Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Genius DVR-HD560: levná kamera do auta

15.11.2012, Jan Vítek, recenze
Nedávno společnost Genius představila světu svou novou kameru, která je určena pro montáž na čelní sklo automobilu a sledování provozu. Kamera umožní záznam na karty SD, má vlastní IR diody pro přísvit ve tmě a také vlastní baterii. A co dál?
Videokamery do auta jsou stále populárnější a také stále dostupnější. Dají se pořídit už za cenu pod 1 000 Kč s daní, i když v takovém případě jde spíše o hračky než o dobře použitelný hardware. Firma Genius má přitom reputaci výrobce levného hardwaru, který by však měl být dobře využitelný. Zákazník by samozřejmě neměl očekávat výjimečnou kvalitu, na to jsou tu dražší modely. Oněch 1 500 Kč, které dáte za Genius DVR-HD560, tedy můžeme považovat za rozumné minimum. K tomu ale budete muset ještě připočítat několik stokorun za kartu SD, bez níž se neobejdete.Genius DVR-HD560 podporuje až 32GB kartu a vyžaduje rychlostní verzi minimálně Class 4, což tedy v dnešní době není žádné omezení. Za to nabídne možnost pořizovat záběry v rozlišení až 1280 x 720 při 30 snímcích za sekundu nebo 1440 x 1080 při 15 snímcích pomocí 5megapixelového senzoru.

Vedle toho má také šest infračervených LED, které se pomocí světločivného senzoru automaticky zapnou a osvětlí prostor před objektivem. Účinné ale budou samozřejmě jen na několik metrů. Dále dostaneme také malou baterii, díky níž budeme moci nahrávat video či fotografovat i mimo auto a dosah jeho zapalovače, pro nějž nám Genius přibalil příslušný adaptér. A nakonec mohu zmínit přítomné rozhraní HDMI, takže kameru můžeme ihned připojit třeba na televizor.


Model
Genius DVR-HD560
Rozměry
109 × 59 × 22 mm
Hmotnost
103 gramů
Velikost displeje
2,5 palce
Typ senzoru
CMOS, ? Mpix *
Objektiv
skleněný, záběr 120°
Záznam videa / fotografií
AVI/H.264
JPEG (až 12 Mpix - softwarová interpolace)
Rozlišení videa / FPS, délka záznamu na 2GB kartu
1440 x 1080/15 FPS, 29 minut
1280 x 720/30 FPS, 29 minut
720 x 480 /30 FPS, 65 minut
Rozlišení fotografií
3 / 5 / 8 / 12 Mpix
Záznamové médium
SDHC, až 32 GB, alespoň Class 4
Rozhraní
mini USB
mini HDMI
napájení DC 12 V
Zvuk
zabudovaný mikrofon
Napájení
DC 12 V/cigaretová zásuvka
Akumulátor
BL-4C Li-ion
2,035 Wh (3,7 V / 550 mAh)
výdrž cca 1 hodina 30 minut
Obsah balení
Kamera
Napájecí adaptér do zapalovače
Stojan s přísavkou
USB kabel
HDMI kabel
Baterie BL-4C li-ion
Manuál
Kompatibilita
CPU: alespoň Pentium 4 2,4 GHz
Monitor: rozlišení 1280 × 720 nebo 1280 × 1024
RAM: alespoň 1 GB
OS: Windows XP, Windows Vista (32/64bit) a Windows 7 (32/64bit)
USB 2.0

*/ Genius uvádí na stránkách 5 Mpix s interpolací na 12 Mpix, ovšem na krabici je uveden 1Mpix senzor CMOS


Ze seznamu příslušenství se dozvíme, že od Geniusu dostaneme veškeré příslušenství nutné k provozu, tedy samozřejmě až na paměťovou kartu. A právě na příslušenství se zaměříme hned na začátku.


Příslušenství


Na první fotografii se ukazuje kabeláž, adaptér a stojan, kde nechybí kabely pro rozhraní USB a HDMI. Pro napájení v autě poslouží adaptér do zapalovače vybavený dostatečně dlouhou šňůrou. Ta má dle hrubého měření délku 3,5 metru, což je dost i na to, abyste mohli vést kabel ke kameře oklikou, třeba pod palubní deskou přes A sloupek.
- klikněte pro zvětšení -


Nakonec první fotografie ukazuje stojánek s přísavkou. Ta je vybavena páčkou a na svém místě sedí velmi pevně. Z ní pak šikmo vychází krátké rameno zakončené kloubem, který dovolí nastavit vertikální úhel pohledu. S druhým kloubem ani nemusíte hýbat, respektive jej ponecháte narovnaný, pokud tedy nebudete chtít natáčet video na výšku. Horizontální úhel pohledu pak upravíme až na samotném spojení s kamerou, kde je klasický závit hodící se i pro běžné stativy. Stojan vypadá, že by měl něco vydržet, ale pro jistotu bych při úpravách nastavení pohledu kamery klouby plně povoloval, než abych překonával aretaci silou. Kamera by se ani neměla v autě klepat, ale o tom se konec konců přesvědčíme prohlédnutím jejích záznamů.

Nakonec dostaneme kartičku s informacemi o záruce, vícejazyčný manuál včetně českého překladu, který je až na popisek "sací otvor" u závitu kamery použitelný, i když velmi stručný. Nakonec tu je malá baterie, u níž se bohužel nedozvíme, jakou výdrž by asi tak měla mít. Jisté ale je, že ta se bude lišit v závislosti na použití IR diod k přísvitu a vzhledem ke kapacitě 2 Wh nebude dlouhá.
reklama
reklama