Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Corel VideoStudio Pro X2 - překvapující videoeditor

14.1.2009, Radek Jahoda, recenze
VideoStudio od firmy Ulead, kterou před dvěma lety pohltil Corel, je často nedoceněným nástrojem pro střih videa, stojící ve stínu Pinnacle Studia. Jenže stojí hrdě, protože se nemá za co stydět. Posuďte sami.
Kapitoly článku:
  1. Corel VideoStudio Pro X2 - překvapující videoeditor
  2. Grafické rozhraní
  3. Editace
  4. Titulky, kreslení a zvuk
  5. Export
  6. Průvodci
  7. Závěr
Verze X2 je označení sjednocené s jinými programy Corelu, jinak jde prakticky o verzi VideoStudia 12. Dodává se ve třech verzích, základní verzi, verzi Pro a Pro Ultimate. Liší se v tom, že základní verze má k dispozici pouze dvě stopy videa, kdežto Pro verze jich nabízí sedm. Další rozdíl je v dodávaných technologiích. Základní verze dokáže pracovat pouze se stereo zvukem (včetně Dolby Digital) a Pro verze zvládne plných 5.1, dále Pro verze dokáže vytvářet Blu-ray disky a komprimovat do H.264 Main profile, standardní verze dokáže ale zpracovat a exportovat AVCHD včetně H.264, které ale používá High profile. Zapomenout nesmíme ani na HDV formát, který je plně podporován ve všech verzích. Ultimate má navíc přibalen ještě zvukový editor Steinberg WaveLab LE 6 a nástroj pro kopírování DVD disků DVD Copy 6 Plus.



Oproti předchozí verzi 11.5 zmizela možnost exportu do HD DVD, což značí, že se tímto mrtvým formátem již nikdo zabývat nebude. Zůstala samozřejmě možnost exportu na Blu-ray disky (u verze Pro), u obou verzí je možné z Blu-ray disků importovat do projektu, což samozřejmě znamená i editaci videa ve vysokém rozlišení.

Dalšími novinkami jsou vylepšené grafické rozhraní s lepší konfigurovatelností oken, vylepšení výkonu komprese, podpora čtyřjádrových procesorů, vylepšen byl MPEG Optimalizátor, Smart Render (renderování jen změněných částí u DV a MPEG/H.264). Dále je zde nový Library manager, přechody lze aplikovat automaticky nebo přetažením klipů přes sebe, vylepšená aplikace filtrů a ořez klipů, lze kreslit do videa pomocí funkce Painting Creator nebo změnit vzhled videa například na starý film nebo "cinema" režimy pomocí NewBlue Film Effects a také jsou zde nové template pro menu na disku. Export byl rozšířen pro Apple iPhone, FLV nebo pro YouTube.


Zaváděcí okno programu

Samostatnou kapitolou je Smart Proxy, které pro klipy ve vysokém rozlišení (HD) vytvoří překomprimovaný soubor v malém rozlišení, který se použije pro náhled při editaci v reálném čase, takže editace je rychlá jako u SD rozlišení. Doporučuji tuto funkci opravdu využívat, protože bez toho se téměř nedá v HD pracovat.

Součástí VideoStudia je i Movie Wizard, který provede automatickým generováním projektu z vložených klipů nebo nabídne i rovnou nabírání nebo import videa a v několika krocích tak lze vytvořit celý střih. Vytvořený projekt lze pak doupravit v editoru a jen vyrenderovat. Sice nejsem zastáncem rychlých střihů několika kliky myší, ale toto je opravdu praktická věc, obzvlášť, když je možnost výsledek ještě doupravit.

Něco podobného nabízí i DV-to-DVD Wizard, který je ale přímočarejší. Oba nástroje lze spustit rychle z úvodní obrazovky po spuštění programu, lze ji ale vypnout a spouštět je přímo z VideoStudia.

Konec ale planých řečí, pojďme si projít funkce programu pěkně popořádku, aby každý věděl, jaký je styl práce v programu a co vše dokáže.