Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Creative Vado: kamera do kapsy

2.9.2008, Petr Štefek, recenze
Creative Vado je kompaktní mini kamera do terénu, kam si obyčejně plnohodnotnou kameru nevezmete. Toto kapesní záznamové zařízení je navrhnuto tak, aby s jeho ovládáním neměly potíže ani děti. Pojďme se podívat, jak si tento počin vede v praxi.
Creative se poslední dobou snaží osvěžit svou nabídku a Vado je toho jasným důkazem. Za exotickým jménem se skrývá malá příruční kamera pouze se základními funkcemi. Nasazení této kamery se uvažuje všude tam, kde je třeba pořídit rychle záznam něčeho zajímavého a je také dostatečně uzpůsobena, aby s ní mohly pracovat i děti. Celkově se dá říci, že kamera Creative Vado je určena především mladším ročníkům nebo jako akční zařízení na pořízení důkazních materiálů v případě nepříjemných situací.

Dnes již ovšem existují natolik miniaturní kompakty se schopností nahrávat video ve slušném rozlišení, že pro mnohé bude Creative Vado jen nepovedeným pokusem o získání pozornosti. Vado je ale směřováno do jiného segmentu a jiným lidem. Podobný typ kamery se na trhu neobjevuje poprvé, ale až nyní v ceně lepší dětské hračky a slušnými parametry. Konkurence na českém trhu absentuje, ale v zámoří si je možné koupit podobné kamerky i od jiných výrobců.


Creative Vado - bližší pohled
Vado je koncipováno tak, aby bylo pokud možno co nejjednodušší. Tomu odpovídá i počet a funkce tlačítek. Najdeme zde křížový ovladač pro přeskakování záznamů a regulaci hlasitosti. Nepřehlédnutelné tlačítko uprostřed je nefunkční. Boční tlačítka se starají o spuštění natočeného záznamu a jeho vymazání. Obě tlačítka jsou náležitě vybavena grafickým symbolem. Horní třetinu přístroje okupuje displej, který svou kvalitou více než dostačuje plánovanému užití. Na přímém slunci je jeho viditelnost horší. Rozlišení displeje výrobce tají a pouze víme, že není použit stejný typ jako v případě přehrávače ZEN.Přístroj působí docela bytelným dojmem, za což vděčí především kvalitnímu matnému plastu. Přístroj ani při hrubším zacházení neskřípe a jeho tělo je dostatečně tuhé. Provedení je dostatečně odolné, ale lze předpokládat, že životnost Vado bude okolo dvou let, jak už bývá u spotřební elektroniky podobného rázu zvykem. Jedinou věcí, která Vado opravdu schází, je slot pro paměťovou kartu, který zde mohl vzhledem k ceně opravdu být. Připojení k notebooku nebo PC je velmi jednoduché, stačí vyloupnout schovaný USB konektor v těle přístroje a hurá na prohlížení pořízených záznamů. Pro přehrávání není třeba žádného speciálního přehrávače nebo konvertoru. Stačí pouze stáhnout záznamy na pevný disk a dále se nestarat.
Vado disponuje velmi překvapivě i A/V výstupem, takže jej můžete připojit na televizi či případně monitor s A/V vstupem a shlédnout videa hromadně s přáteli nebo rodinou. Kabel bohužel není přibalený, takže nezbývá, než jej dokoupit v libovolném obchodu se spotřební elektronikou. Kvalita A/V výstupu je vzhledem ke kvalitám pořizovaných záznamů více než dostatečná.
Dodávaná baterie vzhledem k agresivně nastavenému šetření energie je více než postačující. Při pořizovaní krátkých záznamů vám klidně může vydržet i 14 dnů. Na limity přístroje jsem během testu nepřišel a vyčerpal jsem celou kapacitu paměti. Integrovaná kapacita paměti je 2 GB, což vystačí zhruba na 1 hodinu záznamu v HQ módu. Horovat nad nemožností rozšíření paměti je zbytečné, neboť Vado si nedělá nároky být náhradou klasické digitální kamery.

