Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

EAGET H5: kovový elegán

17.8.2012, Jakub Doležal, recenze
Model H5 se mezi multimediálními centry rozhodně neztratí, tedy alespoň po stránce vzhledu. My se však vzhledem nenecháme obloudit a nahlédneme i pod kapotu. Bude výrobcem udávaná výbava, zejména čipset Sigma, proti konkurenci stačit?
Kapitoly článku:

S výrobky společnosti EAGET jsem měl tu čest takřka před rokem, kdy redakčními testy prošly modely M6 a X5R. Obě zařízení nebyla vyloženě špatná, ale celkové hodnocení výrazně srážel nedodělaný software. Jsem tedy velmi zvědavý, jak se výrobce za tu dobu posunul a také, jak si povede oproti současné konkurenci. Již s prvním dotykem přichází příjemné překvapení, neboť prakticky celé šasi tohoto modelu je tvořeno z kovu. Nic nevrže, nic se neprohýbá a celkově to vypadá až nečekaně dobře. Pryč jsou také lesklé plochy, které s radostí zachytávají jakoukoliv mastnotu. V záplavě plastových modelů je tedy EAGET H5 celkem zajímavým osvěžením.



EAGET H5 - základní pohled

- Klikněte pro zvětšení -


Jedinou viditelnou plastovou částí je přední panel, který kromě tlačítka pro vypnutí a zapnutí disponuje také displejem. Tedy neradujte se předčasně, žádný AMOLED nebo Retina to není. Jedná se o postarší VFD technologii, kterou jistě znáte například z vašich budíků. Prozatím se tedy žádné nadšení nekoná a jak displej funguje, si povíme později.


EAGET H5 - displej

- Klikněte pro zvětšení -


Poněkud mrzutý je fakt, že na přední hraně přístroje nenalezneme ani jeden USB port. Pro zapojení externích úložišť je tedy nutné hledat jinde. Boky modelu H5 to však rozhodně nebudou, navíc pravý je opatřen výsuvnou částí, kterou se dostanete k internímu prostoru pro 3,5“ pevný disk. Samotný mechanismus není špatným nápadem, ale počítejte s celkem velkým odporem posuvných částí.


EAGET H5 - pohled z boku

- Klikněte pro zvětšení -


EAGET H5 - pohled z boku dovnitř

- Klikněte pro zvětšení -


K portům se dostaneme až na zadní straně, kde je jich opravdu požehnaně. Zleva na nás nejdříve vykoukne mini ventilátor, avšak hned vzápětí následuje 12V vstup pro napájení. Zvuk lze šířit skrze optický a koaxiální výstup. Nicméně spolehnout se můžete i na HDMI, bohužel ve verzi 1.3, takže na přenos 3D videa to spíše nebude. Obraz a zvuk však lze ještě přenášet skrze kompozitní a komponentní výstup, tato varianta je však podle mého názoru tak trochu přežitek.


EAGET H5 - zadní strana

- Klikněte pro zvětšení -


Konečně se také dostáváme k rozhraním pro přenos vašich dat a nutno říci, že zde zapracoval výrobce znamenitě. K dispozici máte dvojici USB portů ve verzi 2.0 a režimu host. Dále je připraveno modernější USB 3.0, avšak to je zde v pozici slave, takže slouží pouze pro propojení s PC a ničím jiným. Pokud disponujete domácí sítí, bude se hodit konektor RJ-45. Data lze přenášet maximální rychlostí 100 Mbps, takže na poměry moderních zařízení žádný zázrak. Nicméně EAGET to částečně vynahrazuje možností připojit jak interní SATA disk, tak ještě jeden externí. Ano, čtete správně, opravdu lze připojit externí disk skrze toto výhradně PC rozhraní, na poměry multimediálních zařízení velmi ojedinělý koncept.


Přehled osazených konektorů:


  • HDMI 1.3
  • Kompozitní výstup
  • Komponentní výstup
  • Digitální koaxiální a optický audio výstup
  • 2x USB 2.0 host
  • 1x USB 3.0 slave
  • RJ-45 síťový konektor (100 Mbps)
  • 1x externí plnohodnotné SATA

Konstrukce přístroje vypadá nedobytně, nicméně po odšroubování všech šroubků v zadní části u konektorů lze nakonec nahlédnout do útrob zařízení, tedy respektive je vysunout z kovového šasi. Ostatně větší představu si jistě uděláte z fotografií, za sebe jen dodám, že se jedná o velmi povedené konstrukční řešení.


EAGET H5 - vnitřek

- Klikněte pro zvětšení -


EAGET H5 -  vnitřek

- Klikněte pro zvětšení -


EAGET H5 - kovové šasi

- Klikněte pro zvětšení -


Kromě přístroje se samozřejmě podíváme také na příslušenství, které spolu s ním dorazilo v balení. Kvituji přítomnost HDMI kabelu, který velmi často u multimediálních center chybí. Potěší také USB 3.0 propojovací kablík pro napojení na PC. Samotným standardem si již pak stal kompozitní kabel a nezapomnělo se ani na napájecí adaptér.


EAGET H5 - příslušenství


Někteří kupci jistě ocení přibalený manuál, který je dokonce i přeložen do naší mateřštiny. Drobným neduhem je fakt, že je připraven hned pro několik výrobků EAGET současně, takže ten svůj musíte tak trochu hledat.


EAGET H5 - manuál


Dálkový ovladač bohužel opět vychází z televizního předchůdce, takže čekejte takové hybridní řešení z části multimediální a z části televizní. Jak se říká ani ryba, ani rak a znovu se budu opakovat, když zmíním, že by výrobcům prospělo, kdyby se tohoto přežitého konceptu definitivně zbavili.


EAGET H5 - dálkový ovladač

Na test nám dorazil ovladač s "neevropskými" popisky, nicméně
v prodejním balení má být evropská verze (klikněte pro zvětšení)


Ovladač svými rozměry zdatně konkuruje středně velkým televizním ovladačům, což se samozřejmě projevuje na ergonomii. Řada z vás jistě ocení, že je co vzít do ruky, na druhou stranu se vynecháním některých funkcí daly výsledné rozměry srazit klidně na polovinu.


EAGET H5 - dálkový ovladač zezadu

- Klikněte pro zvětšení -