Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Contour+: outdoorová kamera do nepohody

18.1.2012, Jakub Doležal, recenze
Jedním z fenoménů roku 2011 byla všemožná kaskadérská videa točená z pohledu první osoby. Nám se do rukou dostala kamera, která byla pro tyto okamžiky zrozena. Říká si Contour+ a prý plynule zaznamená veškeré dění. Opravdu?
Kapitoly článku:
  1. Contour+: outdoorová kamera do nepohody
  2. Domácí příprava
  3. V terénu, postprodukce
  4. Závěr
S kamerami „do nepohody“ se v poslední době doslova roztrhl a internetové servery jsou zaplaveny všemožnými videoklipy lidí skákajících z letadel, létajících těsně kolem skal, či řítících se dolu po svahu na kole. Velmi pěkně se na to kouká a velmi často je navíc video ve výborné kvalitě, doplněné o zajímavou hudební skladbu. Jak si ale takové video natočit sám? Hned v úvodu potřebujete především dobrou kameru, která se nerozsype na prvním hrbolu na náhradní díly, dobře se ovládá a vydrží pár hodin na baterii. Právě tyto aspekty by měla na 100 % plnit kamera od společnosti Contour. Zapněte přezky, nasaďte rukavice, vyrážíme!
Když "válíte" na kole či lyžích, tak proč se o to nepodělit s ostatními?Vybalujeme


Dřív, než naskočíme do terénu, si musíme kameru prohlédnout a podívat se na její schopnosti. První na řadu přichází vybalení obsahu z prodejní krabice a nutno říci, že zde výrobce opravdu nešetřil. Kromě kamery samotné dostaneme trojici úchytů, dvě jistící lanka, kabel pro synchronizaci (nabíjení), HDMI propojku k televizi, kabel pro mikrofon a paměťovou kartu s kapacitou 2 GB.Manuál a trojice držáků pro uchycení kameryZ kabeláže nechybí prakticky nic, někomu by mohla vadit absence nabíječky


Na první pohled tedy máme po ruce prakticky vše, nicméně už teď mě napadá několik výtek. Např. kam s kamerou po dotočení videa? Nějaké jednoduché pouzdro by neuškodilo. Rozpaky vzbuzují i příchytky, které lze pouze napevno nalepit. Už vidím, jak v půjčovně lyží nalepíte držák na helmu před zraky majitele se slovy, že to pak nějak odlepíte. Naštěstí má Contour v nabídce i přísavné a „přivázatelné“ příchytky, jen je škoda, že alespoň jednu z nich rovnou nepřibalil.
Příchytky v balení jsou všechny jen na jedno použití, trochu škoda...


Kapacita paměťové karty (2 GB) je na současné poměry nicotná a je s podivem, že k takto drahému produktu nepřibalili ve výrobně alespoň 8 GB. U podobně drahých zařízení, např. telefonů, jsou takto velké karty poměrně časté. To by bylo k příslušenství asi vše, pojďme se podívat na kameru samotnou.
Jisticí lanko není úplně od věci, zejména v těžkém terénu (klikněte pro zvětšení)


Kamera


Model s označením Contour+ patří ke špičce nabídky tohoto prodejce, a tak očekávám ty nejlepší parametry. Zvenčí vypadá kamera velmi bytelně a kombinace hliníkového objektivu s tvrzeným plastem by měla vydržet i nějaký ten střet se zemí či jinými překážkami. Dílenské zpracování je rozhodně na vysoké úrovni, i když nějaké ty drobnosti by se našly, nicméně ty jsou dány především konstrukčním řešením.
Robustní tělo jistě ochrání své vnitřnosti (klikněte pro zvětšení)


Veškeré konektory kamery včetně objektivu jsou chráněny gumovými záslepkami, což ve mně ihned vzbudilo pocit, že s kamerou zaskočím do nejbližšího Aquaparku. Bohužel zdání klame a i přesto, že kamera jistě snese déšť či spršku dopadajícího bahna, vodotěsná bohužel dle výrobce není. To je trochu škoda, ale alespoň že výrobce nabízí k dokoupení vodotěsné pouzdro.
Objektiv dokáže rotovat až o 270° (klikněte pro zvětšení)


Výrobce se hned z úvodu popisu této kamery chlubí širokým úhlem záběru až 170°, což by mohlo dodat videu na zajímavosti, klasické kamery se totiž často pohybují na mnohem nižších hodnotách. Dalším parametrem z oblasti úhlů je hodnota 270°, ta již nehovoří o šíři záběru, nýbrž o schopnosti rotace s objektivem. V reálném nasazení je to při pohledu do optiky rozděleno na 90° proti směru hodinových ručiček a 180° v opačném směru. Neméně zajímavým parametrem je také světelnost objektivu o hodnotě F 2.8, což slibuje dobrý záznam videa i v horších světelných podmínkách.
Contour+ a nadstandardně širokoúhlý objektiv


Dalším důležitým dílem nahrávacího soustrojí je čip se schopností záznamu videa v rozlišení až 1920 x 1080 při 30 snímcích za sekundu. Pro záznam rychlejších pohybů je však vhodnější použít 60 FPS, které sice tato kamera také nabízí, ale je nutné snížit výsledné rozlišení na 1280 x 720. Kromě videa lze i fotit, a to v rozlišení 5 MPx. Navíc zde máme podporu sekvenčního snímání v rozmezí 3-60 sekund.
Kontrola polohy obrazu pomocí Bluetooth a pak už jen vysunutí jezdce


Mezi posledními díly interní výbavy patří např. integrovaný GPS čip pro zaznamenání polohy a nadmořské výšky. Contour dále integroval Bluetooth pro online přenos videa do telefonu, což pomůže jako kontrola těsně před počátkem natáčení. Do terénu vyrážíte i s vyměnitelným akumulátorem, jenž prý nabídne výdrž okolo 2-2,5 hodin. Po návratu domů zde máme USB pro synchronizaci s počítačem a Mini HDMI na přímé propojení s televizí.V terénu je veškerá konektivita uschována plastovým krytem (klikněte pro zvětšení)Ten však jednoduchým pohybem vzhůru celý vysunete a odklopíte (klikněte pro zvětšení)


Specifikace Contour +
Konstrukce Ikona Odkaz na databázi
Rozměry
98 x 58x 34 mm
Hmotnost
150 g
Materiál
hliník + plast
Vodotěsná
Ne
Optika Ikona Odkaz na databázi
Zorné pole
170°
Světelnost
F 2.8
Otočný objektiv
Ano (-90° až +180°)
Ochranné sklo
Ano
Video Ikona Odkaz na databázi
Rozlišení (FPS)
1920 x 1080 při 30/25 fps, 1280 x 960 při 30/25 fps, 1280 x 720 při 60/50/30/25 fps
Zoom
Ne
Autofokus
Ano
Mikrofon
Ano
Fotografie Ikona Odkaz na databázi
Rozlišení
5 MPx
Snímkovací frekvence
3,5,10,30,60 sekund
Zoom
Ne
Data a přenos Ikona Odkaz na databázi
Vnitřní paměť
Ne
Čtečka karet
Ano (microSD)
Karta v balení
Ano (2 GB)
Wi-Fi
Ne
Bluetooth
Ano
GPS
Ano
Konektory Ikona Odkaz na databázi
USB
Ano
HDMI
Ano (miniHDMI)
Externí mikrofon
Ano
Sluchátka
Ne
Baterie Ikona Odkaz na databázi
V balení (typ)
Ano (Li-on, 3.7 V, 1050 mAh)
Vyměnitelná
Ano
Předpokládaná výdrž
až 2,5 h