Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Evolve BlackStar HD: konečně s Irdetem

3.3.2011, Jiří Piškula, recenze
Pod značkou EVOLVE se dostal na český trh v nedávné době již druhý satelitní přijímač s podporou příjmu ve vysokém rozlišení (HD). Konkurence v této oblasti se stále zvyšuje, dováženo je čím dál více levných HD přístrojů. Jak si mezi nimi vede značka Evolve?
Když se vloni v květnu objevil na trhu první HD satelitní přijímač Evolve Apollo HD, vzbudil u mnoha uživatelů značný zájem. Za cenu kolem 3000 Kč nabízel v té době zajímavé funkce, ovšem zařízení mělo i mnoho „much“, což kromě našich testů potvrdily i ohlasy čtenářů v diskuzi u v srpnu publikované recenze. Po půl roce se nám do rukou dostává jeho nástupce nebo spíš souputník, neboť se prodávají oba, s označením Evolve Black Star HD. Poradí si s vysíláním ve standardním (SD) i ve vysokém (HD) rozlišení v kódování MPEG-2 a MPEG-4 AVC (H.264) v normách DVB-S a DVB-S2, včetně příjmu rozhlasového vysílání. Pro příjem kódovaných programů má integrovanou čtečkou systému Irdeto, přijímá samozřejmě i volně šířené (FTA) programy.



Kódovací systém Irdeto v České republice momentálně využívá satelitní televize Skylink a přijímač Evolve BlackStar HD má i patřičnou certifikaci, kterou právě Skylink uděluje všem zařízením, jež splňují technické parametry a další podmínky pro bezproblémové fungování v systému kódování Irdeto.


Balení přijímače je shodné s jinými produkty této značky.

Na předním panelu najdeme běžné ovládací a signalizační prvky, které tato kategorie přístrojů obvykle nabízí (zleva): tlačítko pro přepínání mezi aktivním úsporným (stand-by) režimem, snímač signálu dálkového ovladače, jednoduchý čtyřmístný sedmisegmentový displej sloužící k zobrazování čísla kanálu nebo běžných provozních stavů, tlačítko pro vyvolání hlavní nabídky, křížová tlačítka pro přepínání kanálů/posun kurzoru s potvrzovacím tlačítkem „OK“ uprostřed, dále USB port pro připojení externího paměťového zařízení (chráněný gumovou krytkou) a zcela vpravo odklopná dvířka, pod kterými najdete slot integrované čtečky pro vložení karty Irdeto, pod nímž je vidět vylisovaná pozice pro CI slot, ovšem u tohoto zařízení není využita (zaslepeno).


V centrální části předního panelu je jednoduchý čtyřmístný displej oranžové barvy se základními ovládacími tlačítky.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Výbava zadního panelu je následovná: zcela vlevo najdete dvojici F konektorů – jeden pro připojení satelitní antény (LNB in) a druhý pro případné odvedení signálu do dalšího přístroje (loop out), hned za nimi následuje konektor HDMI, pak trojice konektorů CINCH pro kompozitní video a stereofonní audio výstup, další trojice CINCHů pro komponentní video, optický digitální zvukový výstup S/PDIF, konektor SCART pro připojení k TV, výčet uzavírá pevná přípojka napájecího kabelu a kolébkový vypínač napájení celého přístroje.


Na zadním panelu najdete všechna běžně používaná rozhraní a konektory pro přenos obrazu/zvuku - kompozitní, komponentní (CINCH i SCART), HDMI a optický digitální audio výstup.
-klikněte pro zvětšení obrázku-



Dvířka kryjící slot čtečky Irdeto karet se netradičně otvírají do boku.


Detailní pohled na slot pro dekódovací kartu, pozice připravená pro CI modul je zaslepena.

Dálkový ovladač má úctyhodných 48 tlačítek a na rozdíl od předchozího HD satelitního přijímače z dílny Evolve má konečně plnohodnotné rozměry, dobře padne do ruky a vcelku příjemně se s ním pracuje. Ve spodní části mu nechybí sekce pro ovládání funkcí PVR. Co je však na něm nejlepší a nadmíru zajímavé, je pětice tlačítek, která jsou určena pro ovládání dalších zařízení, a jsou kompletně programovatelná – dálkový ovladač je schopen naučit se kódy z jiných ovladačů, můžete tak např. bez problémů ovládat základní funkce televizoru i satelitního přijímače jediným ovladačem. Způsob zacházení s dálkovým ovladačem v režimu „učení se“ je naštěstí dostatečně (krok za krokem) popsán v přiložené české uživatelské příručce, jinak by bylo využití této funkce problematické.


Na rozdíl od dříve testovaného Evolve Apollo HD má BlackStar ve výbavě poměrně zdařilý ovladač.

Technické parametry satelitního přijímače Evolve BlackStar HD
Počet a typ tunerů 1× DVB-S/S2
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz
Vstupní citlivost (75 Ω) –65 až –25 dBm
Demodulace QPSK, 8PSK
Symbolová rychlost 2–45 MS/s
Napájení LNB V/H 13/18 V (při max. 450 mA)
DiSEqC 1.2 + podpora USALS
Dekódování obrazu MPEG-4 AVC (H.264 ) MP@L4, HP@L4,
MPEG-2 MP@ML
Dekódování zvuku MPEG-2 Layer I a II, AC3 Dolby Digital
Rozlišení obrazu 1080i, 720p, 576p
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Zvukové módy Pravý, levý, stereo
Čtečka karet 1× integrovaná čtečka Irdeto
CI sloty ne
Audio/video výstupy 1× HDMI, 1× TV SCART (RGB, CVBS),
3× CINCH kompozitní + audio,
3× CINCH kompozitní, 1× digitální optický.
Ostatní rozhraní 1× USB 2.0 (Host)
Displej čtyřmístný sedmisegmentový (LED)
Napájení 100–240 V, 50/60 Hz
Spotřeba 22 W (1,6 W v pohotovostním režimu)
Rozměry (š × v × h) 280 × 45 × 180 mm
Hmotnost 2 kg