Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Compro VideoMate T750

12.11.2007, Radek Jahoda, recenze
Hybridní TV karty jsou dost oblíbené kvůli přechodu z analogového příjmu na digitalizaci. Navíc dostáváme v budoucnu možnost digitalizovat video signály, o což jsou často digitální karty ochuzeny. Dnes se podíváme na Compro T300 a vyšší model T750 se dvěma nezávislými tunery a FM přijímačem.
Kapitoly článku:
Snad všechny současné firmy zachovávají podobný vzhled balení a výjimkou není ani Compro, takže znalce nepřekvapí ani design, ani způsob uložení. Papírový obal skrývá kartónovou krabici s přepážkami, držící veškerý obsah bez pohybu.Uvnitř nalezneme jak kartu, tak i dálkový ovladač s AAA bateriemi, čidlo dálkového ovladače, dipólovou anténu pro příjem rádia, dva propojovací kabely, anténní rozdvojku, návod k instalaci a použití v anglickém jazyce a dvě CD. Na jednom je instalace ovladačů a software pro příjem televize ComproDTV 3, dále Compro FM 2 pro příjem rádia a Compro DVD 2 pro přehrávání DVD disků. Na webu výrobce je ale novější verze, kterou rozhodně doporučuji použít. Druhé CD obsahuje software Ulead DVD MovieFactory 4 SE pro vytvoření DVD disků z nahrávek.TV karta je klasická krátká PCI karta plné výšky s klasickým rozmístěním součástek. U PCI slotu je obvod SAA7135, který určitě nemusíme představovat. Obsahuje jak řadič PCI sběrnice, tak i video a stereo audio demodulátor analogových televizních formátů, devítibitový video převodník s 27MHz vzorkováním (což je dvakrát tolik než je potřeba) a 16tibitový převodník pro zvuk. Obsahuje i vstupní port pro MPEG transport stream, kam je připojen výstup z demodulátoru DVB-T - zde je osazen obvod MT352 od Zarlinku. Dvě kovové krabičky skrývají tunery. Horní zakrývá analogový a digitální TV tuner, spodní FM tuner.Ještě se zaměřme na tři malé vnitřní konektory. Horní je zvukový výstup pro připojení ke zvukové kartě. Zajímavější jsou ale další dva malé dvoupinové konektory. Jeden slouží pro připojení tlačítka k zapnutí počítače od počítačové skříně, druhý je k připojení na konektor základní desky. Jde o originální řešení, jak vyřešit zapínání počítače - k zapnutí může dojít dokonce i přímo pomocí dálkového ovladače. Neznám jinou kartu, která by používala stejnou metodu. Má to ale jeden malý háček. U počítačových skříní, které mají sdružený konektor pro připojení zapínacího tlačítka, malého reproduktoru, resetovacího tlačítka a ostatních prvků na skříni, je nutné použít redukční kablík, který není součástí dodávky (vlastně si ho asi budete muset udělat sami). Dodáván je totiž pouze kablík k propojení TV karty se základní deskou a pak kabel pro připojení ke zvukové kartě.

Konektory na zadní straně odpovídají tunerům - nejvýše (na obrázku zleva) je anténní vstup DVB-T, pod ním pro analogovou TV a třetí konektor je anténní vstup pro rádio, nezvykle je použit cinch konektor. Malý jack je pro čidlo dálkového ovladače, mini-DIN konektor je S-video vstup a poslední cinch konektor je kompozitní video vstup. Karta nemá zvukový vstup, takže pro digitalizaci externích signálů je nutné použít zvukovou kartu. K digitalizaci zvuku z analogové TV je ale možné použít přímo kartu.Dva oddělené TV konektory mají výhodu, pokud máme dvě rozdílné antény pro analogový signál a pro DVB-T. Pokud máme pouze jednu společnou anténu, použijeme dodávanou rozdvojku, která se přímo zapojí do obou konektorů.Dálkovému ovladači dominuje velké modré tlačítko sloužící jako ovládací kříž. Nejdůležitější klávesy jsou pak rozmístěny kolem něj. Vše je v horní části, takže se dobře drží v ruce. Horší je to s numerickými tlačítky, které jsou ve spodní části, dole ale stále zbývá malý prostor pro držení. Celkově lze ohodnotit ovladač jako velmi zdařilý.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Technické specifikace TV tuneru Compro VideoMate T750
Frekvence48.25-863.25MHz
Video systémTuner 1 - PAL, SECAM, NTSC
Tuner 2 - DVB-T
Video čipPhilips SAA7135
DVB-T demodulaceOFDM 6, 7, 8MHz
DVB-T demodulátorZarlink MT352
Zvukové normyNICAM, A2 Stereo B/G, D/K, I
TV vstupyATV 1x
DVBT-T 1x
FM 1x cinch
Video vstupyS-video
kompozitní
Další vstupysenzor dálkového ovládání
Vnitřní vstupy/výstupyanalogový zvuk výstup
power switch vstup+výstup