Grass Valley EDIUS Neo 2

Grass Valley EDIUS Neo 2
, , recenze
EDIUS je trochu neprávem opomíjeným video editorem pro profesionály. Aby se Grass Valley dostal k více zákazníkům, uvedl EDIUS Neo 2, jenž se snaží zaútočit i na pokročilejší domácí uživatele a střihače, co mají hlouběji do kapsy s možností upgrade na EDIUS.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Grass Valley se zabýval vždy spíše produkčními a broadcast profesionálními systémy, na které běžný člověk nedosáhl. Tenkrát ještě pod křídly francouzského giganta Thomson se proto rozhodl rozšířit své území činnosti a pohltil jednu stálici mezi střihovými systémy - Canopus. Ten se proslavil jednak svým video editorem EDIUS, ale také střihovými systémy, kvalitními zachytávacími kartami především pro konverzi do DV a velmi kvalitními kodeky. Aby putování Canopusu neskončilo, letos byl Grass Valley prodán a dostal se pod křídla soukromých investorů pod vedením německé PARTER Capital Group.

EDIUS Neo 2 má být sice chudším bratříčkem profesionálního software EDIUS, ale výčet jeho vlastností tomu moc nenapovídá. Má neomezené množství video i audio stop včetně vnořených stop, podporu pro všechny běžné video formáty, ať už v normálním SD rozlišení nebo vysokém HD. Nechybí tedy jak DV, tak i HDV, AVCHD, Windows Media a Quicktime.

Výrobce doporučuje pracovat na počítači vybaveném minimálně Intel Pentium 4 s frekvencí 3 GHz a 512 MB paměti, pro HD ale raději Intel Core 2 Duo s 1 GB paměti. Podporovány jsou jen 32bitové Windows verzí XP nebo Vista.

Software je dodáván v běžné krabičce pro DVD disky, ve které je vše podstatné. Neneseme tedy domů nic velkého a těžkého a snadno ji strčíme do kapsy.Uvnitř je jeden DVD disk s instalací EDIUS Neo 2 a programem AVCHD converter, druhý disk je CD a jsou na něm efektové nástroje proDAD Mercalli 1.0 a Vitascene 1.0. Přiložen je i registrační formulář a malý návod na instalaci. Pokud hledáte manuál, tak ten je v anglické verzi ve formátu PDF přiložen na DVD a pokud chcete návod český, tak ten si můžete stáhnout od českého dodavatele firmy Syntex - jde o kompletní překlad anglické verze a má 790 stran.V požadavcích na systém se sice dočteme, že potřebujeme 800 MB místa na disku, ale celá instalace ve skutečnosti zabere o něco více. Samotný EDIUS Neo 2 má 900 MB, AVCHD konvertor zabere 13 MB a pokud nainstalujeme ještě dodatečné nástroje Mercalli a Vitascene, tak počítejme s dalšími 11 a 123 MB. Nejvíce místa na disku zabírají template pro tvorbu DVD, celkem je to 740 MB. Jde o velké množství PNG obrázků, takže je to pochopitelné. Samotný program má jen asi 60 MB.
reklama
Nejnovější články
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita Netflix snížil bitrate 4K videí o 50 %, aniž by utrpěla kvalita
Nejspíš jste si toho ani nevšimli, ale datový tok při přehrávání obsahu na Netflixu v posledních týdnech výrazně klesl – údajně v průměru o polovinu. Naopak kvalita videa měla utrpět zcela minimálně. Tento „zázrak“ umožnila dynamická optimalizace.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z
QD-OLED TV od Samsung Electronics se možná nakonec nedočkáme, neboť společnost podle uniklých informací není spokojena s kvalitou panelů. Mezitím proběhla registrace nových ochranných známek týkajících se QLED TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
H96 Max H616: populární TV box v nové verzi s čipem Allwinner H96 Max H616: populární TV box v nové verzi s čipem Allwinner
Ve vodách čínských e-shopu byla objevena další zajímavá novinka. Levný TV box H96 Max byl představen v upgradované verzi, která používá nový procesor Allwinner H616 místo původního Rockchipu. Nechybí ani Android 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik