánujete se blíže věnovat střihu, tak si s čistým svědomím klidně Smart TV USB2 pořiďte, pokud požadujete stereo, je k mání i stereo verze. Funkční jsou i alternativní software, což bude určitě vyhovovat především zasvěcenějším uživatelům.

Tento článek byl vytvořen ve spolupráci s internetovým magazínem pctuning.