Faster! Harder! FireCoder!

Faster! Harder! FireCoder!
, , recenze
Toshiba vytáhla z Cell procesoru v PlayStation 3 jednu jeho část - stream procesor SpursEngine určený coby media procesor pro dekompresi a kompresi videa. Své uplatnění našel v samostatném čipu, který si zase našel cestu do karty Grass Valley FireCoder Blu.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. Faster! Harder! FireCoder!
 2. FireCoder Blu
 3. Software
 4. Test
 5. Výsledky
 6. Závěr
reklama
Stream procesor SpursEngine má pomoci počítačům, set-top-boxům a rekordérům v jejich práci při zpracování hlavně HD videa a také při optimalizaci a zvýšení kvality převodu standardního rozlišení do vysokého HD. Jak bylo řečeno, původně byl určen pro PlayStation 3, Toshiba se ale rozhodla, že je škoda ho nechat jen jako jednoúčelový design, přidala k němu PCI-Express rozhraní pro komunikaci a připojení na XDR DRAM paměti od firmy Rambus.

SpursEngine obsahuje čtyři procesory Synergistic Processing Elements (SPE), hardwarový dekodér a kodér videa ve formátech MPEG-2 a H.264. Tyto kodeky se v podstatě vyvinuly z dalších SPE jednotek, v Cell procesoru zůstaly programovatelné, zde jsou jednoúčelové, ale jsou upravené a mají nižší příkon. SPE je v podstatě jen RISC procesor, který běží na frekvenci 1,5 GHz a má výkon 12 Gflops, celkem tedy mají všechny čtyři 48 Gflops. To je pro srovnání výkon nejnovějšího procesoru Intel Core i7 na frekvenci 3 GHz, rovněž se čtyřmi jádry. SpursEngine má ale navíc hardwarové kodéry videa a ztrátový výkon jen 10-20 W (TDP) podle zátěže, kdežto Core i7 dosahuje TDP cca 135 W (podle typu). To vše SpursEngine předurčuje být při kódování videa mnohem rychlejší než dnešní desktopové procesory.


Blokové schéma media procesoru SpursEngine

Samotná práce čipu funguje jednoduše tak, že je do něj poslán video stream, ten je dekódován MPEG-2 nebo H.264 dekodérem, zpracován SPE procesory, např. vyčištěn, provedena změna velikosti apod. a dále poslán do enkodéru.


Tok dat ve SpursEngine

Video kodeky mají následující parametry:
H.264 kodek:
 • High Profile@Level 4.1
 • 1920x1080 při 60 nebo 50 sn/s prokládaně
 • 1280x720 při 60 sn/s neprokládaně

MPEG-2 kodek:
 • Main Profile@High Level
 • 1920x1080 při 60 nebo 50 sn/s prokládaně
 • 1280x720 při 60 sn/s neprokládaně

PCI Express rozhraní podporuje šířku x1, x2 nebo x4, dostupné karty na trhu ale používají jen šířku x1, tedy 200 MB/s. Na trhu jsou kromě referenčního designu jen dvě karty, které používají procesor SpursEngine. Jde o Leadtek WinFast PxVC1100 a právě Grass Valley FireCoder Blu, na kterou se dnes podíváme. Jinak ho lze najít i v některých noteboocích od Toshiby.
reklama
Nejnovější články
Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z Samsung prý není spokojen s kvalitou QD-OLED, zaregistroval si známky QLED+ a QLED Z
QD-OLED TV od Samsung Electronics se možná nakonec nedočkáme, neboť společnost podle uniklých informací není spokojena s kvalitou panelů. Mezitím proběhla registrace nových ochranných známek týkajících se QLED TV.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
H96 Max H616: populární TV box v nové verzi s čipem Allwinner H96 Max H616: populární TV box v nové verzi s čipem Allwinner
Ve vodách čínských e-shopu byla objevena další zajímavá novinka. Levný TV box H96 Max byl představen v upgradované verzi, která používá nový procesor Allwinner H616 místo původního Rockchipu. Nechybí ani Android 10.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Je tady tvOS 14 pro Apple TV. Rozšiřuje obraz v obraze a YouTube ve 4K Je tady tvOS 14 pro Apple TV. Rozšiřuje obraz v obraze a YouTube ve 4K
Po měsících testování Apple vydal tvOS 14, nejaktuálnější verzi operačního systému Apple TV. Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější novinky. Zároveň byl oznámen balíček služeb Apple One, který bude začínat na pouhých 285 Kč.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Bose Smart Soundbar 300: „chytřejší“ novinka se dostane do Evropy Bose Smart Soundbar 300: „chytřejší“ novinka se dostane do Evropy
Značka Bose oznámila evropskou cenu pro svůj Smart Soundbar 300, který oznámila před pár týdny, ale původně pouze pro USA. Novinka nabízí více funkcí než stávající Bose TV Speaker, po stránce designu i zvuku se ovšem oba modely shodují.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Epson přidává laserový projektor s Android TV a sedm dalších novinek Epson přidává laserový projektor s Android TV a sedm dalších novinek
Epson zařadil do nabídky nový laserový projektor s ultrakrátkou projekční vzdáleností a systémem Android TV. Dalších sedm novinek potom nabídne běžnějších technologie pro domácí kino i kanceláře.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik