Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Grass Valley EDIUS Neo 2

5.10.2009, Radek Jahoda, recenze
EDIUS je trochu neprávem opomíjeným video editorem pro profesionály. Aby se Grass Valley dostal k více zákazníkům, uvedl EDIUS Neo 2, jenž se snaží zaútočit i na pokročilejší domácí uživatele a střihače, co mají hlouběji do kapsy s možností upgrade na EDIUS.
Kapitoly článku:
Grass Valley se zabýval vždy spíše produkčními a broadcast profesionálními systémy, na které běžný člověk nedosáhl. Tenkrát ještě pod křídly francouzského giganta Thomson se proto rozhodl rozšířit své území činnosti a pohltil jednu stálici mezi střihovými systémy - Canopus. Ten se proslavil jednak svým video editorem EDIUS, ale také střihovými systémy, kvalitními zachytávacími kartami především pro konverzi do DV a velmi kvalitními kodeky. Aby putování Canopusu neskončilo, letos byl Grass Valley prodán a dostal se pod křídla soukromých investorů pod vedením německé PARTER Capital Group.

EDIUS Neo 2 má být sice chudším bratříčkem profesionálního software EDIUS, ale výčet jeho vlastností tomu moc nenapovídá. Má neomezené množství video i audio stop včetně vnořených stop, podporu pro všechny běžné video formáty, ať už v normálním SD rozlišení nebo vysokém HD. Nechybí tedy jak DV, tak i HDV, AVCHD, Windows Media a Quicktime.

Výrobce doporučuje pracovat na počítači vybaveném minimálně Intel Pentium 4 s frekvencí 3 GHz a 512 MB paměti, pro HD ale raději Intel Core 2 Duo s 1 GB paměti. Podporovány jsou jen 32bitové Windows verzí XP nebo Vista.

Software je dodáván v běžné krabičce pro DVD disky, ve které je vše podstatné. Neneseme tedy domů nic velkého a těžkého a snadno ji strčíme do kapsy.Uvnitř je jeden DVD disk s instalací EDIUS Neo 2 a programem AVCHD converter, druhý disk je CD a jsou na něm efektové nástroje proDAD Mercalli 1.0 a Vitascene 1.0. Přiložen je i registrační formulář a malý návod na instalaci. Pokud hledáte manuál, tak ten je v anglické verzi ve formátu PDF přiložen na DVD a pokud chcete návod český, tak ten si můžete stáhnout od českého dodavatele firmy Syntex - jde o kompletní překlad anglické verze a má 790 stran.V požadavcích na systém se sice dočteme, že potřebujeme 800 MB místa na disku, ale celá instalace ve skutečnosti zabere o něco více. Samotný EDIUS Neo 2 má 900 MB, AVCHD konvertor zabere 13 MB a pokud nainstalujeme ještě dodatečné nástroje Mercalli a Vitascene, tak počítejme s dalšími 11 a 123 MB. Nejvíce místa na disku zabírají template pro tvorbu DVD, celkem je to 740 MB. Jde o velké množství PNG obrázků, takže je to pochopitelné. Samotný program má jen asi 60 MB.