Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Grass Valley EDIUS 6: kam kráčí?

28.2.2011, Radek Jahoda, recenze
Grass Valley se pyšní tím, že jeho EDIUS je nejsvižnějším video editorem, v poslední době mu ale v tomto směru šlape na paty hodně konkurentů. Dokáže si šestá verze udržet své pozice, nebo vyklidí pole bez boje?
Kapitoly článku:
  1. Grass Valley EDIUS 6: kam kráčí?
  2. Prostředí
  3. Časová osa
  4. Nástroje
  5. Import a export
  6. Závěr
Nelze říci, že by EDIUS byl nějak slavný. Může za to i období, kdy jeho výrobce kráčel z jednoho majitele na druhého, než se usadil právě u Grass Valley, který mu začal dávat novou krev. Přitom výčet vlastností si nezadá se slavnějšími jmény a v mnohém je i překonává. Každý z editorů na trhu se ale může chlubit některými unikátními vlastnostmi, zmiňme např. Adobe Premiere se svým modelem bezeztrátového střihu a pluginů nebo Sony Vegas s bezkonkurenčně nejpřívětivějším uživatelským rozhraním.

EDIUS sice vždy nabízel hlavně rychlost a plynulost náhledu i filtrů v reálném čase, to ale vždy profesionálové řeší koupí výkonnějšího hardware. Z jejich hlediska to není primární omezení. U domácího amatérského použití je to zásadní, EDIUS ale míří výše jak možnostmi, tak i cenou. 21 000 Kč je jen o něco méně, než kolik stojí Premiere, ovšem i tak je nad možnostmi většiny smrtelníků. Ti pak musí sáhnout po levnější verzi EDIUS Neo, ale ta má konkurentů snad ještě více než samotný EDIUS. Ke střižně EDIUS se dodávají i některé vstupně/výstupní karty, např. HDSPARK s HDMI rozhraním nebo HDSTORM Plus s HDMI a komponentními vstupy a výstupy.

Že EDIUS není pro každého, to potvrzuje i dodávaná ochrana proti nelegálnímu kopírování. Místo jen klasického sériového čísla a registrace jako všichni ostatní potřebuje navíc i klíč, který je nutné zasunout do USB portu. Bez toho je EDIUS nepoužitelný. Otázka je, zda to nejsou jen zbytečné náklady navíc, ale to už si musí výrobce přebrat sám.



Podívejme se nejprve na novinky, které šestá verze přinesla. A rychlost zde hraje opět prim, protože má být opět svižnější, střih v reálném čase má být možný jak v SD (což je dnes standard), tak i v HD rozlišení. A to v plném rozlišení s plným náhledem, ne jen v nižším rozlišení. Podporováno je i rozlišení Digital Cinema 4K (4096 x 2160 bodů), ale zde asi náhled v plném rozlišení v reálném čase čekat nemůžeme. Každopádně EDIUS používá k urychlení práce i grafický procesor, který počítá některé efekty (jsou tak označeny v seznamu).

Rozšířena byla i podpora formátů, takže nyní by uživatele nemělo nic překvapit. Jednak je zde možnost střihu v 10bitových barvách, takže konečně lze využít rozšířené barevné hloubky nových kamer. Kvůli tomu je zde nový HQX kodek, který podporuje 10 bitů na barvu. Přibyla podpora pro formát Canon XF používaný na DSLR fotoaparátech EOS, podporuje MXF formát (XDCAM, AVC-Intra) a také konečně plně zvládá AVCHD formát včetně exportu. Nezapomeňme ani na DVCPRO HD a HDV, plně tedy podporuje i import z kamer SONY XDCAM a Panasonic P2. Zde si neodpustím malé rýpnutí - proč si všichni výrobci (nebo spíše jejich marketingoví manažeři) myslí, že jsou první, kdo formáty zvládá, a navíc nejlépe? Nestačí konstatování faktu, když už se toho konečně dočkáme? Tak jako tak, šestka je v tomto směru zcela konkurenceschopná a nic ji v tomto směru nepřekvapí. Jako mnoho jiných editačních programů využívá pro import a export některých formátů Quicktime, který se nainstaluje spolu s programem.



Z nových editačních funkcí stojí za zmínku podpora 16 kamer v multicam módu, nový Free-shape mask filtr, Track Matte keyer, vylepšený proxy mód, nové možnosti práce v časové ose (jako výběr stop a práce jen v nich, drag-and-drop pravým tlačítkem myši), možnost práce s offline soubory nebo vylepšený status bar.

Spolu s EDIUSem 6 se dodává i několik pluginů od jiných výrobců:
  • proDAD Mercalli 2.0 - stabilizátor roztřesení obrazu
  • proDAD Vitascene 1.0 - balík video efektů od firmy proDAD
  • NewBlue VideoEssentials - balík video filtrů od NewBlue
  • iZotope VST Plug-ins - balík zvukových filtrů od iZotope

Celá instalace EDIUS 6 zabere 1.1 GB, z čehož 770 MB jsou template pro DVD menu. Dodávané pluginy pak mají navíc celkem 170 MB.