Optika přístroje není žádným zázrakem, ale pro záznamy v rozlišení 640x480 postačuje. Pro lepší výkony pří pořizování záznamů bych ocenil alespoň automatické vyvážení bíle. Video pořízené v tmavší místnosti je většinou velmi zašuměné. Digitální 2x zoom funguje poměrně dobře, ale zhoršení kvality je jasně patrné už na displeji přístroje. Jediná věc, která mi na Vadu opravdu vadí, je slabý reproduktor, což v reálu znamená, že záznamy při přehrávání téměř jako by neměly zvukovou stopu a ani po maximálním zesílení to při běžné úrovní hluku není lepší. Přístroj by si zasloužil rozhodně lepší mikrofon i reproduktor.


Kvalita videaPro natočení jízdy v autě (omlouvám se za špatně natočené video) není Vado konstruováno, ale záznam je dostatečně kvalitní pro krizové případy ala havárie či jiné nepříjemnosti. Pro natáčení zběsilých nočních jízd nebo nelegálního streetracingu vřele nedoporučuji. Kamera se těžce vyrovnává se změnou světelných podmínek.


V případě natáčení v exteriérech je limitací využití poměrně neostrý obraz. Jen stěží byste z dálky 15 metrů poznali obličej příbuzného nebo kamaráda. Pro pořízení důkazu ala "byl jsem tam!" ovšem postačí.


Pokud byste rádi natáčeli úsměvné historky svých kamarádů v kulturním zařízení, pak vám v tom bude bránit jen osvětlení. Platí opět čím méně světla, tím hůře pro výslednou kvalitu videa.


Záznam z fotbalového utkání a nasátí alespoň částečné atmosféry je s Vadem možný. Bohužel při pohybu a současném pořizování záznamu opět vznikají ve videu rušivé artefakty. Záznam nebyl pořízen redakcí.Záznam cyklisty v přírodě za pomocí Vada zafixovaného v jedné poloze dopadl na jedničku. Obraz je relativně ostrý a barvy v rámci možnosti přirozené. Bez rušivého vlivu otřesu a třesoucí se ruky kameramana je vše o poznání růžovější. Záznam nebyl pořízen redakcí.


Závěr - je k něčemu?


Creative Vado si nehraje na náhradu kamery, což vzhledem k parametrům a kvalitě záznamu ani nemůže, ale má ambice na to, stát se příručním záznamníkem vtipných nebo jinak zajímavých událostí ve slušné kvalitě. Vzhledem k relativně kompaktnímu a bytelnému provedení vydrží i nějaké ty výlety za dobrodružstvím. Odolné provedení přístroje je velkým plusem, ale pogumovaný povrch se může časem začít šoupat. Kvalita pořizovaného videa je vzhledem ke kompaktnímu provedení přístroje a základní optice dostatečná. Kvalitní "homemade" video s Vadem ovšem nepořídíte.

Kvalita záznamu ovšem dostačuje pro použití záznamu na video serverech ala YouTube, kde jsme umístili i naše testovací záznamy. Vado ukázalo, že v případě stabilní polohy a snímání za dobrých světelných podmínek opravdu dokáže zajímavé věci (viz. poslední video). Kamenem úrazu jsou pro Vado především uzavřené prostory s horším osvětlením, kde kvalita povážlivě klesá a výsledný záznam je pouze dostatečný.Pro příští generaci přístroje snad Creative dodá slot pro paměťové karty a některé funkce pro vylepšení obrazu za zhoršených světelných podmínek a nějakou ochranu proti otřesům, které Vado opravdu trápí. Otázkou zůstává, nakolik by vytýkané nedostatky posunuly po jejich odstranění cenu nahoru. S Creative Vado si užijí zábavy do sytosti především děti, které jsou obvykle něco jako zátěžový test pro kterékoli zařízení. Vado by i drsné zacházení mělo vydržet a nějaký ten pád na zem by z něj neměl učinit nepoužitelný elektro odpad. Cena Creative Vado se pohybuje okolo 2000 Kč s daní.


Relativně odolná konstrukce
Absence paměťových karet
Kvalitní záznam ve fixované poloze
Špatná kvalita záznamu při otřesech
Sympatická cena
Malý displej
Jednoduchá konstrukce a ovládání
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 2 000 Kč s DPH