Grass Valley EDIUS Neo 2

Grass Valley EDIUS Neo 2
, , recenze
EDIUS je trochu neprávem opomíjeným video editorem pro profesionály. Aby se Grass Valley dostal k více zákazníkům, uvedl EDIUS Neo 2, jenž se snaží zaútočit i na pokročilejší domácí uživatele a střihače, co mají hlouběji do kapsy s možností upgrade na EDIUS.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Grass Valley se zabýval vždy spíše produkčními a broadcast profesionálními systémy, na které běžný člověk nedosáhl. Tenkrát ještě pod křídly francouzského giganta Thomson se proto rozhodl rozšířit své území činnosti a pohltil jednu stálici mezi střihovými systémy - Canopus. Ten se proslavil jednak svým video editorem EDIUS, ale také střihovými systémy, kvalitními zachytávacími kartami především pro konverzi do DV a velmi kvalitními kodeky. Aby putování Canopusu neskončilo, letos byl Grass Valley prodán a dostal se pod křídla soukromých investorů pod vedením německé PARTER Capital Group.

EDIUS Neo 2 má být sice chudším bratříčkem profesionálního software EDIUS, ale výčet jeho vlastností tomu moc nenapovídá. Má neomezené množství video i audio stop včetně vnořených stop, podporu pro všechny běžné video formáty, ať už v normálním SD rozlišení nebo vysokém HD. Nechybí tedy jak DV, tak i HDV, AVCHD, Windows Media a Quicktime.

Výrobce doporučuje pracovat na počítači vybaveném minimálně Intel Pentium 4 s frekvencí 3 GHz a 512 MB paměti, pro HD ale raději Intel Core 2 Duo s 1 GB paměti. Podporovány jsou jen 32bitové Windows verzí XP nebo Vista.

Software je dodáván v běžné krabičce pro DVD disky, ve které je vše podstatné. Neneseme tedy domů nic velkého a těžkého a snadno ji strčíme do kapsy.Uvnitř je jeden DVD disk s instalací EDIUS Neo 2 a programem AVCHD converter, druhý disk je CD a jsou na něm efektové nástroje proDAD Mercalli 1.0 a Vitascene 1.0. Přiložen je i registrační formulář a malý návod na instalaci. Pokud hledáte manuál, tak ten je v anglické verzi ve formátu PDF přiložen na DVD a pokud chcete návod český, tak ten si můžete stáhnout od českého dodavatele firmy Syntex - jde o kompletní překlad anglické verze a má 790 stran.V požadavcích na systém se sice dočteme, že potřebujeme 800 MB místa na disku, ale celá instalace ve skutečnosti zabere o něco více. Samotný EDIUS Neo 2 má 900 MB, AVCHD konvertor zabere 13 MB a pokud nainstalujeme ještě dodatečné nástroje Mercalli a Vitascene, tak počítejme s dalšími 11 a 123 MB. Nejvíce místa na disku zabírají template pro tvorbu DVD, celkem je to 740 MB. Jde o velké množství PNG obrázků, takže je to pochopitelné. Samotný program má jen asi 60 MB.
reklama
Nejnovější články
Poslední aktualizace pro LG OLED TV (2019) může rozladit Dolby Vision Poslední aktualizace pro LG OLED TV (2019) může rozladit Dolby Vision
Aktuální firmware 5.10.04 přidělal vrásky na čele některých majitelům televizí LG C9 a nejspíš také dalších OLED TV z roku 2019. Po updatu totiž přestal za určitých okolností fungovat formát Dolby Vision, což se projevuje blikající obrazovkou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia Shield TV získává rozhraní ve stylu Google TV, obsahuje i reklamu Nvidia Shield TV získává rozhraní ve stylu Google TV, obsahuje i reklamu
Uživatelé Nvidia Shield TV se mohou těšit na vylepšené uživatelské rozhraní Android TV. Domovská obrazovka inspirovaná Google TV se zaměřuje na doporučování pořadů. Někteří uživatelé ovšem kritizují výrazný sponzorovaný obsah.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Skoro polovina 4K TV prodaných v ČR je od Samsungu Skoro polovina 4K TV prodaných v ČR je od Samsungu
Samsungu se daří nejen na globálním trhu s televizory, ale také v Česku. Ze všech chytrých televizorů prodaných v dubnu jich bezmála třetina nesla logo Samsungu. V kategorii TV nad 75" drží dokonce více než poloviční podíl.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV ztrácí kanály skupiny AMC, ale představuje i řadu novinek O2 TV ztrácí kanály skupiny AMC, ale představuje i řadu novinek
AMC, Film+, Spektrum, Sport1 nebo Minimax. Tyto a další kanály zmizí za pár týdnů z nabídky O2 TV. Naopak dojde k přidání desítky kanálů včetně exkluzivní novinky HGTV HD z rodiny Discovery. Připravena je i služba O2 TV Plus pro filmové fanoušky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
SledováníTV zdarma na 6 měsíců? TCL rozdává dárek k TV a soundbarům SledováníTV zdarma na 6 měsíců? TCL rozdává dárek k TV a soundbarům
Pokud si zakoupíte televizor TCL nebo Thomson, případně soundbar TCL, máte nárok na vyzkoušení služby SledováníTV po dobu 6 měsíců. Balíček v hodnotě 1 880 Kč obsahuje více než stovku kanálů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik