Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dozrál jako víno: Comag SL90 HD

5.5.2011, Jiří Piškula, recenze
HD satelitní přijímač v dnešním testu není na českém trhu žádným nováčkem – první exempláře se tu objevily už v první polovině loňského roku. To mu však rozhodně neubírá na atraktivitě. Naopak. Měl totiž dostatek času na to, aby se zbavil „dětských nemocí“.
Každý aspoň trochu zodpovědný výrobce satelitních přijímačů vydává pravidelné aktualizace firmwaru k přístrojům, které se stále ještě oficiálně prodávají. Do této kategorie patří také Comag SL90 HD, u něhož byl firmware v průběhu minulých měsíců inovován několikrát, což dává velkou naději, že jde o vyspělý produkt. Zda je tomu skutečně tak, se dovíte z následujících řádků.
 

Satelitní přijímač Comag SL90 HD má velmi kompaktní rozměry.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Přístroj očividně patří do kategorie levných jednotunerových satelitních přijímačů s podporou příjmu signálu ve vysokém rozlišení a možností záznamu na externí paměťová média připojená do USB portu (PVR ready). Tuner přijímá signály v normách DVB-S a DVB-S2 s obrazem kódovaným ve standardech MPEG-2 a MPEG-4 AVC (H.264).Krabice, v níž je přijímač dodáván, překvapí svými malými rozměry. V podstatě není o mnoho větší než přijímač samotný, což napovídá, že vnitřek není nijak významně polstrován. Zde vidím značné riziko poškození během přepravy u méně spolehlivých přepravců, kteří se s balíky takzvaně „nemazlí“.Kromě přijímače samotného, v podobě kompaktního set-top-boxu, je zde dálkový ovladač, dvojice napájecích mikrotužkových baterií a český návod. CI modul cryptoworks, který vidíte na obrázku, není se zařízením oficiálně dodáván. My jsme ho měli přibalený pouze pro účely testování.


Design přístroje je vcelku obyčejný, ale nepůsobí až tak vyloženě levným dojmem, to naznačuje snad jen čtyřmístný segmentový displej.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Provedení přijímače je ve standardní černé barvě. Na první dojem nepůsobí tak „levně“ jako někteří jeho konkurenti, ze kterých přímo čiší láce použitých materiálů. Snad i díky menším rozměrům, avšak slušné hmotnosti, působí zařízení jakoby robustně.

Přední panel v lesklé povrchově úpravě je jednoduchý. Vlevo nalezneme trojici tlačítek sloužících k přepínání kanálů (vpřed/vzad) a k zapnutí/vypnutí přístroje (pohotovostní režim). Pokud spínací tlačítko podržíte po dobu delší než 10 sekund, obnoví se tovární nastavení přijímače. Uprostřed panelu je velký čtyřmístný LED displej zelené barvy (každý znak je 7segmentový). Napravo od displeje jsou dvě indikační LED diody – červená signalizuje, že je přístroj v pohotovostním režimu, oranžová svítí v průběhu nahrávání.


Pod odklopnými dvířky v pravé části je ukryt CI slot pro vložení externího dekódovacího modulu.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

V pravé části předního panelu se nalézají odklopná dvířka, pod kterými je ukryt CI slot, připravený pro vložení dekódovacího modulu (ten je nutné dokoupit zvlášť). Dvířka mají poměrně sofistikovaný způsob odemykání a zamykání. Pro jejich odklopení na ně stačí silou zepředu zatlačit a tímtéž pohybem je znovu uzavřete, jde to lehce. S tím se moc často nesetkáváme ani u mnohem dražších přijímačů.

Zadní panel nabízí vcelku slušnou konektivitu: vlevo je vstup pro přivedení signálu z LNB snímače, následuje šestice konektorů Cinch (RCA) ve dvou řadách po třech – horní obsahuje kompozitní obrazový výstup a stereofonní audio výstup, spodní komponentní obrazový výstup. Následuje HDMI výstup a USB 2.0 port, napravo od nich je dvojice SCART konektorů v pořadí TV, VCR. Posledním konektorem za druhým SCARTem jen digitální optický audio výstup. Výčet uzavírá kolébkový vypínač napájení a přívod napájecí šňůry.


I když je přístroj menších rozměrů, výrobce mu dopřál bohatou výbavu konektorů včetně dvojice SCARTů.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Dálkový ovladač má standardní rozměry. Tlačítka jsou díky zaoblení velmi příjemná na dotek a lze s nimi pohodlně ovládat všechny funkce přístroje, včetně pořizování a přehrávání záznamů (tlačítka pro funkce PVR v dolní části ovladače). Dosah ovladače je dobrý, není nutné mířit s ním přímo na přístroj, stačí přibližně dodržovat směr.


Dálkový ovladač je docela povedený, tlačítka jsou příjemně zaoblená a kromě těch standardních nechybí ani speciální tlačítka pro ovládání funkcí PVR.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Technické parametry přijímače Comag SL90 HD
Počet a typ tunerů 1× DVB-S/S2
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz (DVB-S/S2)
Vstupní citlivost (75 Ω) –65 až –25 dBm
Demodulace QPSK (DVB-S, DVB-S2), 8PSK (DVB-S2)
Symbolová rychlost 1 až 45 MS/s
Řízení LNB Frekvence 22 kHz ±2 kHz
Amplituda 0,6 V pp ±0,2 V
Napájení LNB V/H 13/18 V, 300 mA max.
DiSEqC 1.0/1.2, Tone Burst A/B + podpora USALS
Max. datový tok 15 Mb/s
Rozlišení obrazu SCART-RGB: 720 × 576i (PAL), 720 × 480i (NTSC),
HDMI/YPbPr: 576p, 720p, 1080i
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Zvukové módy Stereo, Dual Channel, Joint Stereo, Mono
Vzorkovací kmitočty 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Čtečka karet ne
CI sloty
Audio/video výstupy 1× HDMI 1.3b s HDCP, 1× TV SCART (RGB, CVBS, Audio L/R), 1× VCR SCART (CVBS, Audio L/R), 1× digitální optický audio výstup, 1× komponentní (3× RCA),
1× kompozitní, vč. audio L/R (3× RCA).
Ostatní rozhraní 1× USB 2.0
Displej segmentový LED, 4 znaky
Napájení 220–240 V, 50/60 Hz
Spotřeba 30 W max./3 W (pohotovostní režim)
Rozměry (š × v × h) 285 × 44 × 165 mm
Hmotnost 1,2 kg

Vnitřní uspořádání přístroje je v klasické podobě – hlavní elektronika, včetně všech konektorů i slotu pro CI modul je na jediné desce s plošnými spoji, spínaný napájecí zdroj je umístěný samostatně. Z rozložení součástek je patrné, že jde zřejmě o téměř totožný zdroj, jaký jsme viděli např. u přístroje DI-WAY ICE 7000 HD.

Potěšující je použití feritových toroidních prstenců na svazcích kabelů propojujících jednotlivé části přijímače (deska displeje s tlačítky a přijímačem DO, hlavní deska, napájecí zdroj).


Pohled pod odkrytovaný přijímač Comag SL90 HD.
-klikněte pro zvětšení obrázku-


Na hlavní desce je kromě všech řídicích/dekódovacích obvodů a výstupních konektorů i patice pro zasunutí CI modulu.
-klikněte pro zvětšení obrázku-


Pohled z boku ze strany napájecího zdroje.
-klikněte pro zvětšení obrázku-