Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Eaget Play M17: levný koumák

24.9.2012, Pavel Kovač, recenze
Multimediální centra od firmy Eaget jsou obvykle levná a umí toho hodně. Dnešní kousek Play M17 v sobě nese dvojici DVB-T tunerů, šuplík pro pevný disk, Wi-Fi připojení a podporu 1080p. Jak si povede oproti konkurenci?
EAGET Play M17 je horkým kandidátem na levné multimediální centrum. Nese v sobě již starý známý čip Realtek RTD1185DD, který je obvykle zárukou 1080p videa a také od něj očekáváme relativně rychlé reakce systému. Navíc je již nějakou tu dobu na trhu, tak lze očekávat i bezproblémový chod. A právě proto může být EAGET Play M17 velmi dobrou volbou, ale nepředbíhejme.
- klikněte pro zvětšení -


Nejprve se totiž podíváme na balení... tedy na balení čipu. To EAGET zvolil hliníkové. Celý tunel, do kterého vsunul elektroniku, je totiž vyroben z jednoho kusu škrábaného a barveného hliníku. Díky tomu je konstrukce pěkně pevná a ve své podstatě ji kazí snad jen lesklejší přední panel. Na levé straně naleznete otvor pro paměťové karty.
- klikněte pro zvětšení -


Právě přední panel působí trošku lacinějším dojmem. V jeho středu se nachází miniaturní displej na kterém se zobrazuje plynulý/přehraný čas filmu. Nic víc. Tlačítko Power svítí červeně v případě, že je Play M17 ve standby režimu, a modře, pokud je v provozu. Bohužel má kolem sebe viditelnou spáru, a do ní se chytá prach. Fotografie tuto skutečnost (jako obvykle) ještě zvýraznila a ve skutečnosti tam tolik prachu neuvidíte.
- klikněte pro zvětšení -


Udávané rozměry jsou 190 x 181 x 64 mm. A výrobce má pravdu. Kontrola metrem byla prakticky zbytečná a byla provedena hlavně pro ověření informací.
- klikněte pro zvětšení -


Na pravé straně naleznete, designově méně povedený šuplík na pevný disk či SSD. Můžete osadit jak 3,5", tak s trochou odvahy i 2,5". K němu si však připravte adekvátní redukci, přibalena totiž není.
- klikněte pro zvětšení -- klikněte pro zvětšení -


V našem případě jsme zapojili klasický pevný disk. SSD je v tomto případě trošku zbytečné a většina z vás jej do multimediálního centra dávat nebude. Jeho umístění je velmi jednoduché. Na kolejničkách jsou trny, které zapadnou do děr v pevném disku. Navíc můžete (doporučuji) přitáhnout pomocí dvojice šroubů.
- klikněte pro zvětšení -


A nyní přichází to nejdůležitější z první kapitoly. Konektory. Zde najdeme klasické anténní (jak vstup, tak výstup), kompozitní a komponentní obrazový výstup. Také digitální koaxial a optický a v neposlední řadě i nejdůležitější HDMI 1.3 výstup. Pak zde naleznete dvojici USB konektorů pro připojení externího disku. Další USB konektor naleznete na pravé straně v místě, kde se vkládá pevný disk. Tato trojice je navíc posílena o USB 3.0, které však slouží pouze pro přímé propojení s počítačem (nezapojíte do něj flash disk)


Přehled osazených konektorů:
  • HDMI 1.3
  • Kompozitní výstup
  • Komponentní výstup
  • Digitální koaxiální a optický audio výstup
  • 2x USB 2.0 (zadní panel)
  • 1x USB 2.0 (pravá strana)
  • 1x USB 3.0 (režim slave, zadní panel)
  • RJ-45 síťový konektor (1000 Mbps)
  • Anténa IN / OUT

Dnešní multimediální centra bohužel mají takřka bez výhrady aktivní chlazení. Malý ventilátor na zadní straně je slyšet v případě, že máte hlasitost na nízké úrovni, nebo se zrovna vyskytne hluché místo v pořadu. Jinak však jeho hluk ani nezaregistrujete.
- klikněte pro zvětšení -
- klikněte pro zvětšení -


Po odšroubování zadního panelu lze celý kryt vysunout, resp. vysunout elektroniku z tunelu. Poté je třeba rozebrat samotnou elektroniku, která však drží jen na pár šroubcích.
- klikněte pro zvětšení -
- klikněte pro zvětšení -


Uspořádání elektroniky je zcela standardní a nic vás asi nepřekvapí. Ventilátor vyfukuje teplý vzduch kolem TV tuneru. Čip Realtek je samozřejmě chlazen pasivně. Některé konektory jsou viditelně ledabyle pájeny a je vidět, že multimediální centra jsou opravdu taková skládačka.
- klikněte pro zvětšení -


V balení se nachází kromě obligátního manuálu a napájecího zdroje i HDMI kabel. To pokládám za více než příjemné překvapení, protože jsem to u zařízení za tuto cenu ani moc nepředpokládal. Je zde jednoduchá pasivní anténa, na kterou chytnete signál asi jen ve větších městech. U nás ve vsi s 1100 obyvateli jsem chytl jen ruské vysílání o UFO. To však není problém EAGET Play M17, ale signálu u nás. K dálkovému ovládání jsou samozřejmě přibaleny i baterie. Pro propojení s počítačem naleznete i USB 3.0 kabel. Ten je bohužel docela krátký, a tak pokud chcete spojit centrum s počítačem, tak buď notebook, nebo dokoupit kabel.
- klikněte pro zvětšení -


Dálkové ovládání je na můj vkus až příliš strohé a bez výrazného hmatového odlišení se v noci budete jen těžko orientovat. Směrový křiž je ale vyveden dobře a nahmatáte jej prakticky hned. Posun ve filmu směrem vpřed a vzad také (velké kulaté tlačítka). Bohužel pro pozastavení či spuštění filmu (tlačítko play/pause) je třeba zapátrat v paměti, nebo si rozsvítit. Toto tlačítko je totiž umístěno nad zeleným a žlutým tlačítkem. Navíc je neuvěřitelně titěrné. Co k tomu výrobce vedlo, opravdu nevím, ale rozum to asi nebyl.
Jinak však dálkové ovládání padne do ruky docela dobře. V horní třetině zespodu je i vykrojení pro ukazováček. Bohužel celkově je koncepce dálkového ovládání trošku zastaralá.