Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Creative ZEN: dokonalý minipřehrávač?

23.10.2007, Michal Učeň, recenze
Přehrávačů hudby je nepřeberné množství, ale přehrávače videa tak časté nejsou. Svou cestou si kráčí Creative, jež má z hlediska kvality, designu a nápadů co říci. Dnes se podíváme na novinku s označením ZEN, jež je následovníkem úspěšných modelů stejné řady.
Kapitoly článku:
Z českého zastoupení firmy Creative nám společně s přehrávačem zaslali také vzorky příslušenství, na které se podíváme ve zvláštní kapitole. Balení je u všech produktů (přehrávače a příslušenství) laděno do stejného designu, který tvoří kombinace černo-červené papírové krabice a plastového krytu. Ochrana při přepravě je spekulativní, ovšem většinou jsou podobné produkty dodávány v další krabici, a tak se nemusíte obávat poškození při objednávání z internetového obchodu.


- Balení Creative ZEN včetně příslušenství (dole: ochranná fólie, vpravo: obal a vlevo: úchyt na paži) -

Nejdříve necháme příslušenství být a podrobně se tedy podíváme na samotný přehrávač. V balení naleznete přehrávač Creative ZEN, instalační CD-ROM s programem pro synchronizaci s PC, sluchátka, USB kabel na propojení s PC a uživatelské příručky a reklamní materiály. Obsah balení je poměrně jednoduchý a trochu si výrobce říká o zakoupení alespoň ochranného obalu z nabízeného příslušenství, protože alespoň základní ochrana je u přenosného přehrávače celkem důležitá věc. USB kabel je relativně krátký, což bude vyhovovat uživatelům s notebookem, naopak je poté problém při nutnosti přistupovat k USB portům ze zadní strany počítače.Sluchátka jsou přímo od společnosti Creative, která se výrobou audio zařízení a periferií zabývá už celkem dlouho. Proto je také kvalita jejich zpracování a hlavně zvuku velice dobrá, zvuk je vyvážený a čistý. Délka kabelu je pak dostatečně dlouhá i pro přehrávání hudby s uložením přehrávače do batohu.
Parametry


Model Creative ZEN
Rozměry 55 (šířka) x 83 (výška) x 12 (tloušťka) mm
Hmotnost 60 gramů
Materiál Plast
Počet tlačítek 5 + čtyřsměrný joystick + posuvné tlačítko On/Off/Zamknutí tlačítek
Úložiště dat interní paměť 4 GB / 8 GB / 16 GB + SD karta
Typ baterie integrovaná
Výdrž baterie (dle výrobce) Video až 5 hodin
Hudba až 25 hodin
Display 2,5" TFT LCD
rozlišení 320 x 240
16,7 miliónů barev
Formát videa MJPEG
WMV9
(možnost převodu v přiloženém SW do podporovaných formátů - MPEG1 a 2, MPEG4-SP, DivX 4 a 5, XviD)
Formát hudby MP3
WMA
nechráněné AAC
WAV
Audible 2,3, 4
Formát obrázků JPEG (možnost převodu v přiloženém SW do podporovaných formátů - GIF, TIFF, PNG, BMP)
Dobíjení Pouze přes USB (cca 5 hodin)
Další funkce USB Host (Pouze 60 GB verze)
Česká lokalizace Ano (vše včetně popisků skladeb)
Propojení s PC USB 2.0 (nepodporuje mass storage)
 
 

Software


Creative se vyznačuje bohatou podporou svých produktů a to i z hlediska software. K přehrávači ZEN získáte zdarma ZENcast organizer a software určený na synchronizaci Media Explorer. První zmiňovaný slouží ke stahování krátkých videí a zvukových záznamů, které nás informují o novinkách z různých oblastí. Lze si tak například stáhnout poslední zprávy, reklamní spoty nebo zjistit trendy v oblasti IT. Vše je většinou v angličtině, ale pro občasné zabavení na cesty je to celkem užitečná funkce. Pro většinu uživatelů zajímavější Media Explorer je určený ke kompletní správě synchronizace přehrávače s počítačem.Po poklepání na ikonku Browse Media se dostaneme ke složkám, které odpovídají jednotlivých adresářům v přístroji. Lze tak na něj snadno nahrát nebo naopak smazat hudbu, videa, fotografie, nahrávky, playlisty a prezentace. Vše funguje stejně jako v klasickém prohlížeči operačního systému, ostatně ikonku Media Exploreru lze po nainstalování software a zapojení přehrávače nalézt jako další ikonku vedle připojených USB disků.Mnohem pohodlněji než v přehrávači je možné v Media Exploreru vytvářet a upravovat playlisty. V průvodci jen vyberete příslušné skladby ze složek v přehrávači a přiřadíte jim název, pod kterým bude playlist uložen.


Podobně snadno lze konvertovat video do podporovaného formátu a zvolené kvality. Přestože přístroj podporuje pouze přehrávání formátů MJPEG a WMV9, právě díky přiloženému konvertoru je možné převést a následně přehrát i videa ve formátu MPEG1 a 2, MPEG4-SP, DivX 4 a 5, XviD. Protože přístroj nepodporuje titulky, je vhodné využívat některý jiný konvertor, který umožňuje spojení titulků s filmem tak, že jsou poté titulky zahrnuty přímo do videosouboru a přehrávač je tak může zobrazit jako jeho součást.Další zajímavé funkce Media Exploreru jsou například konvertor hudebního CD, organizér a prohlížení dokumentů. Organizér pak můžete propojit i přímo s aplikací Microsoft Outlook, čímž při synchronizaci dosáhnete překopírování připomínek do přístroje.