Eaget Play M17: levný koumák
24.9.2012, Pavel Kovač, recenze
Multimediální centra od firmy Eaget jsou obvykle levná a umí toho hodně. Dnešní kousek Play M17 v sobě nese dvojici DVB-T tunerů, šuplík pro pevný disk, Wi-Fi připojení a podporu 1080p. Jak si povede oproti konkurenci?
Kapitoly článku:
- Eaget Play M17: levný koumák
- Specifikace přístroje
- Menu ovládání
- DVB-T tuner a praktické zkušenosti
- Testovací sestava
- Testy
- Závěr
EAGET Play M17 je horkým kandidátem na levné multimediální centrum. Nese v sobě již starý známý čip Realtek RTD1185DD, který je obvykle zárukou 1080p videa a také od něj očekáváme relativně rychlé reakce systému. Navíc je již nějakou tu dobu na trhu, tak lze očekávat i bezproblémový chod. A právě proto může být EAGET Play M17 velmi dobrou volbou, ale nepředbíhejme.
Nejprve se totiž podíváme na balení... tedy na balení čipu. To EAGET zvolil hliníkové. Celý tunel, do kterého vsunul elektroniku, je totiž vyroben z jednoho kusu škrábaného a barveného hliníku. Díky tomu je konstrukce pěkně pevná a ve své podstatě ji kazí snad jen lesklejší přední panel. Na levé straně naleznete otvor pro paměťové karty.
Právě přední panel působí trošku lacinějším dojmem. V jeho středu se nachází miniaturní displej na kterém se zobrazuje plynulý/přehraný čas filmu. Nic víc. Tlačítko Power svítí červeně v případě, že je Play M17 ve standby režimu, a modře, pokud je v provozu. Bohužel má kolem sebe viditelnou spáru, a do ní se chytá prach. Fotografie tuto skutečnost (jako obvykle) ještě zvýraznila a ve skutečnosti tam tolik prachu neuvidíte.
Udávané rozměry jsou 190 x 181 x 64 mm. A výrobce má pravdu. Kontrola metrem byla prakticky zbytečná a byla provedena hlavně pro ověření informací.
Na pravé straně naleznete, designově méně povedený šuplík na pevný disk či SSD. Můžete osadit jak 3,5", tak s trochou odvahy i 2,5". K němu si však připravte adekvátní redukci, přibalena totiž není.
V našem případě jsme zapojili klasický pevný disk. SSD je v tomto případě trošku zbytečné a většina z vás jej do multimediálního centra dávat nebude. Jeho umístění je velmi jednoduché. Na kolejničkách jsou trny, které zapadnou do děr v pevném disku. Navíc můžete (doporučuji) přitáhnout pomocí dvojice šroubů.
A nyní přichází to nejdůležitější z první kapitoly. Konektory. Zde najdeme klasické anténní (jak vstup, tak výstup), kompozitní a komponentní obrazový výstup. Také digitální koaxial a optický a v neposlední řadě i nejdůležitější HDMI 1.3 výstup. Pak zde naleznete dvojici USB konektorů pro připojení externího disku. Další USB konektor naleznete na pravé straně v místě, kde se vkládá pevný disk. Tato trojice je navíc posílena o USB 3.0, které však slouží pouze pro přímé propojení s počítačem (nezapojíte do něj flash disk)
Přehled osazených konektorů:
- HDMI 1.3
- Kompozitní výstup
- Komponentní výstup
- Digitální koaxiální a optický audio výstup
- 2x USB 2.0 (zadní panel)
- 1x USB 2.0 (pravá strana)
- 1x USB 3.0 (režim slave, zadní panel)
- RJ-45 síťový konektor (1000 Mbps)
- Anténa IN / OUT
Dnešní multimediální centra bohužel mají takřka bez výhrady aktivní chlazení. Malý ventilátor na zadní straně je slyšet v případě, že máte hlasitost na nízké úrovni, nebo se zrovna vyskytne hluché místo v pořadu. Jinak však jeho hluk ani nezaregistrujete.
Po odšroubování zadního panelu lze celý kryt vysunout, resp. vysunout elektroniku z tunelu. Poté je třeba rozebrat samotnou elektroniku, která však drží jen na pár šroubcích.
Uspořádání elektroniky je zcela standardní a nic vás asi nepřekvapí. Ventilátor vyfukuje teplý vzduch kolem TV tuneru. Čip Realtek je samozřejmě chlazen pasivně. Některé konektory jsou viditelně ledabyle pájeny a je vidět, že multimediální centra jsou opravdu taková skládačka.
V balení se nachází kromě obligátního manuálu a napájecího zdroje i HDMI kabel. To pokládám za více než příjemné překvapení, protože jsem to u zařízení za tuto cenu ani moc nepředpokládal. Je zde jednoduchá pasivní anténa, na kterou chytnete signál asi jen ve větších městech. U nás ve vsi s 1100 obyvateli jsem chytl jen ruské vysílání o UFO. To však není problém EAGET Play M17, ale signálu u nás. K dálkovému ovládání jsou samozřejmě přibaleny i baterie. Pro propojení s počítačem naleznete i USB 3.0 kabel. Ten je bohužel docela krátký, a tak pokud chcete spojit centrum s počítačem, tak buď notebook, nebo dokoupit kabel.
Dálkové ovládání je na můj vkus až příliš strohé a bez výrazného hmatového odlišení se v noci budete jen těžko orientovat. Směrový křiž je ale vyveden dobře a nahmatáte jej prakticky hned. Posun ve filmu směrem vpřed a vzad také (velké kulaté tlačítka). Bohužel pro pozastavení či spuštění filmu (tlačítko play/pause) je třeba zapátrat v paměti, nebo si rozsvítit. Toto tlačítko je totiž umístěno nad zeleným a žlutým tlačítkem. Navíc je neuvěřitelně titěrné. Co k tomu výrobce vedlo, opravdu nevím, ale rozum to asi nebyl.
Jinak však dálkové ovládání padne do ruky docela dobře. V horní třetině zespodu je i vykrojení pro ukazováček. Bohužel celkově je koncepce dálkového ovládání trošku zastaralá.