Creative ZEN: dokonalý minipřehrávač?

Creative ZEN: dokonalý minipřehrávač?
, , recenze
Přehrávačů hudby je nepřeberné množství, ale přehrávače videa tak časté nejsou. Svou cestou si kráčí Creative, jež má z hlediska kvality, designu a nápadů co říci. Dnes se podíváme na novinku s označením ZEN, jež je následovníkem úspěšných modelů stejné řady.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Z českého zastoupení firmy Creative nám společně s přehrávačem zaslali také vzorky příslušenství, na které se podíváme ve zvláštní kapitole. Balení je u všech produktů (přehrávače a příslušenství) laděno do stejného designu, který tvoří kombinace černo-červené papírové krabice a plastového krytu. Ochrana při přepravě je spekulativní, ovšem většinou jsou podobné produkty dodávány v další krabici, a tak se nemusíte obávat poškození při objednávání z internetového obchodu.


- Balení Creative ZEN včetně příslušenství (dole: ochranná fólie, vpravo: obal a vlevo: úchyt na paži) -

Nejdříve necháme příslušenství být a podrobně se tedy podíváme na samotný přehrávač. V balení naleznete přehrávač Creative ZEN, instalační CD-ROM s programem pro synchronizaci s PC, sluchátka, USB kabel na propojení s PC a uživatelské příručky a reklamní materiály. Obsah balení je poměrně jednoduchý a trochu si výrobce říká o zakoupení alespoň ochranného obalu z nabízeného příslušenství, protože alespoň základní ochrana je u přenosného přehrávače celkem důležitá věc. USB kabel je relativně krátký, což bude vyhovovat uživatelům s notebookem, naopak je poté problém při nutnosti přistupovat k USB portům ze zadní strany počítače.Sluchátka jsou přímo od společnosti Creative, která se výrobou audio zařízení a periferií zabývá už celkem dlouho. Proto je také kvalita jejich zpracování a hlavně zvuku velice dobrá, zvuk je vyvážený a čistý. Délka kabelu je pak dostatečně dlouhá i pro přehrávání hudby s uložením přehrávače do batohu.
ParametryModelCreative ZEN
Rozměry55 (šířka) x 83 (výška) x 12 (tloušťka) mm
Hmotnost60 gramů
MateriálPlast
Počet tlačítek5 + čtyřsměrný joystick + posuvné tlačítko On/Off/Zamknutí tlačítek
Úložiště datinterní paměť 4 GB / 8 GB / 16 GB + SD karta
Typ baterieintegrovaná
Výdrž baterie (dle výrobce)Video až 5 hodin
Hudba až 25 hodin
Display2,5" TFT LCD
rozlišení 320 x 240
16,7 miliónů barev
Formát videaMJPEG
WMV9
(možnost převodu v přiloženém SW do podporovaných formátů - MPEG1 a 2, MPEG4-SP, DivX 4 a 5, XviD)
Formát hudbyMP3
WMA
nechráněné AAC
WAV
Audible 2,3, 4
Formát obrázkůJPEG (možnost převodu v přiloženém SW do podporovaných formátů - GIF, TIFF, PNG, BMP)
DobíjeníPouze přes USB (cca 5 hodin)
Další funkceUSB Host (Pouze 60 GB verze)
Česká lokalizaceAno (vše včetně popisků skladeb)
Propojení s PCUSB 2.0 (nepodporuje mass storage)

Software


Creative se vyznačuje bohatou podporou svých produktů a to i z hlediska software. K přehrávači ZEN získáte zdarma ZENcast organizer a software určený na synchronizaci Media Explorer. První zmiňovaný slouží ke stahování krátkých videí a zvukových záznamů, které nás informují o novinkách z různých oblastí. Lze si tak například stáhnout poslední zprávy, reklamní spoty nebo zjistit trendy v oblasti IT. Vše je většinou v angličtině, ale pro občasné zabavení na cesty je to celkem užitečná funkce. Pro většinu uživatelů zajímavější Media Explorer je určený ke kompletní správě synchornizace přehrávače s počítačem.Po poklepání na ikonku Browse Media se dostaneme ke složkám, které odpovídají jednotlivých adresářům v přístroji. Lze tak na něj snadno nahrát nebo naopak smazat hudbu, videa, fotografie, nahrávky, playlisty a prezentace. Vše funguje stejně jako v klasickém prohlížeči operačního systému, ostatně ikonku Media Exploreru lze po nainstalování software a zapojení přehrávače nalézt jako další ikonku vedle připojených USB disků.Mnohem pohodlněji než v přehrávači je možné v Media Exploreru vytvářet a upravovat playlisty. V průvodci jen vyberete příslušné skladby ze složek v přehrávači a přiřadíte jim název, pod kterým bude playlist uložen.Podobně snadno lze konvertovat video do podporovaného formátu a zvolené kvality. Přestože přístroj podporuje pouze přehrávání formátů MJPEG a WMV9, právě díky přiloženému konvertoru je možné převést a následně přehrát i videa ve formátu MPEG1 a 2, MPEG4-SP, DivX 4 a 5, XviD. Protože přístroj nepodporuje titulky, je vhodné využívat některý jiný konvertor, který umožňuje spojení titulků s filmem tak, že jsou poté titulky zahrnuty přímo do videosouboru a přehrávač je tak může zobrazit jako jeho součást.Další zajímavé funkce Media Exploreru jsou například konvertor hudebního CD, organizér a prohlížení dokumentů. Organizér pak můžete propojit i přímo s aplikací Microsoft Outlook, čímž při synchronizaci dosáhnete překopírování připomínek do přístroje.

reklama
Nejnovější články
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik